On se kummaa kuinka uteliaita ihmiset ovat. Udellaan ihan henkilökohtaisia asioita. Miten sinulla on rahaa ostaa vähän väliä uusia kamppeita? Onko teillä tarkoitus mennä taas talvella etelään? Mitenkäs teillä jaksellaan? Onko uusi auto pelannut? Oletteko käynyt nyt Kuopiossa? Mitenkäs siellä jaksellaan? Paljonko tuo uusi laukku maksoi? Mistä ostit? Jne.
En minä kehtaisi kysellä tuolla tavalla toisilta ihmisiltä heidän asioitaan. Jopa aivan intiimejäkin kysymyksiä esitetään liittyen parisuhteeseemme rakkaani kanssa. Se on sivistymätöntä.
Minusta tuo ylenpalttinen uteliaisuus ja kiinnostus toisten asioihin on kainuulainen ilmiö. Ei Kuopiossa olla noin uteliaita. Lopettakaa se utelu!
En minä kehtaisi kysellä tuolla tavalla toisilta ihmisiltä heidän asioitaan. Jopa aivan intiimejäkin kysymyksiä esitetään liittyen parisuhteeseemme rakkaani kanssa. Se on sivistymätöntä.
Minusta tuo ylenpalttinen uteliaisuus ja kiinnostus toisten asioihin on kainuulainen ilmiö. Ei Kuopiossa olla noin uteliaita. Lopettakaa se utelu!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet vain sattunut tutustumaan tuhansien joukosta sellaiseen ...voi verrata lotto voittoon.
Tuskin oisit tutustunut jos ei utelias olisi.
Tai sit halunnut tutustua niin ettei keskustelua osannut aloittaa kuin uteluilla.
Tai ,tai itse olet halunnut tuppautua leuhkimaan...
Tiedä sit totuutta....
Mitään pakkoa ei ole uteluihin vastata ja tilanteesta voi poistua.
Syitä voi löytyä itsestä ..kuinka kehutaan matkoista,vaatteista ,autoista terveydestä ym. Ei niistä kukaan tiedä jos ei ole mainostanut ja kohteliaana ihmisenä tulee kysyä tietenkin jaksamiset .
VAIK EI KIINNOSTA PÄTKÄÄKÄÄN .
Kuopiossa ei udella vaan kerrotaan itsestään jota täällä ei suvaita.
Yksinpuhua (kehua) voi muustakin kuin omasta elämästä.
kerro läheisille ja tuttaville, että et halua vastata tälläisiin kysymyksiin. Joku tekee ne aivan vilpittömästi, kun ei osaa heti kadulla tavattuaan aloittaa kovin syvällistä keskustelua. Tämä on varmaan sitä kainuulaista smal talkia. Jota kyllä aivan kivasti harrastavat myös kuopiolaiset.
Viime lauantaina viimeksi Kuopiossa kadulla juteltiin. " Kävin leäkärissä, onko siun tarvinnu käyvä leäkärissä jne.
kenenkäs tyttö tai poeka sitä ollaan ja siitä se lähtöö....
Jos sanot et Miettisie savosta niin eiköhän joku tuttu sotakaveri sieltä päen oo....ja siinä sitä tarinointia riittää.
Voe sannoo et pittäes joutuu muualle jos huastelemaan ei välitä.
Minä olen ehta savolainen ja asunut kajaanissa reilu 10 vuotta. Sen olen täällä alusta alkaen huomannut, et ihmisiltä ei parane mitään kysyä. Jo pelkkä "miten menee?" kysymys on liikaa utelua. Saati jos erehdyt kohti kahtomaan, niin heti kyttääjäksi haukutaan. Siis pelkkä hyväntahtoinen jutustelu on täällä pannassa. Mistä täällä saa oikein puhua?? Parempi taitaa kuitenkin olla, kun vaan maata tuijottelee suu tiukasti kiinni puristettuna, niin johan täkäläisiä miellyttää.
Kainuussa on satavarma keskustelunaihe on jonkun ulkopuolisen mollaaminen. Eipä se Moilasen saatanan kallis mönkijä kauan kestäny ja minun paljon halvempi malli on paljon parempikin. Mikähän se luulee olevansa kun semmosen osti. Vaihtoehtoisesti: kyllä nuita pakolaisia tänne vaan lappaa. Minä joudun ne henkilökohtaisesti elättämään niin ettei vaippoja oo enää mummolle varaa vaihtaa. Näilä aiheilla juttua piisaa ja samanmielisyys on taattua.
mieluisin puheen aihe on siirtolaisten mollaaminen ja naapurin rouvan haukkuminen äkäiseksi ja lihavaksi.Niitä puheen aiheita ei voita mikkään.
Sama virsi aina, se että menee huonosti johtuu muista. Kukaan ei saisi menestyä eikä varsinkaan rikastua. Kyllä jaksetaan udella ja juoruta.
kun on niin saatanan tyhmät päättäjät niitä jatkuvasti ottamassa
Onko sinulla jostain syystä nyt vaikeaa, kun noin suutahdit? Onko riitaa rakkaasi kanssa? Vai onko etelänmatka peruuntunut tältä vuodelta huonon taloustilanteen takia? Tuliko uuteen autoon vikaa ja matkarahat menivätkin sen korjuuseen, kun rakkaasi niin vaati? Vai joko vaihdevuodet pukkaa päälle? Onko sinulla kuumia aaltoja? Vai kävikö uusi, kallis vaate äkkiä liian pieneksi yllättävän lihoamisen takia? Kai vielä seksielämänne rakkaasi kanssa on tyydyttävää?
Kysely ja utelu on tapa seurustella, keskustella jostain. Toki on olemassa pahanilkisiä ihmisiä, niin miehiä kuin naisiakin, enimmäkseen eläkeläisiä, löytyy jokunen nuoremmistakin, jotka utelevat ilkeyttään, päästäkseen juoruamaan eteenpäin, kaivellakseen arkoja kohtia. En pidä valehtelemisesta, mutta näille pahanilkisille olen alkanut syöttämään pajunköyttä, hämmästyttäviä tapahtumia, joissa ei ole päätä ei häntää. Lisäksi venytän huuleni hymyyn ja kerron kaiken olevan parhain päin, yleensä se korventaa näitä pahanilkisiä, he kun nauttivat toisten ahdinkosta. Sillä viisiin saa itsekin hieman hupia.
"Kysely ja utelu on tapa seurustella, keskustella jostain"
Levoska on oikeassa, täällä on monilla tökeröt seurustelutavat. Se on vähän sama asia jos alkaisi jouten olleessaan varastelemaan tai tekemään muita tihutöitä. Perustelu tähän olisi, että tämä on tapani käyttää vapaa-aikaa, tehdä jotain.
Osa Levoskan mainitsemista kyselysitä on ihan normaalia keskustelua hyvien tuttujen kesken, esim. kuin ka teillä jaksellaan, oletteko käyneet Kuopiossa, menettekö talvella etelään. Naiset ovat kiinnostuneita laukuista ja hinta on tärkeä, joten sekin kysymys on ihan ok! Mutta jos kyseessä n puolituttu, voi asia olla toisin.
Yleesä sillä joka kavahtaa näitä kyselyitä on jotain salattavaa,
varkaudet ja tihutyöt kuuluvat ihan eri luokkaan, tosin niitäkin Kainuussa harrastetaan.
Joku voi kehaista ystävilleen et tunnen Levoskan joka matkustelee,rakkaus kukoistaa,auto uutuuttaan kiiltää,laukku viimosen päälle ja kotoisin Kuopiosta.
Ei kaikkien tuttavapiireihin Levoskan tapaisia kuulu.
Pidä kulissit pystyssä vaikka hampaat irvessä koska ei Levoskalla kuulu mennä huonosti.
Nimen vois muuttaa von Lewoska....saa rahalla.
kepu on syvältä