Ihmettelijä

Onko mitenkään mahdollista kun minulla on windows ja ubuntu samalla kiintolevyllä, windows on c:asemalla ja siinä on myös e: asema ja ubuntu on mikä nyt olikaan z: asema, niin onko mahdollista että kun käytän ubuntua niin lataisin siihen windows viruksen ja se tarttuisi sitten windows puolelle tai päinvastoin?
3151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ubuntu käyttää vain z-asemaa, eikä se "kommunikoi" mitenkään Windowsille varattujen asemien kanssa.

Äänestä

Tottakai se on mahdollista, kun ubuntussa on oletuksena ntfs-ajuri päällä.

Äänestä
  • Jos siirrät jotain NTFS-osiolle jota Windows käyttää, kaikki on mahdollista. Jos taas linuxilla käytät vain sen ymmärtämiä osioita vaara olematon. Tikut ja kortit ovat sitten asia erikseen, niillä pitää olla "normaalin" varovainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vebberi kirjoitti:

Onko mitenkään mahdollista kun minulla on windows ja ubuntu samalla kiintolevyllä, windows on c:asemalla ja siinä on myös e: asema ja ubuntu on mikä nyt olikaan z: asema, niin onko mahdollista että kun käytän ubuntua niin lataisin siihen windows viruksen ja se tarttuisi sitten windows puolelle tai päinvastoin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu