Collien nukuttamisesta

lk.colliefan

Älkää pitäkö ihan idioottina, mutta haluaisin kuitenkin teiltä rodun asiantuntijoilta vastauksia kysymykseeni:
onko collien nukuttamisessa (en siis puhu lopettamisesta) jotain huomioitavaa?

Tämä jäi minua vaivaamaan, kun aikaisemmin omistin monirotuisen koiran ja lonkkakuvauksissa eläinlääkäri varmisti, että tiedänkö koirassa olevan collieta. Siinä yhteydessä en asiaa sen enempää lääkäriltä kysynyt,
mutta nyt kun lk. collien hankinta on edessä asia tuli mieleeni. Toki keskustelen asiasta kasvattajien kanssa, jahka asia on ajankohtainen :)

Kiitos jo etukäteen miel. asiallisista vastauksista

6

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lienee ollut syy.

      Muissakin roduissa on herkkyyksiä, ei vain collieissa.

      • lk.colliefan

        Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?


      • voi olla
        lk.colliefan kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?

        kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...


      • lk.colliefan
        voi olla kirjoitti:

        kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...

        Tietty lääkeaina, luulisi, että asiaa olisi tutkittu ja nämä kyseiset lääkeaineet tiedettäisi joilla mahdollisesti on tällainen vaikutus.

        Ihme juttu että en ole netistä aiheesta paljoakaan tietoa löytänyt. Kokemuksia tässä kaivattaisiin.
        Tämä on siis ainoa asia mikä tulevassa perheenjäsenessämme askarruttaa. Toisaalta, jokaisella rodullahan on ns heikkoutensa. Olkoon tämä nyt sitten muuten niin terveen collien?


    • Liipalaapa

      On talossamme käyskennellyt. Nukutuksia ovat saaneet kohdunpoistojen ja kuvausten yhteydessä. Ei ongelmia koskaan. Ei myöskään tuttujen collieilla. En näe sen suurempaa riskiä collien nukuttamisessa kuin muillakaan roduilla.

      • näin meillä

        Ei nukutusaineesta ongelmia muuta kuin että eivät antaneet tarpeeksi ainetta ja meinas nousta pystyyn kesken leikkauksen. Parvorokotus(siis se elävä aine) siis joka annettiin aikuiselle nartulle, siitä tuli niin kipeäksi ja huonovointiseksi että luulin että kuolee. Kolmen päivän päästä virkistyi kuitenkin.
        En tiedä mikä sen nimi on ja annetaanko enää kun siitä on jo kymmenen vuotta ainakin vähintäänkin. Eivät sanoneet että se on toisenlainen rokotus kuin ennen. Vähän niinkuin testasivat ilman lupaa eläinlääkärin luona silloin.
        Eräästä ruoasta alkoi collieni voimaan huonosti ja sai maksavaivoja. Oli tosi ihme paikka. Ruoka oli nimittäin kalleimmasta päästä ja jopa suositeltiin collielle, että on ihan varmaan yksilöllisiäkin eroja rodusta huolimatta, mikä sopii kellekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3874
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1914
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1281
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1139
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1042
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      190
      1018
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe