Onko okei?

................

Olen kuullut että taikuus on sekä hyvää että pahaa koska luonto on molempia. Onko siis okei olla "inhimillinen" ja käyttää taikuutta sekä hyvään että pahaan, niin kuin me teemme joka päivä pieniä valintoja joilla on sekä hyviä että pahoja seurauksia?

3

382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mágus

      Itse asiassa hyvä ja paha ovat subjektiivisia tuntemuksia, eikä niitä voi muutoin ogjektiivisesti määritellä. Mikä on hyvää sudelle, ei ole sitä suden saaliille. Magia ei ole poikkeus luonnossa, vaan yhtä subjektiivista kuin kaikki muukin. Eli 'mustaa' tai 'valkoista' magiaa ei ole olemassa, on vain magiaa.

      • Mursunorsu

        Miksi kysyt osaatko mahdollisesti taikoa? Minä en. Juu, ei hyvää ja pahaa minusta kannata sen enempää pohtia. Itsetunto kyllä hoitaa pohdinnat.


    • JakePii

      Minä seuraan näkemyksessäni tässä kohtaa Aleister Crowleyä. Ainoa pahuus on se jos tekee vastoin omaa tahtoaan. Siis kaikki tahdonalainen toiminta joka edistää omaa hyvinvointiasi on hyvää olivat seuraukset muille sitten mitä tahansa. Luonnossa pätee tämä laki niin miksei sitten ihmisilläkin. Itse olen, niin paradoksaaliselta kuin se kuulostaakin, löytänyt tätä kautta aivan uuden myötätunnon ulottuvuuden itsestäni. Tunnen oloni parhaaksi kun autan muita olentoja löytämään oman tahtonsa ja onnelisen elämän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      387
      2338
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      58
      1701
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1463
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      278
      1225
    5. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      990
    6. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      989
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      953
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      120
      951
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      906
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      876
    Aihe