Mankell/Rauhaton mies

Sara10

Ruotsin aluevesille toistuvasti 1980-luvulla tunketuneet sukellusveneet, nuhteettoman eläkkeellä olevan merivoimien upseerin, joka samalla on Wallanderin Linda-tyttären appiukko, katoaminen jäljettömiin ja levottomuus omasta vanhenemisesta ja terveydentilasta; siinä teemat, joita Mankell kuljettaa taidokkaasti rinnakkain ja limittäin viivästelevästi eri polkuja pohdiskellen.

Tietynlainen hellyyttäväkin tilinpäätös ja hyvästijättö. Kirjailijan sanoin: "Enempää ei ole. Kertomus Kurt Wallanderista on vääjäämättä lopussa".

Hyvänmielen mielenkiintoinen ja hiukka surullinenkin kirja, joka oli kompakti lukukomemus kannesta kanteen!!

1

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vasta aloittanut

      Vaikka olen yli nelikymppinen ja suuri dekkareiden ystävä, niin Mankell oli jäänyt minulta kokonaan väliin. Olen toki vuosien varrella noista kirjoista paljon kuullut; ystävien joukossa on useampikin joka on lukenut niitä useamman ja tykännyt kovasti.

      Mutta sitten viime vuoden loppupuolella näin kolme BBC:n tuotantoa olevaa Wallander-dekkaria, joissa pääosassa Kenneth Branagh (tiedän, kuulostaa oudolta - Ruotsissa kuvattu, Ruotsiin sijoittuvat, mutta näyttelijät englantilaisia ja puhuvat englantia. Mutta jostain kumman syystä homma toimi loistavasti!) Tuon innoittamana ajattelin että ostan kaikki kirjat, mutta pokkareita oli tosi vaikea saada, suuri osa oli myyty loppuun. Suureksi ilokseni Seven julkaisi nyt kesällä kaikki tähänastiset Wallander-kirjat yhtenäisenä pokkarisarjana, jonka tietysti ostin syyskuussa kun olin Suomessa lomalla. Nyt on eka kirja menossa ja kyllä nuo kaikki aion lukea. Järjestyksessä ajattelin mennä.

      Työnteko ikävä kyllä vie tehokasta lukuaikaa ikävästi, niin että varmaan muutama kuukausi vierähtää että saa kaikki luettua. Sitten vain odottelemaan tuon Rauhattoman miehen pokkaripainosta.

      On mukavaa kun tietää että on vielä niin paljon lukuiloa edessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      193
      14017
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4828
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      67
      4429
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      223
      3742
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      105
      3534
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      113
      3450
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      74
      2034
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1385
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1109
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      288
      1068
    Aihe