Ei enää lasten kanssa Ruotsiin

Xeccy AGP

Ruotsalaiset ovat mielestään maailman täydellisintä kansaa. Kävin vaimon ja kahden lapsen kanssa tällä viikolla Tukholmassa. Lapset ovat 1- ja 3-vuotiaita. Viking Linen terminaalissa ei paikallinen ruotsalainen "Börje-Pelle" -taksikuski suostunut ottamaan meitä kyytiin, koska hänellä ei ollut lasten turvaistuimia kahdelle lapselle. Olisimme halunneet kyydin keskustaan, mutta "Börje-Pelle" ei joustanut ja jouduimme odottamaan puoli tuntia kunnes joku taksi Arlandasta saapui kahden lasten turvaistuimen kanssa Vikingin terminaaliin. Onneksi takaisin Viking-terminaaliin tullessa taksikuski oli ystävällinen ecuadorilainen maahanmuuttaja eikä mikään aito ruotsalainen "Börje-Pelle", joten pääsimme sentään takaisin laivalle vaikkei taksissa ollutkaan kahta lasten turvaistuinta. Mikä näitä ruotsalaisia vaivaa? He elävät sääntöjensä orjuuttamina kotimaassaan ("lagom, lagom") ja sitten kun pääsevät ulkomaille ja saavat vähän alkoholia, niin käyttäytyvät kuin siat. Skitsofreninen kansakunta!

4

1500

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justihansama

      Ja sitten se "börje-pelle" aito Ruotsalainen olisi ajanut kolarin ja lapsesi olisi ollut sen seitsemässä solmussa...
      Se vasta olisikin ollut sen B-P:n syytä!

    • Lagen

      Mikset mennyt bussilla siitä laivaterminaalista cityterminaaliin (ja mahd. takaisin)?
      Lakiahan pitäisi noudattaa myös härmässä, mutta joillekkin on myönnetty erivapauksia (esim. kännykät, vaikka toimivia nappikuulokkeita on ollut pitkään).

    • RIMMIR

      edes lapsia, kunhan yrittää taas joku pelle lietsoa tyhjänpäiväistä "keskustelua". Vai kuinka kiinnität itse lapsesi kuljettaessa heitä autossa?

      Kyllä se on turvaistuin laki Suomessakin. Säännökset:

      Turvavyön käyttö on pakollista ja kuuluu jo normaalin liikennerutiiniin, kuten tieliikennelaki edellyttää. Uusia säännöksiä on tullut voimaan vuonna 2007. Nämä säännökset koskevat lasten kuljettamista ajoneuvossa. Lue tarkemmin Tieliikennelain (2006/234) pykälästä 88 a.

      Näiden säädösten mukaan alle 135 cm pituisten lasten on henkilö-, paketti- ja kuorma-autoissa käytettävä lapsen painon mukaan määräytyvää turvalaitetta. Lisäksi alle 3-vuotiaita lapsia ei saa lainkaan kuljettaa autoissa, joissa ei ole turvalaitteita. Yli 3-vuotiasta lasta voi satunnaisesti kuljettaa lyhyitä matkoja takapenkillä turvavöissä esimerkiksi taksissa, jos turvalaitetta ei ole. Turvaistuinta ei uuden lain mukaan saa kiinnittää etuistuimelle selkä menosuuntaan, jos turvatyynyä ei voi kytkeä pois päältä. Missään tapauksessa ei ole suositeltavaa kuljettaa lapsia etuistuimella.

    • Brankkari34

      Jumalauta mut olette tyhmiä,ette ilmeisesti paljoakaan arvosta OMIEN lastenne henkeä....sapettaa tuollaiset turistit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1216
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1127
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1085
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      480
    17. 43
      467
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      40
      438
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe