Hankkisin Platinumiin hyvän tiimin(enimmäkseen battle zonea, ja pikkusiskon voittamiseen)
Haluaisin nämä pokemonit:
Shedinja:
(ainakin yksi ötökkä ja haamu tyypin isku)
Weavile/Tyrannitar:
En tiedä kumman ottaisin.
Lanturn:
(Ainakin hydro pump ja joku hyvä sähkö isku)
Starpator:
(laitan heat wawen)
Lucario:
-
Flygon/Garchomp
en tiedä kumman ottais
Niin jos sais jotain hyvii iskui noille, ja item ehdotuksii holdiks?
Laitan kaikille Naturen joka ei vaikuta mitenkään...
Kiitos etukäteen!
Haluaisin nämä pokemonit:
Shedinja:
(ainakin yksi ötökkä ja haamu tyypin isku)
Weavile/Tyrannitar:
En tiedä kumman ottaisin.
Lanturn:
(Ainakin hydro pump ja joku hyvä sähkö isku)
Starpator:
(laitan heat wawen)
Lucario:
-
Flygon/Garchomp
en tiedä kumman ottais
Niin jos sais jotain hyvii iskui noille, ja item ehdotuksii holdiks?
Laitan kaikille Naturen joka ei vaikuta mitenkään...
Kiitos etukäteen!
Vastaukset 38
Vanhimmat
ärghhhh, heti unohtu...
En halua saman-tyyppisii pokei joten en osaa päättää mitä laitan..
Shedinjaa ja Tyranitaria ei kannata pitää samassa tiimissä. Tiedät kai miksi.
Ja minusta Garchomp > Flygon. Garchomp ja Tyranitar toimivat hyvin yhdessä Garchompin Sand Veilin takia.
Älä missään nimessä laita Staraptorille Heat Wavea. Sen Sp. Attack on paljon Attackia huonompi.
Älä todellakaan laita neutraalia Naturea millekään. Mitä teet defenceillä Shedinjalla? Et mitään, joten niitä laskevasta Naturesta olisi vain hyötyä. (Ellet Baton Passaa sille Substitutea, mitä et näköjään aio tehdä.) Melkein sama Staraptorilla, Sp. Attackilla ei tee mitään, Attackilla ja Speedillä sen sijaan tekee.
no mä aattelin otta weavilen ja flygonin..
nii miks ei kannattais ottaa shedinjaa ja tyrannitarta??
no mille pokemonille saisin fire tyypin iskun???
huh... T-tarel on abilitynä automaatinen sandstorm ku se tulee pallosta ja shediin yks hiekka myrsky = faint. ja T-tarelle voi laittaa FPn..
Shedinjaakin voisit käyttää, jos laittaisit Tyranitarin peliin vasta Shedinjan pökerryttyä.
Niin, Tyranitar saisi Fire Punchin. Ja Garchomp saisi Fire Fangin, joka Outragen ja Earthquaken kanssa antaisi Garchompille kyvyn tehdä ainakin neutraalia damagea kaikille pokeille.
Mun Flygon on parempi kun 'comppini.
no mä mielummin otan weavilen ja flygonin
Movesettejä voin kertoa myöhemmin. Voit katsoa vaikka Smogonista vähän pohjaa seteillesi.
jos en meinaa saada flygonii nii otan chompin, smogista??? en ikin kuulukkaa, sori vaa ku ärsytän sua...
Onneks olkoon!Hyvää Syntymäpäiväää!
www.smogon.com on nettisivu, missä on listattu kaikille täysin kehittyneille pokeille hyvät movesetit. (Siellä on paljon muutakin.)
Just ajattelin että millon sun synttärit on. xD
Kun mun kaverilla ei näy, että oon meses ja mä en nää sitä. Sit mulla tuli mieleen että meijän netti reistali paripäivää sit ja wifikään ei toiminu, sit tuli mieleen sä, ja se mitä sanoit siinä Wii-viestissä, että saat sen WiFi maxin joskus. Sit tuli mieleen että millon saitkaan, olisko ollu synttäreillä vai jouluna. Päätin muistella, millon sanoit sun synttäreitten olevan. alkuvuodesta... eikun sanoit sille yhelle tyypille, että ootte samassa kuussa syntyny ja puhuit, että täytät kohta. Sit tuun Suomi24 ja lukee että rndmillä synttärit xD
Ei vielä ole tulossa Wi-Fi MAXia, joulun jälkeen luultavasti.
Niin ne ajatukset johtaa toisiinsa.
Oukei, toivottavasti pian tuo WiFi Maxi
No mun tiimi on nyt tällänen:
Lucario:(en jaksannut breedata munia)
Bashful: Inner Focus: Tyttö
Iron Tail
Stone Edge
Close Combat
ExtremeSpeed
Flygon:
Jolly: Levitate:Poika
Earthquake
Dragon Claw
U-turn
Fire Blast
Shedinja:(eikö muutu oudosti???)
Lonely: Wonder Guard: -
Protect
X-Scissor
Shadow Claw
Aerial Ace
Staraptor:
Jolly:Intimidate:Tyttö
Roost
Brave Bird
Substitute
Close Combat
Weawile:(aijon muuttaa setit, naturea en)
Jolly:Pressure:Tyttö
Dark Pulse
Ice Beam
Night Slash
Blizzard
Lanturn;(en loytänyt smogist mitää hyvii settei, ehdotuksii?)
Sassy:Illuminate:Tyttö(en saanut yhtään volt asborttii)
Thunder Wave
Hydro Pump
Aqua Ring
Thunderbolt
joop ihan ok... pitää muuttaa ainakin weavilen setti,
ja ehk Lanturnin
Ehdotuksia mitä tavaroita laitan? en pysty hankkii battle zonest ku ei oo bp....
