Asun pienkerrostalossa ja viereisessä asunnossa poltellaan sisällä ja haju tulee munkin kämppään. Itse olen vain vuokralla mutta luulen että naapuri omistaa asunnon jossa asuu. Vaatekomero haisee aina aivan tupakilta,joten en vsäilyttää siellä vaatteita. Jos pidän vessan ilmastointiluukkua auki, niin vessa haisee aivan sietämättömältä. Rappukäytävä haisee myös. Myös koko asuntoni ja kaikki vaatteeni haisevat vähän.
Onko mitää mitä voisin tehdä ??
Onko mitää mitä voisin tehdä ??
Vastaukset 6
Vanhimmat
vaikka haulla tältäkin palstalta niin juttua on monellakin palstalla.
Lyhyesti ja ytimekkäästi: Ilmastointi ei toimi niin kuin pitäisi. Ota yhteyttä isännöitsijään, ilmastointi on laitettava kuntoon. Naapurin tupakointiin et voi puuttua
on muuttaa pois, vaikka olisikin ilmastointi, niin silti haisee
Juu. kyllä siellä jotain pitää tehdä..hajut ei saa kulkeutua asunnosta toiseen. Otapas alkuksi siihen vuokraisäntääsi yhteyttä ja selitä asia. Laskikin sanoo jotain jo tuost asiasta!
Itse asuin vastaavanlaisessa ja kylpyhuoneessa oli aina kauhea tupakansavu..Se oli suuren vuorayhtiön asunto, joten mitään ei tehty ja hain sitten uuden asunnon, jossa luojan kiitos ei haissut!
rappukäytävässä tupakka ja tulee sitä kautta sitten kotiini saakka. Kyselin isännöitsijältä että eikö siihen rappuun saisi ylätasanteelle jotain luukkua laitettua josta ilma kulkisi alakerroksista ulos saakka eikä jäisi kerroksiin makaamaan kuten nyt... Ei se kuulema onnistu millään vaan pitäisi teipata postiluukku kiinni kun se sitä kautta tulee asuntoon se katku.... Niin että olipa siinä "fiksu" isännöitsijä meillä, eikös vaan? Taloyhtiönä tässä VVO ja mieleeni tuli että minä tästä lähden ja häiriköt jää, enää en viitsi kun kerran tuollaisia vastauksia saa niin pitäkööt sitten typerät talonsa ja häiriönsä täällä, ei liikuta enää minua.
Talo täynnä juoppoja jotka vetää kaveripiirinsä kera sisätiloissa tupakkaa kuin korsteenit, melu myöskin sen mukainen, välillä rappukäytävääkin pidetään tupakkahuoneena.
Itse olen suunnattoman allerginen tuolle katkulle ja en kykene hengittämään tupakanhajuista ilmaa ilman ettei siitä keuhkot kipeydy. Mutta tämä edellämainittu isännöitsijä ei sellaisesta perusta koska itsekin taitaa olla näitä tupakkamiehiä joille ei merkitse sellaiset ihmiset mitään joilla ei näitä kaikenlaisia paheita ole. Katsotaan vain turhan narisijaksi.
..puhua juoksupojille,pitää puhua pomoille.
Eli,ota yhteys VVO:n johtohenkilöihin molemmissa ongelmissa,saamaton isännöitsiä/tupakanhaju.
Laitat sellaset nenään niin loppuu haiseminen.