meidän pitäisi tehdä maksuehdoista joku esitelmä joten nyt joku selittäkää että mitä tarkoittaa MAKSUEHTO!!!!!!!!!!!! KIITOS
APUA AUTTAKAA
morooo1
3725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Googleen hakusanaksi "maksuehto".
what?! ei oltaisi ikinä keksitty, kiitos :) muuten vaan sitä googlea selailtiin 4 tuntia ja sieltä löytyi vaan ihan turhaa paskaa ja jotain iha hepreaa... että väännäppä siitä kahden sivun esitelmä !!
Maksuehto on kaupan osapuolien sopima aikataulu. Vaihtoehtoja on käytännössä kolme:
- Käteiskauppa, ostaja maksaa koko kauppahinnan kerralla, ja omistusoikeus siirtyy
- Osamaksukauppa, ostaja maksaa osan kauppahinnasta kaupantekohetkellä, ja omistusoikeus siirtyy kun koko kauppahinta on maksettu.
- Osamaksukauppa, ostaja maksaa osan kauppahinnasta kaupantekohetkellä, ja omistusoikeus sirtyy samalla ostajalle.
Kahdessa viimeisimmässä vaihtoehossa tulee asettaa vakuus maksetun alkukauppahinnan/maksamattoman kauppahinnan turvaamiseksi.
Yleensä maksutapa sovitaan kirjalisessa ostotarjouksessa, joka sitoo molempia osapuolia asunto-osakekaupassa ja siirrettävän vuokraoikeuden kaupassa. Tarjoukseen kirjataan samalla sanktio, eli käytännössä käsiraha/vakiokorvaus, jotka voivat olla enintään 4 % kauppahinnasta. Kiinteistökaupassa käytetään yleensä samanlaista kirjallista tarjousmenettelyä, mutta koska kauppaan sovelletaan maakaaren 2:1 §:n määrämuotoisuusvaatimusta, niin tehty ostotarjous (hyväksyttynäkään) ei käytännössä sido kaupan osapuolia.
Tuossa perusteet asuntokaupalle... :)