Osaisko kukaan sanoa noin hintaa saunan pohjalle? Pohjan koko n.3x5m, antura koko saunan ympärille ja laatta saunan puolelle(3x3m), menee kuraa n.4m^2. Ja aattelin tilata sorakuorman ja ostaa sementin ja pyöräyttää myllyllä.
Pohjien hinta
Mökki Vaari
3390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta valmis massa maksaa 100-120euroa m2 ja se 1/2m2 taitaa jäädä säiliöön ja tietysti ajot päälle.
Sementtiähän menee se 6-7säkkiä (40kg) per m2 eli 28 säkkiä ja hintaa tulee se mikä tulee.
Eipä koko rakennuksen hinnassa tule hirveitä säästöjä ja ajattelee ajansäästön (talkooväkeä on aina tulossa ja ilmanhan nekään ei katsele eli jano ja vilu )
Todellisuudessa olet ihan yksin kun todellinen tilanne on päällä.
Kyllähän tuo valmis tavara olis kätevää mut on matkaa lähimmältä betoniasemalta 70km. Ensin se käy kun valaa anturan, sit se tulee ku valetaan sokkeli ja sit viä laatta. Eli kyllä tuo tulee arvokkaaksi... Sillä juuri ajattelin itte pyöräyttää myllyllä.
Harkoista muuraten sokkeli anturan päälle.
Tai
Rossipohja ja pilariharkkoista ja anturalapuista 50x50x20cm per pilarinantura.
Jos vain maaaines on hyvää helpoin ja vähätöisempi 10-12kpl.tta ja piipunpohjan anturalta muuraten isommilla harkoilla esim ruh290 niin saa muurattua kuin leegoja ristiin ja rastiin ja raudat väliin.
Selviät 1-2 m2 valutöillä ja loppu muuraten eikä pahempia valumuottitöitä.