Mites tuo siporex suhtautuu kosteuteen....jos vaikka sokkeli kostuu ja kosteutta tulisi siporexin läpi niin kuivuuko helposti? Etuja, haittoja, mitä tulee ottaa huomioon, kertokaa kaikkea?
Siporex ja kosteus
htrhrht
125384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei ole enään ongelma. Siporexhökkeleitä ei juurikaan rakenneta ja 2010 Jämerä ajetaan lopullisesti alas.
Mistä sä ammennat näitä varmoja tietoja? Siporexiä saa ja tulee saamaan jatkossakin.
Normitalo 2010 (Matalaenergiarakennus) ja Normitalo 2015 (Passiivirakennus) voi asettaa hieman muutoksia suunnitelmiin, tiedä sitten kuinka hyvin pakettitalot niistä selviävät.
Mä oon kuullut huhuja.että peltihallissa kolisee.Eräille henkilöille lähtölaskenta on jo alkanut.
Hyvä näin. Kyllä sipo sieltä vielä nousee kun saadaan "turkkilaisen¤ poppoo ulos.
Vai on se pispalan vaahtosuu liemessä. Sitä saa mitä tilaa, eiks se niin mee.
Haukut väärää puuta.
En nyt oikein ymmärrä mitä haet tällä kosteudella takaa.
Sipo imee vettä kuten sieni. Papu imee melkein yhtä hyvä. Betoni hitammin, mutta hyvin sekin. Mikään edellä olevista ei homehdu, mätäne jne. Kaikki tarvitsevat aikaa kuivuakseen. Minkään ei ole tarkoitus olla sokkelissa sellaisenaan.
Oli yllä olevista materiaaleista kyseessä mikä tahansa, niin ensin on hyvä estää lisäkosteuden kulku rakenteisiin ja tämän jälkeen antaa rakenteiden kuivua.
Mitään etuja en kastumisesta keksi. Isoin haitta lienee se, että vesi kapillaarisesti kulkeutuu eteenpäin. Oikein märkänä rakenteet saattavat myös alkaa rapautua, mutta tämä kyllä vaatii jo aikamoista märkyyttä rakenteissa.
Kauanko siporexin kestää kuivua, kun lisäkosteutta ei enää tule? Miten se kapillaarisesti menee eteenpäin?
Kuvuminen on aina suhteellista. Eli riippuu kuinka paksu aine on, kuinka hyvin pääsee tuulettumaan, eli kuivumaan, kuinka märkä on jne.
Sipotalo yleensä tasoitellaan sisältäpäin muutaman kuukauden sisällä pystytyksestä. Ulkorappaus taasen tehdään vasta yhden lämmityskauden jälkeen, kuten papu, tai valuharkotkin.
Kapillaarisesti se menee eteenpäin kuten vaikka Wikipedia neuvoo sinua.
Kyllä mä kapillaari-ilmiön perusperiaatteen tiedän, mutta miten se siporexissa ilmenee. Kapillaari-ilmiössä vesi nousee putkessa ylöspäin....miten siis liittyy kosteuden menemiseen eteenpäin siporexissa?
Tässä tapauksessa on sadevettä uittanut terassin reunalta ulkoseinälle ja kuluttanut rappausta päästen läpi siporexiin. Alapuolen avoimessa kylmätilassa näkee kalkkihärmettä ja kosteuden tummentumia vastakkaisella puolella. Mietin, että kuivuuko tuo tuosta nyt itsellään, kun lisäkosteutta ei enää tule, vai pitäisikö tuota avointa tilaa virittää umpinaiseksi, että voisi järjestää puhallusta sinne tms.
No jos kerran tiedät kapillaari- ilmiön perusperiaatteen, niin aivan samalla tavalla vesi kulkeutuu betonissa, papanassa ja sipossakin.
Vesi kulkeutuu joko höyrynä, tai kapillaarisesti.
Voisin veikata, että tuo ei välttämättä ole kalkkihärmettä, vaan sipossa olevia suoloja. Selviää helposti kun vetäiset sormella ja nuolaiset. Toisaalta aivan sama.
Kuivuu itsekseen, jos pääsee tuulettumaan, eikä lisää kosteutta tule.
Jos tila on umpinainen, niin se pitäisi tuulettua jollakin tavalla, että vesi ei kondensoidu uudestaan tuonne pintaa ja olemassa oleva kostues pääsee haihtumaan pois.
käy H H - sivustolla kelaamassa suunnittelijan ohjekirjaa, saat mitä haet. Mikäli taloon tehdään maanpaine-elementeistä kellarin seinät, ne suojataan kosteudelta maanrajaan asti bitumikermillä ja rapataan sokkelin osalta. Mikäli taloon tehdään sokkeli papuharkoista tai paikalla valaen, eristetään siporex-rakenne sokkelista bitumikermiliuskalla. Olen asustellut sipo-taloissa vuodesta 1954 lähtien, eipä niissä ole korsteudesta ollut haittaa. Mahdolliset vuotovauriot on helppo paikallisesti korjata. Kovan yläpohjan ja keveän välinen ero näkyy ja tuntuu viimeistään ensimmäisen kosteusvaurion kohdalla tai talon palaessa. Toinen kuivaa paikallaan ja toinen rakennetaan uudestaan - arvaa kumpi. Vaikka en mitään myy, voin toki kertoa, että kevytbetoniharkko on omatoimiraksaajalle yksi parhaista valinnoista. Joku purnasi roilottamisesta. Mikäli kevytbetonitalo raksataan useampaan tasoon, käytä asennuskuilua ja sijoita putkitukset välipohjien pintavaluun. Roilotukset kuihtuvat minimiin ja ne teet yhden viikonlopun akana.
Roilot tasoitetaan ennen seinätasoitteita muurauslaastilla. Se on siinä.