voiko mies

viedä kaiken irtaimiston ja jättää vain neljä vuotiaalle lapselleen vain sängyn ? seitsemän vuoden
avoliiton jälkeen. mutta tämä osoitta vain sen ettei isä välitä lapsestaan millin vertaa.
81018
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos ette ole avioliitossa vaan avoliitossa niin omaisuus yhteisessä kodissa on sen joka sen on maksanut ja niin edelleen. Pidät ne huonekalut jotka olet itse maksanut ja hankkinut. Jos asunto on sinun niin voi hyvittää kohtuullisen summan lapsesi isälle ettei vie kaikkia huonekaluja.

Äänestä

Miksi kirjoitit tälle palstalle?

Äänestä
  • kun halusin saada vastauksen ja aivan sama minne palstalle.piste

    Äänestä

  • hei, hei kirjoitti:

    kun halusin saada vastauksen ja aivan sama minne palstalle.piste

    Juridisesti en asiasta tiedä, mutta aika moraalitonta ja itsekästä touhua, jos hän noin teki vain sun oloja vaikeuttaakseen. Silloin kun mun omat vanhemmat eros, omaisuutta ei jaettu puoliks. Silloin isä antoi äidin ottaa kaiken minkä äiti tahtoo, eli yli puolet. Mies ymmärsi, mikä on lasten parhaaks, vaikka onkin luonteeltaan itsekäs.

    Äänestä

vain voi tehdä noin ja pesukoneessa kosteat pyykit oli nakannut lattialle. Ja oli vielä vienyt
pyykinnkuivaustelineenkin ja sanoi, et tarvi telinettä, kun sinulla ei ole pesukonettakaan.
Mutta näitä on monia miehiä tällaisia.

Äänestä
  • Tämä oli kyllä uskomattoman hauskaa tilannekomiikkaa.

    Vaikka juttu on varmaan ihan vakavissaan kirjoitettu niin eihän tuolle voi kuin nauraa.

    Äänestä

  • Hohottaja kirjoitti:

    Tämä oli kyllä uskomattoman hauskaa tilannekomiikkaa.

    Vaikka juttu on varmaan ihan vakavissaan kirjoitettu niin eihän tuolle voi kuin nauraa.

    Olet mitä ilmeisimmin noita mieleltään vinksahtaneita, joista tämän päivän HS:ssa kerrotaan aa Salon oikeussalikokemuksiensa perusteella oikein kirjan kirjoittaneen.

    Äänestä

Jos lukutaito ja ymmärrys on sitä luokkaa että käsitteet "avoero" ja "avioehto" menevät sekaisin, niin ehkä muitakin asioita on vaikea hahmottaa.

Ei se isä varmaan lapsen vaatteita, kirjoja, leluja, pupulautasia ja nokkamukeja vienyt? Mitä muuta irtaimistoa se LAPSI tarvitsee?

Jos mies on mööpelit ja pesukoneet omilla rahoillaan ostanut, niin tottakai hän voi ne viedä pois muuttaessaan. Jos hän on sinun tavaroitasi varastanut, niin sitten voit tietysti tehdä rikosilmoituksen poliisille. Yhdessä asuminen ei tee tavaroita yhteisiksi.

Useimmissa taloyhtiöissä on pesutupa, pyykkää siellä ellei ole varaa ostaa omaa pesukonetta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tunteetonta kirjoitti:

viedä kaiken irtaimiston ja jättää vain neljä vuotiaalle lapselleen vain sängyn ? seitsemän vuoden
avoliiton jälkeen. mutta tämä osoitta vain sen ettei isä välitä lapsestaan millin vertaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu