Pariisiin menossa ensi kuussa ja mietityttää vaatteiden hintataso. Kaveri kun manasi, että kalliimpaa kuin Suomessa...ei kai nyt sentään? Suomessa tulee ostettua sellaista "Filippa K ja Tiger of Sweden hintaisia/tyylisiä vaatteita". Ajattelin vaan kysäistä, kun olisi takille kengille ym. tarvetta, että ostanko Suomesta vai odottelenko edullisempien hintojen toivossa tulevaa reissua?
Netistä olen katsellut, mutta hinnat puuttuvat monilta sivustoilta ja toisaalta en nyt ihan Guccille ole menossa..Kiitos vielä, jos joku osaisi kertoa mikä siellä on paikallinen Stockmann?
Vaatteiden hintataso?
5
1818
Vastaukset
- Pariisin matkaaja
Itse en asiasta mitään ymmärrä, mutta pari sääntöä olen matkaseuralaisilta oppinut:
1) Pariisilaiset tietävät, mistä vaatteita saa paljon halvemmalla kuin Hausmannilta. Sama vaate voi jopa saman ketjun eri liikkeissä olla eri hintainen.
2) Alennusmyyntiaikaan Hausmannilla hinnoittelussa päti sääntö: sama vaate Helsingissä maksaa hintalapun mukaan tuplasti ja Pariisissa on 50% alennus on ihan normaali.
Periaatteessa työ ja koluvaatteet kannattaa pari kertaa vuodessa lentää hakemaan Pariisista. Tämä tietysti vain, jos hyväksyy, että kulkee edellisen vuoden vaatteissa eli helsinkiläisittäin niissä, jotka ovat muotia ensi vuonna.
Pariisin lähellä on parikin suurta outlet'ia. Niihin kannattaa tutustua. Ne ovat turistille helpompi tapa ostaa edullisia vaatteita kuin löytää se pieni putiikki jostain periferian läheltä, joka myy juuri tämän ketjun poistoeriä.
http://www.pariswoman.com/paris/shopping/outlet_stores.htm
http://www.lavalleevillage.com/
Valikoiman erilaisuus on yksi lisähaaste. Suomalaiset sisäänostajat ovat aika "neuvostoliittolaisia" yhä. Ostaessasi jotain kivaa Pariisista hyväksyt ainakin miesten vaatteissa sen, että se näyttää ulkomailta tuodulta. Naistenvaatteissa ero ei liene ihan yhtä räikeä?- Pariisin matkaaja
http://www2.galerieslafayette.com/
Galeries Lafayette on Stockmannin vastine. Siinä ympärillä on paljon ketjujen liikkeitä ja toinen suuri tavaratalo Printemps.
http://departmentstoreparis.printemps.com/
- vaasan & vaasan
tehtaan myymälöihin menevät ranskalaiset itse ... sinne siis
- Matkakuumeinen
Pariisista löytyy huippukalliita vaatteita, samoin huippuhalpoja, ja myös siltä väliltä. Ei kannata Suomesta ostaa, jos on Pariisiin menossa. Sieltä löytyy kuitenkin aina jotain kivaa...
- Näin on
Matkakuumeinen kirjoitti:
Pariisista löytyy huippukalliita vaatteita, samoin huippuhalpoja, ja myös siltä väliltä. Ei kannata Suomesta ostaa, jos on Pariisiin menossa. Sieltä löytyy kuitenkin aina jotain kivaa...
Kyllä löytyy ja hintataso on edullisempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864