nostaa laineitaan. Kantautuu kuulemma kovilla otteillaan tänne Suomenlahden perukoillekkin.
http://www.youtube.com/watch?v=0AdTY7VpI18&feature=fvw
Ei testattu. Nopeasti valmistettu. Sisältää elävää virusta.
http://www.youtube.com/watch?v=0AdTY7VpI18&feature=fvw
Ei testattu. Nopeasti valmistettu. Sisältää elävää virusta.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Heittää linkki, mutta ei kerro omaa mielipidettään.
että meidän perhe ei ota rokotetta just sen taki, koska siit ei tiietä kaikkee. Rokotteesta on yhtä ja toista juttuu,mutta kukkaan ei tiä,onks siitä hyötyy tai haittaa. Puhutaan ainoastaan aika tekaistuja juttuja. Ottakaa nyt kantaa asiaan niin keskustellaan.
Oli mikä oli niin A(H1N1)-virus on kuitenkin kylmemmillä paikoilla totta eli lapinmailla joten pian se on meilläkin, Pitänee ostaa hernerokkaa ja pussikeittoja ja piparminttuteetä ja vitamiinejä varmuusvarastoon jos vaikka toipilasaikana iskisi nälkä. Sairastuu nyt sitten rokotteella ti ilman tai muuten vaan. Jaksellaan.
rokotteeseenkin kuollut vaikka kuinka paljon ihmissii.
Näinpä ja tämä on vasta alkua. Eiköhän nuo superpatogeeniset pöpöt saa tästä operaatiosta yhdessä sairaalapöpöjen kanssa sellaisen etulyöntiaseman, että kohta ei maailmalla enää huokailla liikakansoituksesta. Jos ei viellä nyt niin pian kuitenkin. Jokainen huti-liianärhäkkä-kanta on suurempi uhka kuin koskaan aiemmin.
Asiasta toiseen. Meilailen sulle tässä piakkoin:DD
Piakkoin meni jo vaan tyhjää näytti ????????
on omat vaaratekijänsä, se ei sovi kaikille.
On jo tapahtunut joitain ikäviä sairastumisia rokotteen ottamisen jälkeen.
Kaikki terveydenhuollon ammattilaisetkaan eivät halua rokotusta ottaa.
muitakaan influenssa rokotteita ottanut.
Ja useat rokotteet sairastuttaa kun ottaa.
Äiti sai vanhoilla päivillään niitä yleisiä rokotuksia mutta tuli kipeeksi niin lakkas ottamasta.
Jos on iskeäkseen niin ei siinä muu auta kun röhkiä sitten, röh röh.
influenssa rokotteen pikkaisen pistosjälki arka ei muuta.
niihin viruksiin kaatunut muutenkaan, jos olisin ottanut niin nyt uskoisin piikin voimaan, mutta kun en ole ottanut niin kait se on itseeni uskottava :))
Joskus flunssailen, ja joskus menee vuosia että vaikka ihmisiä kaatuu ympäriltä kun pipoo niin mie vaan porskutan.
En halua itseeni työnnettävän mitään ylimääräistä.
Katotaan nyt sitten miten sikailun käy, mutten huoli piikkiä.
rokotteen, ei epäilystäkään.
On niin sairaan tuntuinen tänään olemus. Vai onko tämä vain sitä tavallista flunssaa jota laiskuudeksi työpaikalla sanotaan.
Mies sanoi kotiin tultuaan samaa. Kertoi, että koipia kivistää, ja on huono olo. Nyt tursannut jo monta tuntia?
¤¤¤¤¤¤¤
jos rokotetta ei ota ja makaa respiraattorissa keuhkot rietaleina. Elämisen aikaa on silloin 48 tuntia korkeintaan.
Hieman riskaapelilta tuntuu ottaa rokote, josta paljon sivuvaikutteita, mutta herää kysymys kumpiko sitten on parempi?... Harkittavaksi jää... Kai se pienempi paha on se rokote ottaa, kun riskiryhmään lukeudun.
en ota! En ole ikinä ottanut influenssarokotettakaan, vaikka ikäiseni työssäkäyvät tuntuvat niitä hakevan kilvan.
Ja sitten nämä verrokkini, yhtä kaikki sairastelevat flunssia ynnä muuta. Kun itse en esimerkiksi viime talvena saanut edes nuhaa.
Tupakanpolton olen ajatellut viimeinkin lopettaa, se on minun valmistautumiseni sikaflunssaan.
Luotan kotimaisiin omenoihin ja carmolis-tippoihin. Niitä otin muutamet parina viime iltana, kun loskasäässä tunnuin vähän vilustuneen, ja nuhanalkukin näyttää pyörtäneen pois.
Uskon mahdollisimman luonnonmukaiseen elämän terveyttä edistävään vaikutukseen (tupakka nyt tosin ei kuulu siihen, todellakaan). Tätä luonnonmukaista minulla on pikku pakkokin viettää, ei ole edes rahaa mässäillä ravintoloissa valmisruokia eikä ostella kotia täyteen mitä ihmeellisimpää vimpainta.
Mun eräät ystävät ovat sairastuneet. Ovat todella vakavasti sairaita, ei ole helppoa tuon taudin kanssa heillä. Minuun ei vielä ole tarttunut. Ottaisin rokotteen mutta ei sitä ole vielä saatavilla. Saapa nähdä kumpiko ehtii ensiksi, rokote ja sairaus.
rokotteen otan kunhan se on tarjolla.
alkaa kaatua ihmisiä sikaan ympärillä alan miettiä otanko.
Tämän päiväinen nuori nainen oli ja ennestään erittäin sairas.
Turhaa pelottelua oli se juttu.
Mitenkäpä se ualto nostaapi laeneetaan!?
ja tulokseksi sain, että otan kunhan ne meille tulevat. Tavallisen flunssapiikin jätän ottamatta.
sisältää elävää virusta, sen takiahan sitä annetaan että rokotetun elimistä kehittää vasta ainetta tulevaa oikeaa virustautia vastaan..ei se ole mitään lääkettä tautia vastaan.
sikainfluenssan sairastaminen siten terveellisempää kuin joku rokote? Mieluummin otan rokotteen kuin sairastan vaikean sikainfluenssan mahdollisine jälkitauteineen.
Mä veikkaan että jos haluaa kiirehtiä rokotteen saamistaan niin terveyskeskuksessa märistään että nämä ja nämä ovat ennen sinua.... Kuitenkin iso joukko on ilmoittanut ettei halua ottaa rokotetta ja siitä noussut haloo.
Kummallista että ne jotka haluaisivat niin niille urputetaan ja ne jotka ei halua niin niillekin urputetaan. Eikös olis oikeudenmukaista että rokotetaan nyt ainakin ne jotka sen haluavat eikä kuluteta resursseja siihen että missä kohtaa kenenkin kuuluu saada se kun kerran niin monet eivät halua sitä.