Älkää pitäkö ihan idioottina, mutta haluaisin kuitenkin teiltä rodun asiantuntijoilta vastauksia kysymykseeni:
onko collien nukuttamisessa (en siis puhu lopettamisesta) jotain huomioitavaa?
Tämä jäi minua vaivaamaan, kun aikaisemmin omistin monirotuisen koiran ja lonkkakuvauksissa eläinlääkäri varmisti, että tiedänkö koirassa olevan collieta. Siinä yhteydessä en asiaa sen enempää lääkäriltä kysynyt,
mutta nyt kun lk. collien hankinta on edessä asia tuli mieleeni. Toki keskustelen asiasta kasvattajien kanssa, jahka asia on ajankohtainen :)
Kiitos jo etukäteen miel. asiallisista vastauksista
Collien nukuttamisesta
6
518
Vastaukset
- lienee ollut syy.
Muissakin roduissa on herkkyyksiä, ei vain collieissa.
- lk.colliefan
Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?
- voi olla
lk.colliefan kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Mitä tuo herkkyys käytännössä tarkoittaa? Lisäriskejä nukutuksessa?
kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...
- lk.colliefan
voi olla kirjoitti:
kuolettava. Tai aih vakavia komplikaatioita. Olikohan joskus lista näistä aineista lääkelaitoksen sivuilla, nyt en muista, jossain olen sellaista nähnyt...
Tietty lääkeaina, luulisi, että asiaa olisi tutkittu ja nämä kyseiset lääkeaineet tiedettäisi joilla mahdollisesti on tällainen vaikutus.
Ihme juttu että en ole netistä aiheesta paljoakaan tietoa löytänyt. Kokemuksia tässä kaivattaisiin.
Tämä on siis ainoa asia mikä tulevassa perheenjäsenessämme askarruttaa. Toisaalta, jokaisella rodullahan on ns heikkoutensa. Olkoon tämä nyt sitten muuten niin terveen collien?
- Liipalaapa
On talossamme käyskennellyt. Nukutuksia ovat saaneet kohdunpoistojen ja kuvausten yhteydessä. Ei ongelmia koskaan. Ei myöskään tuttujen collieilla. En näe sen suurempaa riskiä collien nukuttamisessa kuin muillakaan roduilla.
- näin meillä
Ei nukutusaineesta ongelmia muuta kuin että eivät antaneet tarpeeksi ainetta ja meinas nousta pystyyn kesken leikkauksen. Parvorokotus(siis se elävä aine) siis joka annettiin aikuiselle nartulle, siitä tuli niin kipeäksi ja huonovointiseksi että luulin että kuolee. Kolmen päivän päästä virkistyi kuitenkin.
En tiedä mikä sen nimi on ja annetaanko enää kun siitä on jo kymmenen vuotta ainakin vähintäänkin. Eivät sanoneet että se on toisenlainen rokotus kuin ennen. Vähän niinkuin testasivat ilman lupaa eläinlääkärin luona silloin.
Eräästä ruoasta alkoi collieni voimaan huonosti ja sai maksavaivoja. Oli tosi ihme paikka. Ruoka oli nimittäin kalleimmasta päästä ja jopa suositeltiin collielle, että on ihan varmaan yksilöllisiäkin eroja rodusta huolimatta, mikä sopii kellekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek194953Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5292560Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1482139Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.192132- 191745
- 821624
- 1461525
- 1131131
- 126903
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40869