Kameran huoltoon lähetys

Eli miten tapahtuu kameran postitse lähetys huoltoon? Pitäis järkkäri saada lähetettyä puhdistukseen, mutta tuo postin kautta lähetys arveluttaa ja matkaa kuitenkin on sen verran paljon, ettei kameraa itse voi huoltoon viedä vaan lähetys on ainoa keino.
Minkälaiseen pakettiin kamera pitäisi laittaa että se menisi yhdessä osassa ehjänä perille?
Kiitos jos viitsitte valaista kokematonta! :)
41531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yks hyvähän ois jos oot säästänyt sen alkup. paketin jossa kamera tuli. Siellä on kuitenkin pahvilaatikon sisällä ne muotoillut styroxit. Sen sisällä menis varmaan aika nätisti?

Äänestä

paljon pehmustetta ympärille. Tämä sitten reilusti isompaan laatikkoon, ja taas reilusti pehmustetta. Täytettä pitää olla niin paljon että kamera pysyy liikkumattomana laatikossa, vaikka pakettia paiskotaankin.
Itse olen siirtynyt käyttämään matkahuoltoa, aina kun vain mahdollista, sillä posti on minulta riittävästi tavaraa jo särkenyt.

Äänestä
  • Posti ei vielä ole multa särkenyt mitään, vaikka olen lähetellyt ja saanut parisataa pakettia vuosien mittaan. Lähes kaikissa on ollut jotain elektroniikkaa tai muuta särkyvää, ja suurin osa on normaalipakettina kulkenut.

    Suoraan sanottuna pidän näitä nimimerkittömiä postin haukkujia hieman epäilyttävinä tietolähteinä...

    Äänestä

  • Viimeisen 20 vuoden aikana lähettänyt ja vastaanottanut arviolta 1500 pakettia, yhtään ei ole hajonnut matkalla. Jopa lasiset astiat menneet ehjänä perille tavallisena pakettina. Kaikki riippuu paketoijan osaamisesta. Tuplapaketointi ja sanomalehtiä rutattuna niiden väliin on helppo, halpa ja toimiva paketointitapa.
    Aloittajalle suosittelen puhdistussetin ostamista. Se maksaa itsensä takaisin jo toisella puhdistuskerralla. Eikä tarvi olla muutamaa viikkoa ilman kameraa puhdistusreissun takia. Jos kamera katoaa matkalla niin posti maksaa siitä nimellisen korvauksen kiinteällä kilohinnalla riippumatta siitä mikä paketin sisällön arvo oli, jotain 10 tai 15 euroa kilolta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JAS tekniikka kirjoitti:

Eli miten tapahtuu kameran postitse lähetys huoltoon? Pitäis järkkäri saada lähetettyä puhdistukseen, mutta tuo postin kautta lähetys arveluttaa ja matkaa kuitenkin on sen verran paljon, ettei kameraa itse voi huoltoon viedä vaan lähetys on ainoa keino.
Minkälaiseen pakettiin kamera pitäisi laittaa että se menisi yhdessä osassa ehjänä perille?
Kiitos jos viitsitte valaista kokematonta! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu