Taulun värien säilyminen!

Tuli tutkittua tuotakin! Havaitsin sellaisten taulujen värien säilyneet kirkkaina, joiden taakse oli liimattu suojapahvi. Myös puulevyille maalatut olivat kirkasvärisiä. Tuollaisiahan ovat flaamilaisen koulukunnan taulut, joiden värit ovat säilyneet kirkaina vuosisatoja.
Kannattaisi liimata taulun taakse vaikka mainospahvia suojaamaan kangaspohjalle maalattuja tauluja.
7331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä nyt mene pitään mainospahvia liimailemaan, siinä pahvista vapautuvat puunhapot tuhoaa maalauksesi, liimoista puhumattakaan. Käytä laadukkaita värejä, jotka säilyttää värinsä.

Äänestä
  • Tuollainen pahvi ei koske maalauskangasta, vaan on vain suojana. Ja vanhoissa tauluissa, yli 100 v., lienee ollut vain jostain sellupahvia, ilmeisesti happoineen, ja suojannut kuitenkin niin paljon, että värit säilyneet kirkkaina.

    Äänestä

lahkoon uskokoon ken tahtoo eli ns. rajatieteisiin.

Jos maalaus on kunnolla pohjustettu, niin on yhdentekevää mitä sinne taakse panee kunhan ei pane pohjakankaaseen kiinni. Perinteisesti värien kirkkaus on hoidettu pintalakkauksella, joka suojaa maalia niin pölyltä kuin valon vaikutukselta. Lakoilla on kuitenkin se hankala puoli, että aikaa (tarkoittaa vuosikymmeniä tai -satoja) myöden ne tahtovat kellastua. Silloin on poistettava vanha lakka, korjattava mahdolliset pintavauriot ja siveltävä uusi lakkakerros. Ja kaikki tämä on ammattilaisen, konservaattorin työtä. Joten unohda rauhassa taustapaperi, niin et ainakaan vahingoita maalausta.

Äänestä
  • Nyt "ilpittore" heitti sellaisen kommentin todella pitkästä aikaa johon minunkin on tavattoman helppo yhtyä.
    Juuri noinhan se kaikkien alalla ilmestyvien oppipainosten mukaan tahtoo olla. Tosin niitä opuksia pitää osata tulkita ja kiteytettynä ilpittore tyhjensi pajatson. Miksi tosiaan ryhtyä kokeilemaan niitä menetelmiä jos tutkittua tietoa on olemassa. En tietenkään sano tätä muuten kun koetun kontekstin sanelemana mutta kokeiluthan tietenkin avartavat näkemystä joten nimimerkki "Artti" osaltaan tekee hienoa tutkimustyötä. Täytyy myöntää että itse noudatan täysin opiskelemieni tutkittujen faktatietojen perusteita näiden "työpohjien" ollessa kysymyksessä, olenhan tuleva taideopettaja.

    Tuntuu todella hienolta kun täällä enää ei tarvitse "olla varuillaan" noiden häirikköjen vuoksi. Kiitos ylläpidolle siitä!

    Äänestä

Olen nähnyt tauluja jotka on suojattu taustapahvilla. Se on siellä vain kankaan suojana ettei siihen käy mikään, suojaa vain siis taustaa. Jos halutaan etupuolelle suojaa laitetaan UV lasi. Tätäkin käytetään jonkun verran, ainakin yleistä amerikoissa.
Jos laittaa taakse suojapahvin se on syytä olla happovapaata muuten jää tapettiin tai maalattuun seinään pahvin kokoinen jälki. Maalauksen väreihin sillä ei ole vaikutusta. Kankaista ainoa kestävä materiaali on hyvälaatuinen pellavakangas tai ns.juutti. Puuvillakankaat ei kestä vuosikymmeniä kun ne hapertuvat.

Äänestä
  • Pahvi estää ilmanvirtaukset tauluin takaa kankaaseen. Diffuusio on hidas prosessi, jossa esimerkiksi happi ryömii aineiden läpi tms aineet.Tuollaiset ainekset tuhoavat värien kirkkautta vähitellen pitkällä aikavälillä.
    Tuollainen taustapahvi tai puupohja estää ainakin jossakin määrin tuollaista prosessia.
    Tuo asia olisi paremmin kehystäjien alaa huolehtia tuollaisista yksityiskohdista.

    Äänestä

  • Artti kirjoitti:

    Pahvi estää ilmanvirtaukset tauluin takaa kankaaseen. Diffuusio on hidas prosessi, jossa esimerkiksi happi ryömii aineiden läpi tms aineet.Tuollaiset ainekset tuhoavat värien kirkkautta vähitellen pitkällä aikavälillä.
    Tuollainen taustapahvi tai puupohja estää ainakin jossakin määrin tuollaista prosessia.
    Tuo asia olisi paremmin kehystäjien alaa huolehtia tuollaisista yksityiskohdista.

    Taiteilijan osuudeksi taulujen värien kestävyydessä jää hyvien materiaalien valinta. Värien kestävyydestä on tuubin kyljessä jonkilainen ilmoitus, jos kyseessä on hyvälaatuiset värit!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Artti kirjoitti:

Tuli tutkittua tuotakin! Havaitsin sellaisten taulujen värien säilyneet kirkkaina, joiden taakse oli liimattu suojapahvi. Myös puulevyille maalatut olivat kirkasvärisiä. Tuollaisiahan ovat flaamilaisen koulukunnan taulut, joiden värit ovat säilyneet kirkaina vuosisatoja.
Kannattaisi liimata taulun taakse vaikka mainospahvia suojaamaan kangaspohjalle maalattuja tauluja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu