Meillä on tulossa bileet jossa illan teemana on supersankarit, enkä haluais olla mikää tavallinen kissanainen yms. Olisko jotain ehdotuksia? Saa hahmo olla mies puolinenkin, ei sen väliä..
Haluaisin kuitenkin että hahmo olisi sellanen jonka kaikki tunnistaisivat
NAISSUPERSANKARI
13
10574
Vastaukset
- ...
"Kaikki tunnistavat", on vähän tulkinnanvarainen juttu. Naissupersankareita (ja pahiksia) on kyllä paljon ja varmasti moni tunnistaa ainakin osan niistä jotka ovat esiintyneet myös Suomalaisissa lehdissä.
Mutta että KAIKKI tunnistaisivat. Silloin se on kyllä just joku Kissanainen jonka KAIKKI tuntevat.
Jos hahmo on semmoinen ettet itse sitä tunne heti nimen perusteella niin tuskin moni vieraistakaan. Superhemmosarjiksia lukeneet pojat/miehet varmasti tuntevat.
Kissanaisen lisäksi muutamia "yleisesti tunnettuja" naissupersankareita lienevät mm.
Ihmenainen (Wonderwoman) http://fusedfilm.com/wp-content/uploads/2008/11/wonder-woman1.jpg
Teräsnainen/tyttö (Supergirl) http://maidofmight.net/gallery/albums/covers/supergirl_vol5/supergirl18_clean.jpg
Batmanilla on ollut joskus apurina myös Batgirl http://www.wallpaperbase.com/wallpapers/cartoons/batgirl/batgirl_1.jpg
Robin on ollut myös naispuoleinen http://www.halloweencostumes.com/robin-girl-sexy-costume.html tai http://thatcostumegirl.com/v/mc/decked_out/robin.jpg.html
Sitten semmoista suuren yleisön vähemmän tuntemaa, mutta suomalaisissa sarjakuvalehdissä seikkaillutta porukkaa on mm. kaikki Ryhmä-X misut (niitä riittää varmaan kymmenittäin):
Feenix http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/6a/Jeangre.png/363px-Jeangre.png tai http://media.comicvine.com/uploads/2/29928/584831-310500_75581_phoenix_super_super.jpg
Storm http://www.ugo.com/comics/x-men-worlds-apart/
Rogue http://gremlindog.com/?attachment_id=1310 tai vanhempi asu http://www.elfwood.com/~rocambe3/X-Women_Rogue.3493961.html tai http://michaelmay.us/09blog/02/0216_roguecostume.jpg
Dazzler http://media.comicvine.com/uploads/0/2068/91579-86199-dazzler_super.jpg tai http://ephemerist.files.wordpress.com/2008/05/dazzler.jpg (huomaa rullalauistimet)
Polaris http://z.about.com/d/comicbooks/1/0/M/R/polarishavok.jpg
Varjokissa (alias Kitty Pryde, vaihtanut nimeä ja ja asua niin monta kertaa että kuka tunnistaa?). http://craignj.wordpress.com/category/shadowcat/, huomaa pinkki lohikäärme.
Ihmenelosten Näkymätön tyttö http://l.yimg.com/eb/ymv/us/img/hv/photo/movie_pix/twentieth_century_fox/fantastic_four/jessica_alba/fantastic1.jpg
Hämähäkkimiehen kanssa on styylannut Musta kissa http://marvel.com/universe/Image:Black_cat_small.jpg
Purppuranoita (Kostajat) http://fi.wikipedia.org/wiki/Purppuranoita
Elektra http://www.ugo.com/filmtv/top11-classyassassins/images/2.gif
Haukkanainen http://members.fortunecity.com/wallyoeste/thenail/thenail10.jpg Siivet tuottanevat hankaluuksia sisätiloissa
Saturnustyttö http://spider-bob.com/heroes/dc/SaturnGirl.htm tai http://superherouniverse.com/art/data/643/saturngirl.jpg
Starfire http://www.fhqhosting.com/ui/250px-Starfire_turner.jpg
Hämähäkkinainen http://comicculturewarrior.files.wordpress.com/2009/09/spider-woman-avengers.jpg
Tajunta (Psylock) http://media.strategywiki.org/images/0/09/MVC_Psylocke.png
Näitä on tässä nyt sikin sokin eri "universumeista".
Sinänsä ihan sama koska joudut kumminkin hankkimaan tiukkaakin tiukemmat trikoot ja ketään (miespuolista) ei kiinnosta pätkääkään mikä on hahmosi nimi...
Jos pukeudut vaikka Ryhmä-X.stä tunnetun "Valkoisen kuningattaren", Emma Frostin asuun niin saat keksiä tempun jos toisenkin millä saat kaistaleet pysymään päälläsi (yleisliima Erikeepperi lienee ratkaisu) http://warrenlouw.gfxartist.com/artworks/173504. tai http://www.sequart.com/xmen/emmafrost3.jpg. Muutenkin voi tulla vilu, näillä keleillä. Peittävimmillään Frostin asu on ollut tätä luokkaa: http://girlsentertainmentnetwork.com/wp-content/uploads/2008/07/emma-frost-full.jpg- enää.
Puku voi olla helppo hankkia, mutta mistä saa muutaman päivän varoitusajalla D-kupin rinnat (kiinteät!), ampiaisvyötärön, pyykkilautavatsan ja huippuunsa treenatut, isot ja kireät hauikset?
- ...
enää. kirjoitti:
Puku voi olla helppo hankkia, mutta mistä saa muutaman päivän varoitusajalla D-kupin rinnat (kiinteät!), ampiaisvyötärön, pyykkilautavatsan ja huippuunsa treenatut, isot ja kireät hauikset?
Että eikun vanua ja talouspaperia toppauksiksi. Ei tässä olla fitness neuvoja jakamassa vaan "naamiaisasu" ohjeita :)
Isompikin maha alkaa näyttämään pykkilaudalta jos rinnuksilla roikku useamman kymmenen litran vetoiset rintalihakset. Eikä ainakaan tule vilu.
Ainakin salainen henkilöllisyys säilyy. Teräsmieskin olisi mielenkiintoisempi hahmo jos Clark Kent olisi onneton ruippana käppänä. enää. kirjoitti:
Puku voi olla helppo hankkia, mutta mistä saa muutaman päivän varoitusajalla D-kupin rinnat (kiinteät!), ampiaisvyötärön, pyykkilautavatsan ja huippuunsa treenatut, isot ja kireät hauikset?
Onhan sitten nämä suomalaiset supersankarittaret joiden ulkoinen olemus on lähempänä keskiarvoihmistä; joiden supervoimat ovat henkisellä puolella:
- Justiina. Siiri Angerkosken eläväksi tekemä unohtumaton kunnianosoitus suomalaiselle naiselle.
- Viivi. Juban sarjakuvasankaritar.
- Rivo-Riitta. Fingerporin teräväkielinen palveluammatin harjoittaja.
- Armi. B. Virtasen voimakastahtoinen puoliso.- KHMJYUIJ
TERÄSTYTTÖ ELI SUPERGIRL EHDOTON YKKÖNEN!...TERÄSTYTTÖ TV-SARJA 2016
https://www.youtube.com/watch?v=5JM0oaFqxI8&index=1&list=PLmb1Thl8L0Njz40pv2mjsuyryJIXYT8ib
tietysti! Eihän muita naissupersankareita olekaan...
http://www.tartcity.com/modesty.html- Tuli_vaan_mieleen
Aion keksiä. Odottakaa about 5 vuotta, että olen Aikuinen, niin tyrkytän jollekin kustantajalle. Taiteilijanimi on "Hukatar Suomi"
PS. Älkää kukaan kopioiko taiteilijanimeäni.
- kastematomies
Tuosta marvelin nais-supersankarilistalta taisi puuttua vielä She-Hulk, eli Hulktar suomessa. Hulkin naispuolinen vastine.
http://en.wikipedia.org/wiki/She-Hulk - Vau!
Sinun aloituksesi vuodelta 2009 on päässyt Suomi24:n etusivulle! Siellä lukee "Supersankarit", ja kun sitä klikkaa, päätyy tänne! Jos tänäkin vuonna, viisi vuotta myöhemmin, on bileet, pukeudu...
http://dc.wikia.com/wiki/File:Power_Girl_0041.jpg - Tuli_vaan_mieleen
Mikä nimi sopii kolmanneksi, jos yksi on Dasher, ja toinen Crasher?
- Huomioitsija
Ehkä splasher?
Miten olisi Octobriana, "Lokakuutar"? Bolshevistinen Modesty Blaise.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/64/bb/1a/64bb1a0fa6c18e65898383b5cee4c9d4.jpg- Anonyymi
OIS KIVA OLLA JOSSAIN BILEISSÄ FRANK BULLITT JA SEURALAISENI SIT TERÄSTYTTÖ
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1373791Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362934Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81835Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51578Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 70897
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44744
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22688- 55678