Terve.
Olemme hankkimassa uutta koiraa ja lähinnä metsälle, ollaan katsottu mäyräkoiraa, mutta se koko on liian pieni meille. Mitä kaikkea novascotiannoutajan kanssa voi metsästää? Ja sopiiko se kettuterrierille kaveriksi, tottuuko toisiin koiriin helposti? Olisi tarkoitus hankkia siis toinen koira nimenomaan metsään, mutta itse olen sitä mieltä, että mäyräkoiran kanssa metsällä se olisi erityisen hyvä, tollereista ei siis kokemusta, mutta sitähän saa vain jos hankkii sellaisen :) Ainakin sorsia ammuttaisiin ja noutajathan ovat oivia rotuja sellaiseen ja tarkoituksena ei olisi hankkia mitään valtavaa koiraa, ja novascotiannoutaja on noutajista pienin, ja juuri sopivan kokoinen. Metsälenkkejä tulisi aina viikonloppuisin ja muutenkin joka päiväiset lenkit 3-5 kertaa päivässä. Voiko tollerin kanssa jahdata jänistä ? Kokemusta on irlanninsusikoirista, terriereistä ja spanieleista. Myös hiukan belgianpaimenkoirista.
Tolleri metsään?
6
4053
Vastaukset
- -jke-
Heti alkuun suosittelen jotain tasokkaampaa tietolähdettä kuin Suomi24:n foorumi. Esim. kasvattajat, nome-treenaajat ja vaikka http://www.snj.fi/keskustelu/
Nou/NoMe-treeneihin ja kokeisiin voi mennä mukaan katsomaan miten ne koirat oikeesti toimii.
Tolleri, niin kuin kaikki muutkin noutajat, ovat laukauksen jälkeen toimivia koiria. Niistä ei todellakaan ole ajokoiriksi, luolakoiriks tai muutenkaan monipuoliseen ja vaihtelevaan metsästykseen, vaan nimenomaan jo ammutun riistan talteenottajiksi niin maalla kuin vedessä. Tolleri tosin tekee tässä pienen poikkeuksen, sillä sitä on aikoinaan käytetty myös sorsien houkutteluun ampumaetäisyydelle, kuten varmasti tiedätkin. Tämäkään ominaisuus ei nykypäivän tollereissa valitettavasti juuri enää näy.
Se mikä noutajat erottaa kaikista muista metsästyskoirista, on niiden uskomaton markkeerauskyky. Ne painavat mieleensä ne paikat, joihin ammuttu riista tippui ja vielä useiden minuuttienkin kuluttua saatuaan noutokäskyn, muistavat niiden sijainnit ja palauttavat riistan ohjaajalle. En näe mitään syytä miksi noutajaa edes yrittäisi käyttää johonkin muunlaiseen metsästykseen kuin markkeerauksien varaan rakentuvaan.
Oma henkilökohtainen mielipiteeni on se, ettei tolleri ole edes siihen noutometsästykseen erityisen hyvä valinta kun parempiakin on tarjolla. Suomen tollerikanta on valitettavan riistavietitön, moni koira toimii kyllä muuten hienosti, mutta ei sitä riistaa suostu eläessään ottamaan suuhun ja kantamaan. Myös metsästyksen vaativan perushallittavuuden rakentaminen on tollerin hankalan perusluonteen ja koulutettavuuden vuoksi aika työläs. Suomen tolleripopulaatiota vaivaa myös valitettava malttamattomuus, mikä noutometsästyksessä olisi ensisijaisen tärkeää olla kunnossa. Tolleri myös kypsyy aika hitaasti ja monen koira onkin vasta joskus 4-5 vuotiaana valmis metsälle. (Riista alkaa jossain määrin kiinnostaa ja malttia on riittävästi)
Mikäli kuitenkin päädyt tolleriin, niin valitse pentu tarkkaan. Varmista, että koira on nou/nome-puolella menestyneiden yksilöiden jälkeläinen. Riistaan totuttaminen ja viettien herättely tulee myös aloittaa jo ennen luovutusta kasvattajan toimesta.- Hukka-Musti
Minun henkilökohtaiset kokemukseni kertovat, että nuotajat ja kanakoirat sopivat hyvin riistan ajamiseen. Ne osaavat ajaa riistaa haukkuen ja johdattaa sen kohti ulkoiluttajaansa.
- -jke-
Hukka-Musti kirjoitti:
Minun henkilökohtaiset kokemukseni kertovat, että nuotajat ja kanakoirat sopivat hyvin riistan ajamiseen. Ne osaavat ajaa riistaa haukkuen ja johdattaa sen kohti ulkoiluttajaansa.
Oli varmaan vitsiksi tarkoitettu, mutte en nyt kyllä oikein saanut hauskan päästä kiinni. Sorry.
- Hukka-Musti
-jke- kirjoitti:
Oli varmaan vitsiksi tarkoitettu, mutte en nyt kyllä oikein saanut hauskan päästä kiinni. Sorry.
Mutta eivät olleet vitsejä, vaan olen noita tapauksia omin silmin nähnyt ja korvin kuullut.
- Pertsa 65
Hukka-Musti kirjoitti:
Mutta eivät olleet vitsejä, vaan olen noita tapauksia omin silmin nähnyt ja korvin kuullut.
Kuules jke!
Tolleri on erinomainen koira noutometsästykseen. Itselläni 3-v saksanseisoja seka 1.5-vuotias tolleri eikä tolleri jää tippaakaan huonommaksi mitä noutamiseen tulee...ja mitä viileämmäksi vedet käy niin vaan paranee. Ja mitä ihmettä tuo puhe rodun kantamisesta ja riistan suussapidosta on...MARS Mejä kokeita katsomaan niin saat yllätyksen tollerien määrästä seka niiden toimivuudesta. - -jke-
Pertsa 65 kirjoitti:
Kuules jke!
Tolleri on erinomainen koira noutometsästykseen. Itselläni 3-v saksanseisoja seka 1.5-vuotias tolleri eikä tolleri jää tippaakaan huonommaksi mitä noutamiseen tulee...ja mitä viileämmäksi vedet käy niin vaan paranee. Ja mitä ihmettä tuo puhe rodun kantamisesta ja riistan suussapidosta on...MARS Mejä kokeita katsomaan niin saat yllätyksen tollerien määrästä seka niiden toimivuudesta."Tolleri on erinomainen koira noutometsästykseen."
Niin onkin. Riistan ajaminen, josta edellä puhuttiin, ei ole noutometsästystä.
"Ja mitä ihmettä tuo puhe rodun kantamisesta ja riistan suussapidosta on..."
Mars nou-treeneihin katsomaan miten kymmenet tollerin omistajat yrittävät jollain konstilla saada koiransa koskemaan riistaan. Moni tolleri toimii kuin kone kun käytössä on dummyt, mutta sitten kun käytössä onkin koeriistaan, niin eipä palaudu enää ohjaajalle.
"MARS Mejä kokeita katsomaan niin saat yllätyksen tollerien määrästä seka niiden toimivuudesta."
Aika lahjakkaasti nyt sotket asioita. Eihän MeJä liity millään tapaa noutometsästykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996562KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3656133Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603023Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112484Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082145- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341285- 731237