SÄÄSTÖT!

Kuten olemme saaneet lukea on kaupungin talous tiukilla. Ensivuodeksi on säästöjä saatava ainakin 4milj. euroa.

Yleensä kun aletaan säästää karsitaan turhat menot. Näinä menoina voisi mainita erinäiset seminaait,matkat,tutustumiset. Nämä kun ovat vain tekosyitä että päästäisiin ryyppäämään ja rällästämään pois kotoa. Esim. seminaarien pitoon välttää kyllä valtuustosali ja ruokalan kahvit ja ruuat. Ja ketkä haluaavat harrastaa lähempää tuttavuutta,löytynee siihen varmasti joku syrjäinen soppi soffineen. Joten senkään takia ei tarvitse matkustaa muualle. En nääs usko että tallinan laivan yökerhossa 2 promillen humalasa olisi tehty mitään merkittäviä ja hyviä päätöksiä,ainakaan kaupungin asioista.

Tuleva verojen korotus tietysti korjaa taloutta mutta ei valitettavasti ehkä riitä. Mielestäni keino luetteloon täytyisi ottaa yksityispuolelta tutut lomautukset. Koko henkilöstön,tarkoitas siis KOKO henkilöstön 1kk lomautus osaltaan auttaisi kassan paikkauksessa. Ja älkää vaan alkako väittä että työt jäisivät tekemättä. Lomautukset kun voi toteuttaa vuorolomautuksin,ja vaikka kaksi viikkoa kerrallaan.

Ja ehkäpä palvelukin parantuisi. Olisi ehkä honkaharjun työntekijöilläkin aikaa tehdä työtänsä,kun "keskustelukaveri" olisikin lomautuksella. Saattaisi jopa keretä vastaamaan puhelimeen ja antamaa aikoja. Nyt siihen ei kerkeä vastaamaan edes kolme "keskustelevaa" hoitajaa,puhelimien soidessa. Vai onko honkaharjussa mahdollisesti siirryttyy uuteen priorisointi järjestelmääm. Ihminen joka kykenee soittamaan lääkäriin ei ole vielä tarpeeksi sairas tarvitakseen hoitoa? Puolustukseksi sanottakoon että hoito on kyllä hyvää ja ammattitaitoista,jahka siihen pääsee,jos pääsee.

Myös kaikki rahat jotka sijoitetaan kaiken maailman kaksoiskaupunki hankkeisiin olisi kylmästi lopetettava. Vai luulevatko Imatran päättäjät todellakin että iippo sanoo jossain vaiheessa kiitos riittää,ei sano. Kyllä venäjälle rahaa mahtuu. Ja kuka haluaa,voi hommata viisumin ihan omin varoin. Ettei tarvitse viisumin lisäksi maksaa vielä palkkaakin tästä "lähialue yhteistyöstä". Kyllä jokaisen täytyisi ymmärtää että tälläisenä aikana ja tässä taloustilanteessa, jokaisen pitäisi nussia omalla ajallaan ja maksaa nussimisensa ihan itse.

Siinä minun säästö vinkkini. Toivotaan että te muut keksitte niitä lisää.
16563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tavoitteena miljoonan e säästöt 2010 lomauttamalla koko kunnan henkilöstö . Että olisiko väliaikainen ns.pakonsanelema lomautus huono vaiko hyvä asia Imatran kokoisessa kunnassa tai vaihtoehtona vapaaehtoiset virkavapaat mitkä huomioitaisi kun käydään lomautuksia suunnittelemaan.Tiedän kyllä vastauksen.Ei tietenkään lomautuksia koska on sovittu..........ja tarvitaanko jatkossa...........eli odotellaan tilanteen hankaloituvan entisestään ja ryhdytään sitten kovempiin toimiin myös kunta alalla.

Äänestä

Todellakin kaupungin johto voisi näyttää esimerkkiä miten säästetään esim. juuri seminaarien ja tutustumisten kuluissa. Ei varmaankaan aina pidä olla kaikkein hotellihuone ja ohjelma. Säästää siis voi pienissäkin asioissa. Seminaareja tulisi viettää lähialueilla ja samalla kannattaa paikallisia toimijoita. Toivoisi kaupungin päättäjien tarkistavan arvojaan. Mikä nyt on tärkeintä, mikä kuntalaisten kannalta tärkeintä.Eikö juuri peruspalvelut sosiaaliturva, terv.palvelut ja vanhustenhoito sekä tietysti lasten ja nuorten asiat. Jäähalli on ihan kiva ja varmasti tärkeä pienelle joukolle. Mutta tässä taloudellisessa tilanteessa siitä pitäisi luopua samoin kaikenmaailman kruunupuisto suunnitelmista. Miksi suunnitelmaa ei voisi tehdä Pesonen, sen sijaan että tuhansia euroja käytetään suunnitteluun.
Ei kai aina voi ajatella vain turisteja siis venäläisiä. Eikö päättäjien pitäisi pitää vähätkin asukkaat täällä ja tyytyväisinä.

Äänestä

Kaikki tuntuu tietävän mitä pitäisi tehdä ja myös sen että nykyisellä hallintoporukalla mikään ei tule muuttumaan ikinä. Miksi siis äänestätte kerran toisensa jälkeen samat (sossut) naamat sinne hallitukseen?

Äänestä

Tuskin se ettei honkaharjussa vastata puhelimeen johtuu siitä että siellä juorutaan.
Tiukalle joutuu henkilökunta sielläkin niin kuin päivähoidon puolellakin.

Kunnanvaltuusto voisi näyttää säästämisessä esimerkkiä ja jättää vaikka kokous palkkiot kuittaamatta.
Lomautukset voisi aloittaa kaupungintalolta kunnanjohtajasta.
Kuka huomaisi jos kyseinen herra olisi pois vaikka kaksikuukautta.

BB-viikkolle tauko ainakin ensi kesäksi eihän rock to the riveriäkään järjestetä tappiolla.

Venäläisten paapominen lopetettava.
Sanotaan jatkuvasti miten venäläiset turistit tuovat rahaa imatralle.
Missä ihmeessä ne rahat ovat?
Taitavat tulla kalliimaksi mitä rahaa tänne tuovat.

Imatra on kuin se hullu mies huittisista syöpi enemmä kun tienaa noiden venäjän turistien kanssa.

Äänestä
  • "Kunnanvaltuusto voisi näyttää säästämisessä esimerkkiä ja jättää vaikka kokous palkkiot kuittaamatta."

    TAI kuittaisivat vasta vuonna 2011 ... 2012 + pieni korko 2,6 % ?

    Äänestä

  • Onko Imatran Key East -yrityspuisto "Suuri mahdollisuus"?

    http://www.keyeast.org/

    "Key East tarjoaa alueita ulkomaankaupan, logistiikan, tuotannon, vapaavarastoinnin sekä kansainvälisen liikenteen tarpeisiin."

    Ammatti-Lobbareilla pitäisi olla ainakin 250 matkapäivää vuodessa, että Key East saisi tuulta alleen ja nousisi siivilleen vaikka vastatuuleen.

    Äänestä

  • On Se kirjoitti:

    Onko Imatran Key East -yrityspuisto "Suuri mahdollisuus"?

    http://www.keyeast.org/

    "Key East tarjoaa alueita ulkomaankaupan, logistiikan, tuotannon, vapaavarastoinnin sekä kansainvälisen liikenteen tarpeisiin."

    Ammatti-Lobbareilla pitäisi olla ainakin 250 matkapäivää vuodessa, että Key East saisi tuulta alleen ja nousisi siivilleen vaikka vastatuuleen.

    Kannattaisiko Imatran nykyisten yritysten laajentaa toimintaa sekä uusien yritysten tulla Imatralle juuri nyt, kun nousukausi on alkamassa?

    Äänestä

  • työpaikkoja kirjoitti:

    Kannattaisiko Imatran nykyisten yritysten laajentaa toimintaa sekä uusien yritysten tulla Imatralle juuri nyt, kun nousukausi on alkamassa?

    Eikö ihmiset halua asua siellä missä tapahtuu ja on mahdollisuuksia,eikä siellä,jossa ei ole!yksinkertaista!

    Äänestä

Jos ei kerran pystytä huolehtimaan lapsista, sairaista ja vanhuksista niin miksi kummaa pitää tässä tilanteessa käydä törsäämään rahaa täysin tarpeettomaan hankkeeseen. Hankkeeseen jonka menot eivät tule jäämään ikinä siihen mitä on laskettu.

Äänestä
  • rahaa tuovat turistit pääsevät luistelemaan ja sitten kylpylän porealtaaseen.
    eikös siinä altaassa tehty päätös että rakennetaan ja mihin rakennetaan.

    Äänestä

  • tarpeeton? kirjoitti:

    rahaa tuovat turistit pääsevät luistelemaan ja sitten kylpylän porealtaaseen.
    eikös siinä altaassa tehty päätös että rakennetaan ja mihin rakennetaan.

    Kuinka paljon arvioisit turismin lisääntyvän jäähallin ansiosta ja kuinka paljon jäähalli tuottaa euroja Imatran kaupungin kassaan suoranaisesti tai välillisesti?

    Suoranaiset tulot voisivat olla niitä tuloja joita jäähallin käytöstä saadaan luisteluun liittyen tai muihin jäähallissa järjestettäviin tapahtumiin liittyen.

    Välilliset tulot voisivat olla sitten vaikka Ukoskan matkailukeskittymälle tulevat tulot, jotka ovat seurausta aluueella olevan jäähallin tarjoamista mahdollisuuksista. Näistä tuloista osa tulee kaupungille työpaikkoina ja työtuloverojen kasvuna ja osa yhteisöveroista.

    Kuinka jäähallin ansiosta syntyvät tulot voidaan maksimoida ja ylipäätään voidaanko?

    Äänestä

on pohjaton kaivo, sillä ei mitään ongelmia ratkaista, raha kelpaa aina kaikille.
Ylimääräiset "turhat" hankkeet jäihin ja keskitytään perustoimintojen turvaamiseen!!
Tulosvastuuta kaikille!!!!

Äänestä
  • Jäähalli vain lisää vuosittaisia kuluja ja lisää paineita nostaa tulevaisuudessa veroprosenttia.

    Tulee jatkuvasti mieleen se tämän vuoden alun kirjoitus lehdessä, missä kerrottiin ettei edellinen valtuusto aina edes ymmärtänyt mistä päätti. Ymmärsikö nykyinen valtuusto paremmin päättäessään "sokkona" keväällä 2009 jäähallin rakentamisesta?

    Löytyy sellaisiaikin Imatran kaupungin investointikohteita, mitkä kuuluvat kaupungin lakisääteisiin ydintoimintoihin ja lisäksi tuovat säästöä heti valmistuessaan.

    Arvokeskustelua tarvitaan nyt ja paljon!

    Äänestä

Ei mitään uutta säästö ideaa. Kaikki vanhaa. Ottakaa vaan muilta, mutta älkää kajotko niihin palveluihin, mitä minä käytän.

Äänestä
  • Aloittajalla hyvä kirjoitus. Onglemana on virkamieskunnan sairas ajatusmaailma. Nimittäin toimiessaan he viestittävät, että kuntalaiset ovat heitä varten eikä pain vastoin. siis byrokratia on itse tarkoitus, ei se
    että palvelut ovat kuntalaisia varten.
    Laissa on selvästi saneltu kunnille kuuluvat palvelut ja velvoitteet. Nykyään Imatra ei niitä pysty tarjoamaan laissa tarkoitetulla tavalla. Samalla vouhotetaan jäähallista, puistoista ja kaksoiskaupungista.
    Hienosti puhutaan priorisoinnista mutta sitä ei toteuteta kuin sairaiden hoidon kohdalla.
    Eihän sairaita ja jääkiekkoa voi verrata, koska ne kuuluvat eri hallinnon alan piiriin.

    Paradoksi on siinä, että mitä huonommin menee sen enemmän SDP saa kannatusta imatralla.
    Näin imatralaiset ruoskivat itseään vapaaehtoisesti. Tämä peli on jatkunut vuosikymmenet, eikä sille näy loppua.

    Äänestä

  • ex imatralainen kirjoitti:

    Aloittajalla hyvä kirjoitus. Onglemana on virkamieskunnan sairas ajatusmaailma. Nimittäin toimiessaan he viestittävät, että kuntalaiset ovat heitä varten eikä pain vastoin. siis byrokratia on itse tarkoitus, ei se
    että palvelut ovat kuntalaisia varten.
    Laissa on selvästi saneltu kunnille kuuluvat palvelut ja velvoitteet. Nykyään Imatra ei niitä pysty tarjoamaan laissa tarkoitetulla tavalla. Samalla vouhotetaan jäähallista, puistoista ja kaksoiskaupungista.
    Hienosti puhutaan priorisoinnista mutta sitä ei toteuteta kuin sairaiden hoidon kohdalla.
    Eihän sairaita ja jääkiekkoa voi verrata, koska ne kuuluvat eri hallinnon alan piiriin.

