Vaavi tulossa. Minulla ja lapsen isällä on eri osoite. Emme oli naimisissa, kihloissa kylläkin. Mitä etuisuuksia meillä on mahdollisuus saada? Korotettua lapsilisää ainakin, mutta mitä muuta? Osaako joku neuvoa? Kiitos paljon :)
Mitä etuisuuksia mahdollista saada?
5
550
Vastaukset
- ap
siis emme ole naimisissa :)
- maikkis.
Sehän vähän riippuu, oletko opiskelija, työtön, työssä, köyhä, varakas vai mikä.
Käy hakemassa Kelasta tämä http://www.kela.fi/in/internet/liite.nsf/alias/lapsiperhe_verkko/$File/Lapsiperhe_verkko.pdf?OpenElement
Voit itse lueskella kaikessa rauhassa ja sitten kysyä Kelasta epäselvät asiat- maikkis.
Siis toivottavasti toimiva linkki
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/080109134615PV?OpenDocument
Lapsiperheelle
ja myös
Kelan etuudet pähkinänkuoressa
Kelan etuudet numeroina 2009
- äitinäkin
Varsinaisesti ei ole olemassa mitään automaatti etuisuuksia.
Kun asut yksin lapsesi kanssa saat lapsilisään sen YH-korotuksen. Ruhtinaallisesti joitain kymppejä.
Sitten saat äitiyspäivärahaa. Joka kohdallasi kysymyksen asettelusta päätellen lienee minimi.
Siinä ne automaattituet sitten onkin.
Sitten toki mahdollisuus asumistukeen. Mikäli isyys tunnistetaan niin isän sitten täytyy maksaa elatusmaksuja maksukykynsä mukaisesti. Jos tätä maksukykyä ei ole, niin mahdollisesti KELA maksaa elatustuen.
Sosiaalitoimisto mahdollisesti auttaa, todennäköisesti ei . Siinä ne sitten ovatkin. - kikkas
Sitten kannattaa ottaa huomioon, että isä ei ole oikeutettu isyyslomaan. Teidän pitää olla joko naimisissa tai sitten sama osoite, jotta isän olisi mahdollista pitää 18pv isyysloma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit435339Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4144630Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483849KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1723226Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142536Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212302Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182128Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512032- 1251960
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241479