viedä kaiken irtaimiston ja jättää vain neljä vuotiaalle lapselleen vain sängyn ? seitsemän vuoden
avoliiton jälkeen. mutta tämä osoitta vain sen ettei isä välitä lapsestaan millin vertaa.
voiko mies
8
897
Vastaukset
- maake60
Jos ette ole avioliitossa vaan avoliitossa niin omaisuus yhteisessä kodissa on sen joka sen on maksanut ja niin edelleen. Pidät ne huonekalut jotka olet itse maksanut ja hankkinut. Jos asunto on sinun niin voi hyvittää kohtuullisen summan lapsesi isälle ettei vie kaikkia huonekaluja.
- en ymmärrä
Miksi kirjoitit tälle palstalle?
- hei, hei
kun halusin saada vastauksen ja aivan sama minne palstalle.piste
- annuska88
hei, hei kirjoitti:
kun halusin saada vastauksen ja aivan sama minne palstalle.piste
Juridisesti en asiasta tiedä, mutta aika moraalitonta ja itsekästä touhua, jos hän noin teki vain sun oloja vaikeuttaakseen. Silloin kun mun omat vanhemmat eros, omaisuutta ei jaettu puoliks. Silloin isä antoi äidin ottaa kaiken minkä äiti tahtoo, eli yli puolet. Mies ymmärsi, mikä on lasten parhaaks, vaikka onkin luonteeltaan itsekäs.
- tunteetonta
vain voi tehdä noin ja pesukoneessa kosteat pyykit oli nakannut lattialle. Ja oli vielä vienyt
pyykinnkuivaustelineenkin ja sanoi, et tarvi telinettä, kun sinulla ei ole pesukonettakaan.
Mutta näitä on monia miehiä tällaisia.- Hohottaja
Tämä oli kyllä uskomattoman hauskaa tilannekomiikkaa.
Vaikka juttu on varmaan ihan vakavissaan kirjoitettu niin eihän tuolle voi kuin nauraa. - nasse-setä.
Hohottaja kirjoitti:
Tämä oli kyllä uskomattoman hauskaa tilannekomiikkaa.
Vaikka juttu on varmaan ihan vakavissaan kirjoitettu niin eihän tuolle voi kuin nauraa.Olet mitä ilmeisimmin noita mieleltään vinksahtaneita, joista tämän päivän HS:ssa kerrotaan aa Salon oikeussalikokemuksiensa perusteella oikein kirjan kirjoittaneen.
- ,,,,,,,,,
Jos lukutaito ja ymmärrys on sitä luokkaa että käsitteet "avoero" ja "avioehto" menevät sekaisin, niin ehkä muitakin asioita on vaikea hahmottaa.
Ei se isä varmaan lapsen vaatteita, kirjoja, leluja, pupulautasia ja nokkamukeja vienyt? Mitä muuta irtaimistoa se LAPSI tarvitsee?
Jos mies on mööpelit ja pesukoneet omilla rahoillaan ostanut, niin tottakai hän voi ne viedä pois muuttaessaan. Jos hän on sinun tavaroitasi varastanut, niin sitten voit tietysti tehdä rikosilmoituksen poliisille. Yhdessä asuminen ei tee tavaroita yhteisiksi.
Useimmissa taloyhtiöissä on pesutupa, pyykkää siellä ellei ole varaa ostaa omaa pesukonetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1847500Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul794151Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3833641Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden1673260Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota932986Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma282514Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?
Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä1162231Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp612080- 211963
- 201859