Kasperi vai Kasper?

äiskä

Kumpi sopisi pojalle paremmin, Kasperi vai Kasper? Toisia nimiä ajateltiin niin päädyttiin että koko nimeksi tulisi:

Kasper/Kasperi Roope Elias/Eliel.

Mikä olisi paras yhdistelmä?

7

1291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurora

      ...niin monesta asiasta, tuo Kasperi/Kasper-kysymys. Jos olette ihan suomenkielisiä ja asutte täysin suomenkielisellä seudulla niin ehkä reilusti Kasperi olisi paras. Kasper-nimestä tulisi kuitenkin helposti "Kasperi" ja nimi puuroutuu Kasperroopeksi.

      Roope on ihana nimi! Valitsisin mielummin Eliaksen kolmanneksi. Eliel on tullut muotiin Nicke ja Raakel Lignellin pojan mukaan ja on ehkä hieman erikoisuutta tavoitteleva, ihan ok. Kaksikin nimeä riittää hyvin (Kasperi Elias, Roope Kasperi, Roope Elias...) jos haluatte säästää yhden seuraavalle pojalle. ;)

    • Anne

      Kasperi Roope Elias

      • evian

        Eli Kasperi Roope Elias on paras vaihtoehto.


    • annakka

      jos sukunimi on supisuomalainen ja asutte suomenkielisellä alueella niin ehdottomasti kasperi. kasper vain, jos sukunimi on vierasperäinen.
      roope pois siitä välistä, se ei sovi siihen.
      toinen nimi taas riippuu etunimestä. mielestäni sopii hyvin kasperi elias tai kasper eliel.

      • omena

        Kasper on paljon parempi kuin Kasperi.

        Kasper sopii ihan hyvin myös suomalaiseen sukunimeen. Kasperi on jotenkin väännetty nimi ...esim. Jesperi ja Kasperi. Kasper siis pojalle nimeksi.


    • Anonyymi

      Kasper ehdottomasti tuo Kasperi on kans mun mielestä väännetty. Mun poika on Kasper mut suunnattomasti ärsyttää kun kaikki sanoo Kasperi toi joissakin taivutus muodoissa se i-kirjain sinne tulee väkisinkin mut sit kun ei tarvi taivuttaa niin se on silti kaikille joko Kasperi tai Kassu😡

    • Anonyymi

      Kasper ehdottomasti parempi kuin Kasperi, kolmas nimi ihan sen perusteella, haluaako ihan jokaisesta nimestä yleistä (Kasper, Roope ja Elias kun ovat kaikki melko yleisiä, Eliel harvinaisempi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe