Tiettävästi 16 asteen minimi voidaan muuttaa alemmaksi vaihtamalla termostaatti. Sähkömies pystyy tuon tekemään.
Onko kokemuksia tai tietoja asiasta?
Onko kokemuksia tai tietoja asiasta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nyt et ole ymmärtänyt kuinka pumpppu toimii.
Sinä - eikä sun sähkäris.
Ei voi vaihtamalla vaikuttaa.
Täällä "juksataan" pyyntiä alemmaksi
http://lampopumput.info/foorumi/index.php?topic=3545.msg42079#msg42079
Oletetaan, että saisit termostaatin huijattua luulemaan 10 asteista sisäilmaa 16 asteiseksi ?
Sulatustoiminta on ohjelmoitu toimimaan siten, että se käyttää mökistä sisältä 16 asteista saamaansa sisäilmaa ulkoyksikön sulatukseen, joten sulatus ei toimi enää siten, kun se on alumperin suunniteltu, ja ulkoyksikkö vetää jäähän, koska sulatus ei ole riittävän tehokas.
Noissa pumpuissa, jotka toimivat 10 asteen ylläpitolämpötilalla, on sulatusohjelma tehokkaampi ja sulatusajat pidempiä.
Älkää yrittäkö muuttaa niitä toimintoja.
Liian alhainen lämpötila ( 8 - 10 ) ylläpitää kosteutta ja altistaa kiinteistön homevaurioille. Parempi on antaa mökin mennä reilusti pakkaselle, siis kokonaan kylmäksi, jolloin kuiva pakkasilma poistaa kosteuden rakenteista, tai pitää riittävää lämpötilaa (15 -16 ast.) jotta sisäilma ja rakenteet pysyvät kuivana.
No johan taas legendaa pukkaa. Kyse ei kait ollut siitä, että sisäilma jäähdytettäisiin +10°C tasolle....
> antaa mökin mennä reilusti pakkaselle, siis kokonaan kylmäksi, jolloin kuiva pakkasilma poistaa kosteuden rakenteista
Ai kuiva pakkasilma? Kannattaisi sunkin ehkä ensin selvittää, mitä eroa on suhteellisella ja absoluuttisella kosteudella. Kas kun tuo suhteellinen tuppaa talvella huitelemaan päälle 70 %.
Kyllä käytän pipoa, vieläpä mallia joka ei kiristä.
Ymmärtääkseni tässä juuri annettaisiin sisäilman jäähtyä +10°C tasolle?
Absoluuttinen kosteus on tässä tärkeämpi, koska se kuvaa suoraan vesimäärää grammoissa / ilmakilo
Suhteellinen kosteus kuvaa, kuinka suuri osa ilmassa on vesihöyryä siitä määrästä minkä se pystyy kyseisessä tilassa sitomaan.
Siis Absoluuttinen kosteus on pakkasessa pienempi > ilmakilossa on vähemmän vesigrammoja.
Eikö niin?... Ainakin silloin oli, kun näitä asioita opiskelin :-)
Ja tuskinpa ovat tuosta paljoin muuttuneet.
Laitetaanpa tähän vielä varmemmaksi vakuudeksi linkki Ultimaten mielipiteestä ylläpitolämpötilaan.
http://emea.salesforce.com/_ui/selfservice/pkb/PublicKnowledgeSolution/d?orgId=00D200000006Q3q&id=50120000000HibB&retURL=%2Fsol%...
Ja lisää sitä legendaa Mitsubishin maahantuojalta.
http://www.mitsubishilampopumput.fi/pdf/tiedote_31012008.pdf
Siis myös Scanofficen mukaan liian matala ylläpitolämpötila altistaa kosteusvaurioille.
Lisäksi sulatusjaksot pitenevät ja tihenevät, joten SAAVUTETTU HYÖTY SAATTAA JÄÄDÄ OLEMATTOMAKSI.
Ainakaan itse en pitäisi (ei ole mökkiä) omassa mökissäni matalaa ylläpitolämpötilaa, vaan antaisin sen talvehtia kylmillään.
Jos mökillä on ajoittain käyttöä myös talviaikaan, tai halutaan ehkäistä esim. vesijohtojen jäätymistä, niin suosittelen pidettäväksi 15-16°C lämpötilaa
HVAC Puhuu asiaa! Moni torppa on homehdutettu liian pienillä ylläpitolämmöillä jo paljon ennen lämpöpumppujen tuloa.
Oma mökki pysyy 16°C läpi talven, jo siitäkin syystä, että saan sen nopeasti lämpimäksi, aina sinne mennessäni.
Aiemmin sähköpattereilla pitäessäni 8°C lämpötilaa, olivat ikkunat huurteessa, ja vesi valui lasista mökkiä lämmittäessäni, eli märkää oli.
Nyt ollut lämpöpumpulla 16°C ja ikkunat kirkkaana ja kuivana, ja lämpö nousee hetkessä mukavalle tasolle viikonloppukäynneillä.
Ja silti sähkönkulutus on ollut talvisin pienempää, kuin sähköpatterien aikaan. tosin nekin ovat edelleen varakäytössä ja siinä 8°C säädettynä, mutta menevät päälle vasta jos pumppu sattuisi tilttaamaan.