tietääkö

elli entisöijä

Tietääkö kukaan mitä pigmenttejä pähkinä ootraukseen tulee? Olis yksi vanha klaffi piironki. klaffin sisällä säilynyt vanha pähkinä ootraus, piironki ulkopuolelta maalattu josain välis valkoiseksi. valkoisen maalin alla ei ole mitään maalikerroksia jätetty, harmi.... Valokoinen maali ei ole öljymaali, joku uudempi...veikkaisin pigmenteiksi luonnon terra ja ruskea umbra....? Tietääkö kukaan?

2

1153

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pigmenttiä

      Ootrauksella tarkoitetaan esimerkiksi huonekalun tai oven pintakäsittelyä maalaamalla siten, että se muistuttaa puupintaa. Siinä pintaan maalataan puun syyt ja muut kuviot näkyviin. Ootraus on suurta taitoa vaativaa käsityötä.
      Aikoinaan köyhillä talonpojilla ei ollut varaa ostaa kalliita esimerkiksi mahonkisia tai pähkinäpuisia huonekaluja, joita he olivat nähneet kartanoissa. Maalaamalla saatiin huonekalu muistuttamaan kallista jalopuuta.
      Ootraus on kuulto- eli lasyyrimaalausta, joka tarkoittaa, että alempi kerros (yleensä sopiva pohjamaalaus) näkyy kuultavasti läpi. Ootrausliemi on yleensä vesipohjainen (esimerkiksi kotikalja) tai öljypohjainen (ohennettu vernissa).
      Eri pigmenteillä saadaan kullekin puulajille sopivia värejä, esimerkiksi kasselinruskea pähkinäpuulle, luonnonterra tammelle, ja poltettu terra mahongille. Pohjavärin tulisi muistuttaa puun vaalean kohdan väriä.

      • elli-entisöijä

        tiedän. Olen itse entisöijä ja minulla on oma yritys. yleensä talonpoikaishuonekaluissa olevat ootraukset= puunmukailut ovat hyvin yksinkertaisia, eikä niissä ole tarkempia yksityiskohtia. Luonnon terra ja päälle ruskea umbra lasyyri tulevat pähkinä ootraukseen, pigmenttinä kasselin ruskea on melkein musta, ei peittävä, laseeraava. kasselin ruskeaa saa Wintonin tuupivärinä, vandyke brown, tuupivärinä se on kauniin ruskea. Esim.mahonki ootrauksen pohja pitää olla marjapuuron värinen tai tummempi ja ootrauslasyyri poltettua terraa, ruskeaa umbraa. Usein näkee sellaisia ootrauksia jossa on pohjamaalina on keltaokra ja ootrauslasyyrinä käytetty ruskea umbra. aina kun teen ootrauksen, teen vernissa pohjaisen. Harvoin vanhaa huonekalua tarvitsee kokonaan uudestaan ootrata, vaan pelkällä paikkamaalauksella selviää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      116
      709
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      673
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      48
      638
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      563
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      39
      556
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      542
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      516
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      507
    9. 26
      461
    10. Vaikea luottaa täysin

      Kun et oikeasti kerro mitään. Kaikki niin ympäripyöreää ja epämääräistä.
      Ikävä
      52
      444
    Aihe