blood

mul voi tula monta kertaa viikos verta nokasta. mistä se johtuu??
ja se ei millää meinaa lakata, tarttee jääpussin ja puristaa nokasta vaikka kuinka kauan.
eilenki ku olin lenkillä nii puolesvälis matkaa alko ruiskuaahan verta nokasta, rupes huimaahanki.
monta kouluvihkooki sotkeentunu yms :D
4256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuivat limakalvot? Verisuoni pinnassa? Kaikkeen löytyy ratkaisu pienen lääkärivisiitin jälkeen. : )

Äänestä

ikävä ja kiusallien vaiva. olettaisin näin näkemättä sua keromasi perusteella että sulla veri liian ohutta. oliski anemia syynä siihen? kokeiles ottaa rautavalmisteita (apteekista saa ilman reseptii) ohjeen mukaan (älä ylitä suositeltua päiväannosta). käytä sitä n 1 kk ja katsotaan sitten miten tilanne on muuttunut.

Äänestä
  • oiskoha sit raudan puute.
    muuuuten, mä syän aika usein buranaa kun on päänsärkyä, ohentaako se verta..?

    Äänestä

  • verinokka kirjoitti:

    oiskoha sit raudan puute.
    muuuuten, mä syän aika usein buranaa kun on päänsärkyä, ohentaako se verta..?

    burana kuten monet muutkin särkylääkkeet saattavat vaikuttaa verenkuvaan ohentamalla verta jossain määrin. varsinkin jos usein käytät särkylääkkeitä, tuo ikävä sivuvaikutus tavallaan tuplaantuu normaaliin satunnaiseen käyttöön verratuna.
    kannattaa selvittää tuo päänsäryn aiheuttaja ja sitten voit kipulääkkeet unóhtaakin. usein päänsäryn aiheuttaa esim niskan alueen jännitystilat joiden syynä voi olla huono tyyny/huono nukkumisasento tai muu niskaa rasittava seikka (esim olet perusluoteeltaan jo jännittäjä) tai sitten opiskelu-tai työsi on niska-hartian aluetta kuormittava jostain syystä. kokeilepa käydä hierojalla ensin ja selvitä onko jännityksiö niskan seudulla tai hartioissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Verinokka kirjoitti:

mul voi tula monta kertaa viikos verta nokasta. mistä se johtuu??
ja se ei millää meinaa lakata, tarttee jääpussin ja puristaa nokasta vaikka kuinka kauan.
eilenki ku olin lenkillä nii puolesvälis matkaa alko ruiskuaahan verta nokasta, rupes huimaahanki.
monta kouluvihkooki sotkeentunu yms :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu