Ulkomaille!!!!!!!

Pois suomesta

Ainoa oikea ratkaisu on valmistumisen jälkeen pyrkiä ulkomaille töihin. Tämä kannattaa ottaa huomioon jo opiskeluvaiheessa ja lukea erittäin paljon kieltä tai kieliä.

Mehän saamme täällä suomessa ihan hyvän koulutuksen ja melkein ilmaiseksi (toki opiskelijat ovat ainoa ryhmä, joka joutu ottamaan lainaa elääkseen). Suomalaista koulutusta arvostetaan ulkomailla, sillä suomessa koulutuksen taso on korkea.
Ilmainen koulutus suomesta ja sitten heti ulkomaiden työmarkkinoille. Tämä on oikeasti ainoa järkevä ratkaisu. Suomessa korkeasti koulutetut joutuvat kilpailemaan naurettavan surkeista työpaikoista, joissa on naurettavan huono palkka. Tänne ei kannata jäädä!
Lisäksi mitä enemmän ulkomaille lähtee korkeasti koulutettuja, sitä suotuisamman tilanteen he luovat suomessa pysyville korkeakoulutetuille.
Katsotaan sitten kun kaikki korkeasti koulutetut ovat ulkomailla, aletaanko korkeasti koulutetuille tarjoamaan täällä muutakin kuin - parhaassa tapauksessa - surkeita pätkätöitä.

11

1157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa...

      Taitaa kyllä riippua oppialasta, onko suomalainen koulutus arvostettua ulkomailla. Tunnetusti suomalaiset yliopistot eivät heilu kovin korkealla huippuyliopistolistoilla, joten taitaa tämä kommentti perustua tähän loputtomaan vouhkaamiseen suomalaisten pisa-testien hyvästä tasosta. Pisa-testit mittaavat kuitenkin peruskoulutustasoa, eivät korkeakoulutustasoa. Tosiasia on kuitenkin se, että esimerkiksi omalla alallani ollaan todella kaukana kansainvälisestä huipusta. Osallistuin taannnoin erääseen seminaariin, jonka aiheena oli uusmaterialismi tai muuta sellaista. Siellä kasa professoreita ja muita titteleitä vakuutteli uusmaterialismin tulosta silmät hohkaten, kuin kielellisestä käänteestä ikään, vaikka heidän tarkoittama materiaalisuus oli ollut kansainvälisissä tutkimuksissa jo yli kymmenen vuotta läsnä eikä se oikeastaan mihinkään ollut sieltä lähtenytkään.. Suomessa käydään nyt keskusteluja, joita käytiin muualla jo kymmenen vuotta sitten... MUTTA, tämä huomio rajoittuu siis omaan alaani. Onko muilla vastaavia/erilaisia kokemuksia omasta alastaan? En siis usko, että suomalaisella korkeakoulutuksella on kovinkaan kovaa kysyntää ulkomaalaisilla työmarkkinoilla.

      • vai että näin....

        Jaahas, taas tää suomalainen vaatimattomuus pääsee keskusteluun mukaan. "ei meistä nyt oikein ole mihinkään"

        Itse valmistuin pari vuotta sitten Helsingin kauppiksesta ja tunnen monta opiskelukaveria, jotka pääsivät ulkomaille töihin, konsulttifirmoihin, investointinpankkeihin tai muihin, joihin on yleensä hyvin vaikea päästä. Kaverit joutuivat toki ensin kilpailtuaan Euroopan arvostetuimmista yliopistoista valmistuneiden ihmisten kanssa paikoista. Rekrytoijat tiesivät, että henkilöt ovat Suomen ykköskauppiksen hyviä opiskelijoita ainakin keskiarvolla mitattuna, joten miksei? Tarvitaan vain aimo annos itsevarmuutta. Se taas on tässä maassa usein kiven alla.


    • Anonyymi

      Saksassa 8v asuneena sanoisin ettei kannata muuttaa pois. Täällä verojen jälkeen ei jää käteen oikeastaan mitään. Melkein kaikki asuu veloissa.

    • Anonyymi

      Aloituskirjoituksesta on 13 vuotta. Sen jälkeen on kaiken koulutuksen ja oppimisen taso peruskoulusta yliopistoon laskenut Suomessa kuin lehmän häntä.

      • Anonyymi

        Verrattuna mihin maihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verrattuna mihin maihin?

        Verrattuna Suomeen. Joskus kauan sitten Suomessa oli tasokas koulutus joka alalla. Eipä ole ollut enää vuosiin, ja aina vain huonommaksi menee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verrattuna Suomeen. Joskus kauan sitten Suomessa oli tasokas koulutus joka alalla. Eipä ole ollut enää vuosiin, ja aina vain huonommaksi menee.

        Samaa mieltä. Esim Itävallassa AMK tutkintojen koulutus on niin hyvä, että yritykset yrittää palkata opiskelijoita jo koulun penkeiltä. Myös AMK:n valmistuneiden opiskelijoiden palkka on korkeampi kuin kauppatieteiden kandidaatin tai maisterin tutkinnon suorittaneiden.


    • Anonyymi

      En näkisi ulkomaille lähtöä vaihtoehtona koska siellä sinuun suhtaudutaan ulkomaisena halpatyövoimana jolla voi teettää kaikki paskahommat.

      • Anonyymi

        Saksa - Tradenomin tutkinto 7v työkokemusta, palkka 5400 eur/kk


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saksa - Tradenomin tutkinto 7v työkokemusta, palkka 5400 eur/kk

        Voi olla! Mutta ei jokaisella tradenomilla eikä edes joka toisella.

        Lähes tuon palkan saa hyvällä onnella ja ahkeruudella myös Suomessa, jopa ilman mitään peruskoulun jälkeistä tutkintoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saksa - Tradenomin tutkinto 7v työkokemusta, palkka 5400 eur/kk

        Niin, mutta paljonkos siitä jää Saksassa käteen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4128
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      68
      3834
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2161
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1935
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1626
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1603
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      49
      1599
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1463
    Aihe