Tuli tässä mieleen, että mikä päivämäärä sinne kihlasormukseen pitäis kaivertaa? Jos vaikka tänään 21.10 päätämme, että menemme kihloihin, mutta menemme ostamaan sormukset 25.10, jotka saamme kaiverrettuina 30.10, niin mikähän noista on sitten se meiän kihlajaispäivä? Mitään kihlajaisia emme aatelleet järjestää, joten senkään mukaan ei päivämäärä määräydy. Toki jonain lauantaina keskenämme juhlistamme kihlautumista jahka ollaan sormukset saatu. Tuoko lauantai pitäisi sitten sormuksiin kaiveruttaa? Niin ja nuo päivämäärät ovat vaan esimerkkejä.
Kihlasormuksien kaiverruksista
7
817
Vastaukset
- on olemassa
Voitte laittaa sormuksiin sen päivän, jona kosittiin/päätettiin naimisiin menosta, sen päivän, jolloin vaihdatte sormuksia tai kihlajaispäivän. Tai ihan minkä päivän haluatte.
Sormuksiin kai yleensä kaiverretaan kihlatun nimi ja päivämäärä, mutta voi sinne muutakin laittaa jos vaan mahtuu.
Meillä päivämääräksi laitettiin se päivä kun pujotimme sormukset sormiin ja kaiverrukseksi minun sormukseeni tuli "miehen nimi" - ...
Ihmiset kai tekee vähän niin kuin tykkää, mutta minun mielestä kihloihin on menty silloin kun siitä on sovittu ja silloin sormuksiin tulisi myös se päivä. Eli me laitoimme sormukseen kosintapäivämäärän. Tällöin esim. jos kosinta on tapahtunut perjantaina ja lauantaina ostetaan sormukset, niihin tulee perjantain päivämäärä.
- että..
Monet menevät kihloihin (ts. sopivat naimisiinmenosta) yhteisellä päätöksellä, eikä tällöin välttämättä voi sanoa tarkkaa päivää minä on päätetty että naimisiin ollaan menossa keskenään.
- *******
kyl meil vaan meni mieheni kanssa niin et mies kosi mua 23. päivä ja sormukset käytii ostaa 7 pvä myöhemmin.. ja kyl sormuksiin laitettiin se päivä jolloin mies kosi mua.. ei siitä ollu epäilystäkään...
- Heleppoo2
Kyllä se kihlautuminen on se päivä, kun luvataan toisilleen astua avioliittoon. Eli se päivä, kun toinen vastaa kosintaan myöntävästi tai asiasta yhdessä sovitaan.
- ysy-ysi
ei siinä mitään nyrkkisääntöä ole, sen päätätte te kaksi.
Me päätettiin päiväksi 9.9.09 mutta kun se oli keskiviikko niin juhlittiin
sitten vasta viikonloppuna. Sormukset kyllä laitettiin sillon keskiviikkona,
aamulla ennen töihin lähtöä vieläpä :o))) - fdssdffdssfd
Mielestäni 21.10., koska se on päivä jona olette kihlautuneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648