hyvinkään terveyskeskussairaala

hei. Olen lähihoitaja vm 2002 ja muuttamassa hyvinkäälle. Onko kellään tietoa millainen työpaikka on hyvinkään tk:n vuodeosastot? saakohan keikkaa hyvin ja miten ottavat vastaan. vai olisiko sairaalan puoli parempi keikkailuun. Onkohan kellään kokemuksia?
21085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Laajenna ihmeessä aluettasi, niin minäkin tein. Miksi juuri tk, onhan hyvinkäällä vanhainkotejakin ja kotihoito.Jos jäät keikkoja odottelemaan, niin odotella saat ja nälkä yllättää : ( Itse toimin pääasiassa pääkaupungin alueella. Siellä on töitä kyllä ja juna menee pari kertaa tunnissa.

Äänestä

saakohan keikkaa hyvin ja miten ottavat vastaan. vai olisiko sairaalan puoli parempi keikkailuun. Onkohan kellään kokemuksia?

-Olen tehnyt itse pitkiä aikoja keikkatyötä useissa kaupungeissa välillä.

-Tuollaisia kysymyksiä ei yleensä kannata edes miettiä, kun on kyseessä päivän parin työsuhteet. Aluksi ilmoittaudu useampaan työpaikkaan, ja sitten kun keikkoja alkaa tulla enemmän, niin karsit kokemuksen perusteella pois vähemmän kiinnostavat työpisteet.

-Jos tilanne on se, että keikkoja tulee vähän, niin silloin on otettava kaikki mitä saa, jotta ei viikot jäisi liian vähäiseksi työn puolesta. Silloin ei kysellä "miten otetaan osastolla vastaa" tai mietitä kiinnostaako työpiste, vaan mennään ja tehdään. Päivän keikan voi heittää huonoihinkin paikkoihin, koska eihän sinne jäädä yhtä työvuoroa enempää olemaan. Varsinkin jos täydestä työviikosta puuttuu enää päivä kaksi, tai tarjolla on la-su yö tai sunnuntaityötä. Raha ratkaisee.

-Katsele aluksi keikalla useampi työpaikka ja osasto, ja kun löytyy mukavan tuntoinen, niin yritä päästä sijaisksi. Jos keikkaa riittää hyvin niin kannata kiirehtiä sijaiseksi huonoon paikkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoituri-irma kirjoitti:

hei. Olen lähihoitaja vm 2002 ja muuttamassa hyvinkäälle. Onko kellään tietoa millainen työpaikka on hyvinkään tk:n vuodeosastot? saakohan keikkaa hyvin ja miten ottavat vastaan. vai olisiko sairaalan puoli parempi keikkailuun. Onkohan kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu