Aito Aalto-jakkara?

Jakkara 60

Ostin tuossa kirpputorilta pari kpl Alvar Aallon jakkaraa, mallia 60, siis sitä kolmejalkaista. Pohjassa ei ollut mitään leimaa, ainoastaan sinne oli tehty reikä keskelle pohjalevyä. Ostinkohan kopion vai aidon? Osaisiko joku auttaa? Jakkarat ovat koivua, hieman elämää nähneitä, tietysti kellastuneita, mutta hurjan hienoja. Varmasti kymmmeniä vuosia vanhoja ja täysin aidon näköisiä, mutta leimat puuttuu. Myyjä väitti ettei siihen aikaan aina pantu leimoja, kun ei ollut vielä kopioijiakaan.

Kiitos etukäteen!

4

6011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeeppulis

      Kolmijalkaisia ei saa valmistaa muut kuin artek, joten aito pitäisi olla.

    • chardrii

      Ostin myöskin hiljattain käytetyn jakkaran, joka on oletettavasti Aallon 60. Siinäkin ihmettelen pohjassa olevaa reikää. Tässäkään ei ole leimaa, ja tuoli on varsin vanha.

      • Jakkara60

        Ystäväni ihmetteli myös tooosi vanhassa Aalto-tuolissaan (en tiedä mallia tarkkaan) pohjassa olevaa reikää. Leimoja ei myöskään ole. Pohdimme yhdessä, että varmaan tuohon aikaan on reikä porattu, jotta istuinosasta on saatu pyöreä, ts. puu on kiinnitetty johonkin pyöristävään koneeseen reiästä.

        Kai ne aitoja sitten ovat! Ei varmaan oikeasti siihen aikaan tehty juuri kopioita.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      153
      4124
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2666
    3. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      2483
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2268
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2154
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1768
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      34
      1674
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1664
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      57
      1239
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1121
    Aihe