Vai EV-koulutettuja xD
Sen verran hyvät naturet, ja setitkin. Mun Flygonilla muuten sama, mutta Fire Blastin tilal Stone Edge, ja sama nature.
Shedinjalla ehkä Focus Sash ihan hyvä. :D Smogonissa mäkyy myös esineet niille sun seteille.
Kato eka sieltä niin sitten.
Lucariolle Iron Tailin tilalle Swords Dance. Iron Taililla on Poweriin nähden hirveä accuracy. Itemiksi vaikkapa Life Orb. (Tai Expert Belt jos et pidä Life Orbin recoilista)
Shedinja hyvä. Protectin tilalle voisi ehkä laittaa Swords Dancen, mutta silloin sinulla olisi kaksi Swords Danceria. Protectia voi käyttää vastustajan iskujen tutkimiseen.
SubRoost Staraptor, vai niin. Close Combat ei kyllä sovi tuohon settiin sen puolustavan luonteen takia, eikä kyllä oikein Brave Birdkään. Tämä on mielestäni parempi:
-Return
-Brave Bird
-Close Combat
-U-Turn
Ja Itemiksi Choice Band.
Weavilen setti = Fail. Ei special-iskuja sille. Onneksi sanoit vaihtavasi sen.
Lanturnista en oikein tiedä, muuta kuin että se tarvitsee Volt Absorbin. Se on aika puolustava, joten Surf > Hydro Pump paremman PP-määrän ja accuracyn takia. Aqua Ringin voisi vaihtaa johonkin...
mä latoin, laitoin sillo viestinkin et katoin mut ei näköjää tullu...
Nii nyt Weavilel on nyt ice punch, brick break, swords dance ja night slash.
no ennen viel ku mul oli toi action replay(ennen kun hajosi) sain laitettuu kaikki ``parannus`` tavarat nii vähä rare candyil koulutin... :/
Nii voisitkos viel sanoo et mitä ev kannattais antaa niille ja mitä tappeluita``mitä pokei haasta jne``
pitäskö mun vaihtaa jotain lanturnelt?
joo laitoitkin sori en nähny noist lanturnen jutuis thanks
no joop mitäs mun kannattais sit laittaa sille staraptorille(tai flygonille) ku niil molemmil on u-turn?
nii ja sit tost swords dancest en laita sitä ainakaa shedinjalle koska must protect on iha hyvä mut sekii ois sit kahel... mä jätän sen weavilelle mut mikä sit kannattais laittaa lucariolle?
Kiitti vaivannäöstä
no ei mut unohtelee koko ajan....
Nii mist mä saisin niit tavaroita koska mul ei oo yhtään bp..?
expert belltin laitan weavilelle tai lucariolle
voiskohan lucarion iron yailin tilalle laittaa poison jabin?
Swords Dance olisi kyllä todella hyvä sillä, parempi kuin Weavilella. Weavilesta voisit tehdä Leadin, Fake Out Swords Dancen tilalle.
Choice Bandin saa vain BPillä. Life Orbeja saa vain yhden, en muista mistä. Focus Sashin saat Pal Parkista vasemmalla olevasta mökistä.
Pidä U-Turnit Flygonilla ja Staraptorilla. Flygonille voisit laittaa itemiksi Choice Scarfin. (Saat senkin vain BPillä.)
ok, mä on justiinsa breedamas lucariota ey saan sille sen adamantin
sit alan ev kouluttaa niit pikkusii 1lvlisii
mikä muu nature kannattais laittaa lucariolle, ku mä oon breedannu munii kaks tuntii eikä oo tullu yhtää adamanttii?
Ylivoimaisesti paras Nature sille. Yritä nyt vain saada se. Onko sinulla Dittoa, jonka Nature on Adamant?
no mä sain sen :) Niii sille weawilellle se fake out, mites mä saan sen?
tiedän et niit pitää breedata jne. Mut mites sen sais nopeest?
Pitäiskö mun vaihtaa toisest pelist pokemon jolla on fake out, ja sitten poistaa kaikki sen muut iskut(eli siiis vaihdetaan toisesta pelistä isä)
Ja sit tehä eggei?
Mene Double Battleen ja käytä Smearglea, jolla on Sketch ja mitä tahansa pokea, jolla on Fake Out. Käytä Fake Outia toiseen vastustajan pokeista ja käytä Smearglella Sketchiä Fake Out -pokeesi. Breedaa Smeargle Sneaselin/Weavilen kanssa. (Smearglen pitää olla koiras ja Sneaselin/Weavilen naaras.)
Life Orbin saa Stark Mountainilta.
Mutta ei välttämättä samaan settiin Ice Punchin kanssa.
yks pulma tos scetch jutus...
no ei mul oo kenelkää fake outtiii.... :)
sen takii vaihan emeraldist skittyn ja käytän heart scalee et saan sille fake outin
Jos Skittysi on koiras, voit breedata sen suoraan Sneaselin/Weavilen kanssa.
nii mä aijonkin.... :)
yks pulma vaa, pitää oottaa 24 tuntii et se antaa vaihtaaa.... ;(
Se on kyl kans Ice tuuppiä, mut se on niin paljon huonompi, että kai se ihan hyvä olis. On monilla ollu.
Se on Quick Attack-isku, joten sillä voi eliminoida sille heikot Choice Scarf-poket. (esim. Flygon.) Base Poweriltaan kyllä huonompi... Ja onhan se ihan hyvä Ice Punchin kanssa vaikkapa Choice Band -setissä.
Mulla on koko pokedex täynnä ja kaikki mahdolliset pokemonit boxissa mutta en osaa päättää mitä otan mukaan kun yrittää voittaa mun serkkuu (kaikki tehty ilman action replayta).