Omega 2.5l v6

omega v6

Nyt ois kiikarissa Opel Omega 2.5l v6 vm. 1998. Mittarissa autolla on 119000km. Tarvitsisin ASIALLISIA omakohtaisia kokemuksia puolesta ja vastaan. Jonkun verran olen jo netistä autosta lukenut. Autolla on hintaa 3700€. Mielestäni tuo ei oo ollenkaan paha hinta. Vastauksia ja kokemuksia odotellen!

5

1387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonkun

      aikaa vastaavalla ajelin, toisen pakosarjan(halki) ja sytytyspuolan vaihdoin. Puolavika taitaa olla melko yleinen noissa, käy 5pytyllä. Ahtaat paikat oli remontin teolle.
      Hyvähän tuollaisella on ajaa, menee kuin juna. Plussaa oli myös luistonesto napin takana, takapotku on mukava talviauto.

      • Ooopel

        Ingman saa maidon maistumaan ja Opel muovinkin ruostumaan.


      • omega v6
        Ooopel kirjoitti:

        Ingman saa maidon maistumaan ja Opel muovinkin ruostumaan.

        No tuo ruosteongelma on tiedossa. Samoin jakohihnanvaihtoväli 60000km. Myös vuotava venttiilikoppa on tiedossa. Mietin vain et mitenhän syvälle löis kätensä p*skaan, jos tommoseen hairahtus? Autossa on kuitenkin paljon hyviäkin puolia: tilava, takaveto, ilmastointi, riittävästi tehoa. Lisäks toi on edullinen ostaa - 3700€. Eiks ihmisillä oo oikeesti enempää faktoja Omegasta?


      • HerrasmiehenAuto
        omega v6 kirjoitti:

        No tuo ruosteongelma on tiedossa. Samoin jakohihnanvaihtoväli 60000km. Myös vuotava venttiilikoppa on tiedossa. Mietin vain et mitenhän syvälle löis kätensä p*skaan, jos tommoseen hairahtus? Autossa on kuitenkin paljon hyviäkin puolia: tilava, takaveto, ilmastointi, riittävästi tehoa. Lisäks toi on edullinen ostaa - 3700€. Eiks ihmisillä oo oikeesti enempää faktoja Omegasta?

        Sanotaan näin että ei ole persaukisten auto.
        Kulutus aina siinä 10 paikkeilla.
        Noita tyyppivikoja jo tuossa ilmoitit itsekkin mutta lisäksi nokka asennon tunnistimia menee.
        Noihin kilometrilukemiin en kyllä usko,ruuvattu aivan varmasti,todellisuudessa 100-200tkm puuttuu.


    • tehjyjje

      itellä oli ja vielä saman vuotinen ja hyvä kun eroon pääsin. Eräs tyyppivika on jäähdytysnesteen vuoto jostain moottorin takaa mistä on erittäin vaikea paikallistaa vuotokohtaa. Irroitin imusarjan vaihdoin niihin vesiplokeihin tiivisteet ei auttanut olisi vaatinut koneen irroittamisen että pääsis kunnolla katsomaan mikä mättää. Myös huohotinröörit niin onnettomat pillit siinä muoviläpyskässä imusarjan päällä menivät tukkoon ja seuraus oli se että alapään tiiviste pullahti pihalle. Pakosarjassa vuotoa ja tietenkin kuskin puolella missä ei ole tilaa nimeksikään ei muuta kun kone irti ja katsoa mitä on tehtävissä. Ja ruostui lähes silmissä. Aurauskulmat eturenkaissa ok mutta söi kumien sisäreunat parissa kesässä lähes sileäksi. Ja vielä tuosta vesi vuodosta sitä on monet koettaneet saada kuriin isommalla työllä kuin mitä minä ja eivat oo onnistuneet se on tosi viheliäinen jos kohalle sattuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3576
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3326
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      72
      2532
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2165
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      2019
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1888
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1708
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1153
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1130
    Aihe