HP XP:n hiiren kursori jämähti keskelle näyttöa eikä suostu liikkuun millään konstilla. Vaihdoin toisen hiiren, ei apua. Mistä ihmeestä voi olla kyse. Mistä aloitan.
Hiiren kursori, ei liiku
tuppurainen
388422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
tietää,onko hiiri johdolla vai ilman.
olisi tieto että jämähtikö pelkkä hiiri
ja kone muuten toimii OK.
Vai onko kaikki jumissa.
johdolla
Kaikki kai jumissa. Ilman hiirtä en saa mitään avatuksi. Tai osaa.
oikeasti niin pitkällä ettei osata konetta jossa
hiiri ei toimi käyttää, edes auttavasti?
Kokeiles tapahtuuko mitään kun painat CRTL-ESC?
CRTL-ESC , ei vaikutusta. Kokonaan jumissa. Apua help, hjälp, mitä hittoa teen.
Windows solmussa!
Windows on pelkkää ongelmaa!
Windows jumii yhtenään!
kokeile tinneriä
Patajäkällä on sinolia!
Boottaa kone.
Taitaa olla aika yleinen vaiva tuo hiiren jumiutuminen. Minulla on langaton hiiri ja aina silloin tällöin se jumiutuu paikalleen. En ole keksinyt vaivaan muuta ratkaisua kuin sammuttaa tietokone ja kytkeä virta päälle, jolloin windows latautuu uudelleen. Tällöin hiiri alkaa taas pelata. Onko jollakin tiedossa jokin helpompi tapa?
irrottaa ja laittaa uudestaa
Windowsissa on paha ongelma! Tulostin näkyy ihan ok, mutta tulostuskuvaketta tökätessä ei tappahdu yhtään mitään. Windows vaan alkaa jyystää jotain mutta tulostetta ei tule ulos.
Windows on paskaa!
Sama vika mulla.Joskus auttanu uus käynnistys,mutta nyt sekään ei auta enään lukuisista yrityksistä huolimatta.windous xp kyseessä.vanhempi pöytäkone.millä F komennolla sammutetaan,ettei tartte pakkosammuttaa?
Ctrl Esc saat esiin mikähittoseon. Liiku ylös-alas nuolinäppäimillä ja saat aktiiviseksi Sammuta. Enterillä tulee sammutusvalikko ja aktivoi haluttu nuolilla vasen-oikea. Enterillä sammuu.
Kokeilisin myös ( jos USB-hiiri ) vaihtaa eri porttiin. Portti voi olla vikainen.
Tai kokeilla toisella hiirellä.
***
Laitehallinnasta etsisin vikaa. Onko keltaista kysymysmerkkiä hiiren kohdalla?
Ajuri voi olla vioittunut. Sen poisto. Jos kone on verkossa, niin se hakee uuden ajurin, kun hiiren liittää tai sen voi käskyttää myös laitehallinnasta.
Järjestelmän palautus voi myös korjata vian tai sinne asti, kun sammutus auttoi.
Näissä voi olla vaikeuksia ilman hiiren toimintaa.
Osta langaton hiiri nii johan liikkuu hilipakkaasti! Vanhanaikaisia nykiviä nuo lankahiiret on aina ollu.
Pelaajat käyttää pelkästään hännällisiä ja siihen on hyvä syy. Itsellä isossa koneessa johdollinen ja läppärissä langaton, molemmat käytännön syistä.
Eikä edes tulosta! Windowsissa on paha ongelma! Tulostin näkyy ihan ok, mutta tulostuskuvaketta tökätessä ei tappahdu yhtään mitään. Windows vaan alkaa jyystää jotain mutta tulostetta ei tule ulos.
PS5 on pelaamiseen! Ei winkura!
Heti hiirikauppaan vaan mars mars!
Poista windows niin toimii!
Hiiren jumitus on windowsin juttu!
Kun ei otsikosta paremmin selviä missä vika, niin suositus on että puhalla aluksi pölyt hiren sisältä ja sitten ruiskautat jotain crc:tä hiiren sisään. Johan alkaa skulaa sitkasempikin otus tuon käsittelyn jälkeen.
Tästä ohjeesta veloitin aikoinaan 70 euroa asiakkaalta kun toivat koneensa huoltoon vastaavilla ongelmilla.
Olisiko aloittajan hiiri jo muumioitunut?
Kyllä siihen öljyn ruiskaus aina auttanut tähän asti 70 euron hinnalla. ei ole kukaan tullut valittamaan.
Kannataa poistaa sen winkura!
Olen samaa mieltä! Turha tuskailla windowsilla!
Minäkin olen huomannut, kuinka vaikea on oppia hiirtä käyttämään. Jouduin hakemaan ensimmäiset 12 vuotta apua siltä täältä, ennen kuin se alkoi jotenkin sujumaan.
Linux on aina ollut jonkin verran hankala tapaus, mutta nyt on uuteen Depianiin saatu hiiri joka jonkin verran muistuttaa, sitä hiirtä joka Windowsissa oli 35 vuotta sitten. Vielä kun saisi näyttöohjaimen toimimaan, vaikka kyllä tuon hiirenkin tuoma helpotus jo yksinäänkin mukavalta tuntuu. Kyllä nyt on helppo Depiania käyttää.
Mene hoitoo vapustelija!
Mene sinä hoitoon!
Deepin toimii loistavasti!
Iso rotta on aina parempi kuin joku vaivainen inisevä hiiri. Motenetistä löytyy.
TYYPILLINEN WINDOWS ONGELMA! ETTÄ HIIRI HYYTYY!
uudelleen boottaus auttaa useimmiten!
Poista se windows!