Meillä 6kk kääntyvä Rottweiler uros pentu, joka ontuu välillä toista etujalkaa. Remmissä ei juoksuteta, saa temuta pihassa vapaana toisen koiramme kanssa. Välillä ontuu selvästi, välillä lievästi ja välillä on muutama päivä että ei onnu ollenkaan. Saattaa ontua mihin aikaan päivästä vaan ja tämä saattaa kestää vähintään 5min tai puolet päivästä. Ei ole ylipainoinen ja syö laadukasta ruokaa missä ravinteita tarpeeksi. Eläinlääkärilläkin käytettiin, viikon kipulääkekuuri saatiin. Lekurikaan ei löytänyt jalasta kipeää kohtaa, ei ole mistään paineluarka ja jalkoja sai väännellä miten vaan.. Kellään samanlaista tapausta? Olisko kasvukipuja? Vai kannattaako jo nyt käydä kuvauttamassa koivet?
Pentu ontuu!
7
806
Vastaukset
- oo
Joskus saattaa olla jokin venähdys joka paranee muutamassa viikossa, kun jalkaa ei ihan hirveästi rasita.
Oma kohtaisia kokemuksia on juuri tuon ikäisistä koirista joiden nivelet on aikuisena kuvattu kuitenkin terveiksi. Eli VOI olla hyvinkin lihasperäistä eikä sen vakavampaa. Pennut ovat ahkeria telmimään ja siinä samalla voi tulla pipikin. Kun pentu ontuu jalkaansa, kyseessä voi olla revähdys/venähdys, joka paranee levolla ja kipulääkkeillä.
Jos ontuminen kuitenkin jatkuu, eikä syytä löydy, niin minä otattaisin kyllä kuvat. Kyseessä saattaa olla irtopala tai jokin muu lonkissa/kyynerissä oleva vaiva, joka saattaa silloin vaatia hoitotoimenpiteitä. (Normaalistihan roto kuvautetaan noin 1,5 vuoden iässä.)- koikkiskoipeliini
kyynärpäässä voi olla nk. irtopala joka aiheuttaa kipua kävellessä. Irtopala voi hävitä itsekseen ilman leikkauksia.
- *rotikka*
kanssa meidän pojulla aika saman ikäisenä sama ongelma, käytettiin eläinlääkärissä ja todettiin että oli hiusmurtuma varpaassa. Siitä sitten toivuttiin ihan kipulääkkeillä ja levolla :D Suosittelisin kuitenkin käymään eläinlääkärissä, koska eihän siitä mitään haittaa ole! :)
- Rottispentu
Varattiin nyt kuitenkin pojalle huomiselle klinikalle aika jalan kuvaukseen. Toivottavasti löytyy joku syy ontumiselle :)
Rottispentu kirjoitti:
Varattiin nyt kuitenkin pojalle huomiselle klinikalle aika jalan kuvaukseen. Toivottavasti löytyy joku syy ontumiselle :)
Kävittekö jo kuvauksessa? Mikä oli tulos? Oliko panosteiitti?
- Jr
meillä oli sama ongelma.. ja mahdollisesti oli venähtänyt.. :) Normaalia elämää elimme mutta varoimme jalan liiallista rasitusta.. Sitten jalka parani mutta pikku nyrjähdys ja se oli samassa jamassa kun ennekin. Nytten ollut noin puolivuotta poissa ja koira on 1v:) Pidin myös pakaste pussia lapaluitte päällä ja liikuttelin eri kohtiin lenkkien jälkeen.. :) AUTTO!:)
Maltti lenkkejä.. pennulle helpompi sanoa kun toteuttaa;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275