    Paradoksi on siinä, että mitä huonommin menee sen enemmän SDP saa kannatusta imatralla.
    Näin imatralaiset ruoskivat itseään vapaaehtoisesti. Tämä peli on jatkunut vuosikymmenet, eikä sille näy loppua.

    Jos haluat itsellesi säästöä, voit vaikuttaa muuttamalla pois.

    Itse boikotoin Imatraa ja tein päätökseni. Muutin hetki sitten pois Imatralta naapurikuntaan.

    Imatra ei tarjoa minulle mitään, en halua antaa raskaalla työllä ansaittuja rahoja sellaiseen paikkaan, josta en huomaa hyötyväni. En edes muista milloin olisin käyttänyt esim. terveyspalveluja.
    Ja terveys ym. palveluihin olen pettynyt. Esimerkiksi sosiaalihuollon päätökset ovat olleet arveluttavia minun ja puolisoni kohdalla.

    Ainoa mitä Imatralla käytän on koulu ja joskus kirjastot. Miksi maksaisin turhasta paskasta? jokaisella on vapaus valita. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säästäjä! kirjoitti:

Kuten olemme saaneet lukea on kaupungin talous tiukilla. Ensivuodeksi on säästöjä saatava ainakin 4milj. euroa.

Yleensä kun aletaan säästää karsitaan turhat menot. Näinä menoina voisi mainita erinäiset seminaait,matkat,tutustumiset. Nämä kun ovat vain tekosyitä että päästäisiin ryyppäämään ja rällästämään pois kotoa. Esim. seminaarien pitoon välttää kyllä valtuustosali ja ruokalan kahvit ja ruuat. Ja ketkä haluaavat harrastaa lähempää tuttavuutta,löytynee siihen varmasti joku syrjäinen soppi soffineen. Joten senkään takia ei tarvitse matkustaa muualle. En nääs usko että tallinan laivan yökerhossa 2 promillen humalasa olisi tehty mitään merkittäviä ja hyviä päätöksiä,ainakaan kaupungin asioista.

Tuleva verojen korotus tietysti korjaa taloutta mutta ei valitettavasti ehkä riitä. Mielestäni keino luetteloon täytyisi ottaa yksityispuolelta tutut lomautukset. Koko henkilöstön,tarkoitas siis KOKO henkilöstön 1kk lomautus osaltaan auttaisi kassan paikkauksessa. Ja älkää vaan alkako väittä että työt jäisivät tekemättä. Lomautukset kun voi toteuttaa vuorolomautuksin,ja vaikka kaksi viikkoa kerrallaan.

Ja ehkäpä palvelukin parantuisi. Olisi ehkä honkaharjun työntekijöilläkin aikaa tehdä työtänsä,kun "keskustelukaveri" olisikin lomautuksella. Saattaisi jopa keretä vastaamaan puhelimeen ja antamaa aikoja. Nyt siihen ei kerkeä vastaamaan edes kolme "keskustelevaa" hoitajaa,puhelimien soidessa. Vai onko honkaharjussa mahdollisesti siirryttyy uuteen priorisointi järjestelmääm. Ihminen joka kykenee soittamaan lääkäriin ei ole vielä tarpeeksi sairas tarvitakseen hoitoa? Puolustukseksi sanottakoon että hoito on kyllä hyvää ja ammattitaitoista,jahka siihen pääsee,jos pääsee.

Myös kaikki rahat jotka sijoitetaan kaiken maailman kaksoiskaupunki hankkeisiin olisi kylmästi lopetettava. Vai luulevatko Imatran päättäjät todellakin että iippo sanoo jossain vaiheessa kiitos riittää,ei sano. Kyllä venäjälle rahaa mahtuu. Ja kuka haluaa,voi hommata viisumin ihan omin varoin. Ettei tarvitse viisumin lisäksi maksaa vielä palkkaakin tästä "lähialue yhteistyöstä". Kyllä jokaisen täytyisi ymmärtää että tälläisenä aikana ja tässä taloustilanteessa, jokaisen pitäisi nussia omalla ajallaan ja maksaa nussimisensa ihan itse.

Siinä minun säästö vinkkini. Toivotaan että te muut keksitte niitä lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu