Oikeus lyhennettyyn työaikaan?

hjlyufyhf

Olen sairaanhoitaja ja hoitovapaalla. Palaan takaisin töihin kun lapseni on kolme vuotias. Onko minulla laillinen oikeus tehdä esim. 3 päiväistä viikkoa vai riippuuko ihan työnantajasta? Entä miehelläni? Hän on myös sairaanhoitaja. En kuulu ammattiliittoon niin en voi asiaa sieltä tiedustella. Pomoni on niin veemäinen että häneltä en halua kysyä.

1

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • o.h.

      Jos olet kunnan hommissa, niin tutustu www.kuntatyonantajat.fi > sopimukset > KVTES > Sopimusneuvonta > virka- ja työvapaat, tai lue suoraan työsopimuslaista siellä on pykälä, jonka nimi on osittainen hoitovapaa.

      Se ei ole subjektiivinen oikeus. Joten ainoa keino saada selville miten osittainen hoitovapaa kohdallasi toteutuu, on mennä puhumaan esimehen kanssa.

      Isä voi olla osittaisella hoitovapaalla yhtä aikaa äidin kanssa, jos työajat on sellaiset, että molemmat ei hoida lasta yhtä aikaa vaan esim. isä aamupäivän ja äiti iltapäivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe