Collien nukuttamisesta

lk.colliefan

Älkää pitäkö ihan idioottina, mutta haluaisin kuitenkin teiltä rodun asiantuntijoilta vastauksia kysymykseeni:
onko collien nukuttamisessa (en siis puhu lopettamisesta) jotain huomioitavaa?

Tämä jäi minua vaivaamaan, kun aikaisemmin omistin monirotuisen koiran ja lonkkakuvauksissa eläinlääkäri varmisti, että tiedänkö koirassa olevan collieta. Siinä yhteydessä en asiaa sen enempää lääkäriltä kysynyt,
mutta nyt kun lk. collien hankinta on edessä asia tuli mieleeni. Toki keskustelen asiasta kasvattajien kanssa, jahka asia on ajankohtainen :)

Kiitos jo etukäteen miel. asiallisista vastauksista

6

571

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lienee ollut syy.

      Muissakin roduissa on herkkyyksiä, ei vain collieissa.

      • lk.colliefan

        Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?


      • voi olla
        lk.colliefan kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?

        kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...


      • lk.colliefan
        voi olla kirjoitti:

        kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...

        Tietty lääkeaina, luulisi, että asiaa olisi tutkittu ja nämä kyseiset lääkeaineet tiedettäisi joilla mahdollisesti on tällainen vaikutus.

        Ihme juttu että en ole netistä aiheesta paljoakaan tietoa löytänyt. Kokemuksia tässä kaivattaisiin.
        Tämä on siis ainoa asia mikä tulevassa perheenjäsenessämme askarruttaa. Toisaalta, jokaisella rodullahan on ns heikkoutensa. Olkoon tämä nyt sitten muuten niin terveen collien?


    • Liipalaapa

      On talossamme käyskennellyt. Nukutuksia ovat saaneet kohdunpoistojen ja kuvausten yhteydessä. Ei ongelmia koskaan. Ei myöskään tuttujen collieilla. En näe sen suurempaa riskiä collien nukuttamisessa kuin muillakaan roduilla.

      • näin meillä

        Ei nukutusaineesta ongelmia muuta kuin että eivät antaneet tarpeeksi ainetta ja meinas nousta pystyyn kesken leikkauksen. Parvorokotus(siis se elävä aine) siis joka annettiin aikuiselle nartulle, siitä tuli niin kipeäksi ja huonovointiseksi että luulin että kuolee. Kolmen päivän päästä virkistyi kuitenkin.
        En tiedä mikä sen nimi on ja annetaanko enää kun siitä on jo kymmenen vuotta ainakin vähintäänkin. Eivät sanoneet että se on toisenlainen rokotus kuin ennen. Vähän niinkuin testasivat ilman lupaa eläinlääkärin luona silloin.
        Eräästä ruoasta alkoi collieni voimaan huonosti ja sai maksavaivoja. Oli tosi ihme paikka. Ruoka oli nimittäin kalleimmasta päästä ja jopa suositeltiin collielle, että on ihan varmaan yksilöllisiäkin eroja rodusta huolimatta, mikä sopii kellekin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      182
      7702
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      139
      5290
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      56
      2791
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      278
      2408
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      133
      2336
    6. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      574
      2148
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      78
      2126
    8. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      45
      1805
    9. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      8
      1780
    10. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1166
    Aihe