20 euron arvoinen katsastuskortti tulee ensi vuonna kartingiin.Mitä hel....n järkeä siinäkin on??????
Katsastuskortti mikroautoihin 2010
Painajainen
7898
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mistäs näin luit/kuulit?
3000 egen hintainen pakollinen ajokortti alle 62 vuotiaille
Samoin tulee kilpailuihin ponderista se luvattu 10€. lisäksi 10€ 10€ lisä maksu tuomaroinnista/ romunkerääjistä. ja tietysti jos on oma tuomari ja romunkerääjä mukana, niin ei tartte maksaa ilmoittautumisen yhteydessä.
nyt tästä saadaan ihan oikeasti koko perheen harrastus.
lisäksi tulee:
-ID-kortit kuskeille huoltajille mekanikoille
-wc-maksu, suihku se vasta maksaakin...
-parkkipaikkamaksu
-varikkomaksu
-kierrätysmaksu roskille
-alv-kaikille em.
-jne
siis kaikki luokat ikään katsomatta
hah - pahus kun tuota id korttia lajiryhmä ei pikkuluokkiin vielä ollutkaan keksinyt kaikenmaailman omien pondereiden, rengassarjojen jne keskellä....sitten olisi vielä AKK:lta numeromaksu.....ei ole pakko ottaa, mutta jos meinaat kilpailla sen tarvitset....tässäpä siis vielä muutama idea jolla varmistetaan harrastajamäärien roima pudotus ja lajin tekeminen pienen joukon elitistiseksi hiekkalaatikoksi.
Se on oikein, koska kaikkiajoneuvot tieliikenteessä (käsittää metsätiet yms.) tulee olla katsastettuja, jotta vaaratilanteilta vältytään. Itse yritän ajaa lakia myös radio-ohjattavien bensa ja sähköautojen katsastuslakia, sekä myös lentolupakirjaa lennätettäessä radio-ohjattavia lentokoneita ja helikoptereita. Näistä on Amerikassa tullut jo melkoinen riesa ja vaaratilanteitakin sattunut.
Mitäs haittaa tuosta katsastus kortista sitten on...eikö sinun laitteet kestä katsastusta?
Kaikissa muissa autourheilu lajeissa on katsastuskortit .
Ralli ,jokkis ,rata ymm