Päätimme lähteä jouluhössötystä karkuun ja varasimme joulun ajaksi huoneet perheellemme nordic hotel forumista.
Paljon olemme Virossa ja Tallinnassa muulloin lomailleet ja viettäneet aikaa mutta joulu "poissa kotoa" on nyt ensimmäinen kerta. Siksi kiinnostaisikin tietää/saada vinkkejä niiltä jotka kenties ovat joulua Tallinnassa viettäneet että tylsistyykö teini-ikäiset lapsemme täysin neljän päivän aikana vai löytyykö sieltä mahdollisesti aktiviteetteja näille teineillemme?
Ja onko kokemuksia ko. hotellista? Shoppailu varmasti kiinnostaa eli onkohan kaupat auki?
Kiitos kaunis etukäteen jos saamme vastauksia...
Joulu Tallinnassa?
1
1346
Vastaukset
- rauhaisaa joulua
Olemme viettäneet parikin joulua Tallinnassa. Meitä tosin on vain kaksi aikuista.
Kaupunki on kaunis ja aika hiljainen silloin, joten en tiedä mitä teinit siellä tekisivät.
Itselläkin välillä on aika meinannut tulla pitkäksi. Baarissakan ei jaksa aina istuskella
Kaupat ovat auki jouluaattona iltaan asti, mutta joulupäivänä eivät (joku kulmakauppa josta saa juomaa ja sipsejä voi olla auki). Tapanina taas on kaupat auki.
Mitään meidän perinteisiä jouluruokia siellä ei saa. Meillä on ensimmäisellä kerralla varattu jouluateria hotellista ja se oli ihan surkea. Toisella kerralla sitten varasimme ennakkoon pöydän Peppersackista ja söimme pihviä kynttilänvalossa. Mukavaa oli, vaikka ei nyt kovin jouluista ruokaa.
Mainitsemassasi hotellissa en ole ollut, joten siitä en osaa kommentoida.
Jos olet nimimerkkisi mukaan oikeasti jouluimmeinen ei sieltä kyllä sitä samaa joulua löydy kuin täältä, mutta helpolla pääsee ja ei tarvitse joulusta stressata. Suosittelisin kuitenkin tätä Tallinnan vaihtoehtoa lähinnä lapsettomille pariskunnille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22617150Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415980Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144785Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1353004S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021