Dokumentti ahkerasta emännästä

Palkka 420 euroa/vuosi. Uusi arkipuku kerran vuodessa, pyhäpuku 2 kertaa 8:ssa vuodessa. 1 päällystakki 20 vuoden sisällä. Työvaatteita kuluukin sitten enämpi, eikä ihme kun kattoo emännän työmäärää. Kyllä nykyään tarvitaan monta äitiä tekemään saman työn, johon ennen riitti 1 äitee.

Ärsyttää vaan isäntä, jolle kyllä ruoka maistui. Tupakalle alkoi haastattelun alussa ja istui. Emäntä teki koko ajan töitä toimittajan haastatellessa. Telkkaria katellessakin parsi sukkaa. Täytyy myöntää että itse en jaksaisi.

http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F04250_1
9566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oma lapsuus tuli mieleen. Äiti se oli meilläki joka työt teki, kun isä oli hakkuulla paljon.

Äänestä

oli isännän palkka ja vaatekulut, nykyihmisen on vaikea ymmärtää sitä työmäärää mitä ennen tehtiin niin isäntä kuin emäntäkin..

Äänestä
  • ajallisesti ihan saman verran työtä, kuin ennenkin. Työ on vain muuttunut erilaiseksi. Ennen elämä oli sikäli helpompaa, ettei ollut näitä ympäristön paineita. Ei ollut tukivelvoitteita, eikä tarvinnut mittailla karsinoiden pituuksia sillä silmällä, että jos vaikka olisi sentin liian lyhyt karsina. Ettei vain mene eläinrääkkayksen puolelle ja joutuisi moisesta käräjille.

    Äänestä

Oli joskus muinoin joku sarjakuva maalaiselämästä. Siinä emäntä osti uuden puvun siskontytön rippijuhliin - crimpleneleningin, tietenkin. Löytyi IHAN SOPIVA omasta kyläkaupasta - ei tarvinnut kuin vähän helmasta lyhentää ja sivuista ottaa pikkuisen sisään!

Äänestä

Onko tämä vitsi?

Äänestä

Ois ihan kiva tietää, mitä dokkarin perheelle tänään kuuluu? Jos joku teistä tietää, kertokaa jotain.

Äänestä
  • Mitäpäs niille kuuluisi. Siitä päätellen että lapset olivat oppikoulussa ja lukiossa, jälkikasvulla menee lujaa.

    Äänestä

Tuon ajan työnjaossa oli ihan vissit syynsä ja tavallisessa talossa kumpikin teki minkä jaksoi. Raskasta oli isännänkin työn kun piti metsässä käydä. Jos ei olisi metsässä käynyt tietysti toinen juttu olisi ollut. Ne emännät, joidenm oli pitänyt metsätöissäkin käydä olivat hyvin tyytyväisiä osaansa tuon kaltaisina emäntinä, kun vieläkin raskaammasta työstä tiesivät.

Äänestä
  • on kehittynyt. Kaikilla oli raskasta ja vielä sotamuistot siinä lisänä. Kuitenkin mielialal´olivat kuitenkin tulevaisuuden suhteen optimistia. Parempi tulevaisuus oli lapsillekin tulossa. Kaikenlaista on saavutettu, mutta ovatko ihmiset onne´llisempia. Itse muistan, että kotona ei koskaan tehty maataloustöitä sunnnuntaisin kuin poikkeuksena. Joku kuitenkin poikkesi kylään tai itse kyläiltiin. Vaatteista sen verran, että se leninki silloin ennen oli kestävää ja kunnollista laatua toisin on nyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nykyäiti kirjoitti:

Palkka 420 euroa/vuosi. Uusi arkipuku kerran vuodessa, pyhäpuku 2 kertaa 8:ssa vuodessa. 1 päällystakki 20 vuoden sisällä. Työvaatteita kuluukin sitten enämpi, eikä ihme kun kattoo emännän työmäärää. Kyllä nykyään tarvitaan monta äitiä tekemään saman työn, johon ennen riitti 1 äitee.

Ärsyttää vaan isäntä, jolle kyllä ruoka maistui. Tupakalle alkoi haastattelun alussa ja istui. Emäntä teki koko ajan töitä toimittajan haastatellessa. Telkkaria katellessakin parsi sukkaa. Täytyy myöntää että itse en jaksaisi.

http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4 arkisto%2F04250_1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu