Talvi on jo tuloillaan!

superäippä

talvi on tuloillaan ja samoin joulu! milloin hankitte joululahjat.Hyvissa ajoissa ennen jouluruuhkaa? vai hoidetaanko jouluostokset`` viimetingassa`` meillä pyritään hoitaa joululahjatj ja muut ostokset ajoissa

3

309

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wilma60

      Olen tosi huono ostamaan lahjoja ja kun lapset kasvaa niin sitä vaikeampi lahjoja on miettiä. Tuntuu, että jokaisella on jo kaikkea mitä tarvitsee. Nyt olen omassa päässäni miettinyt mitä voisin jokaiselle ostaa. Ostan lahjat vain omilleni lapsilleni ja yritän saada hankittua ne ihan hyvissä ajoin. Yksi lahja on aina tarpeellinen, yksi jota toivovat (ei saa olla kallis) ja yksi yllätys. Eli ei minun tarvitse hankkia kuin kuusi lahjaa. Opet saa lasten tekemän joulukortin, fysioterapeutille keksimme lasten kanssa aina jotain kivaa joka ei jää "nurkkiin pyörimään". Muille läheisille annamme joulukortin ja kaikkein läheisimpiä sukulaisia ja ystäviä käymme tervehtimässä ja viemme lasten tekemiä pipareita.

      Olen sen verran omalaatuinen ihminen etten ole mennyt mukaan tähän lahjahössötykseen. Minusta lämmin ajatus, halaus ja kosketus on paljon tärkeämpää kuin joku kylmä lahja. Se että istun hetken aikaa vanhan tätini luona juttelemassa antaa hänelle varmaan paljon enemmän kuin paketti jonka nopeasti veisin tai lähettäisin postissa. Myös omat vanhempani nauttivat suuresti kun aattona menen heidän luokseen päiväkahville, istutaan hetki yhdessä ja muistellaan minun lapsuutta. He eivät jaksa tulla syömään luokseni ja tuo päiväkahvi jouluaattona on lyhyt mutta tärkeä hetki meille kaikille.

      • superäippä

        Minä sekä lapset pidämme joulukorttien ``näpertmäisestä`` jokainen voi tehdä kavereilleen joulukortit ja kummeillensa koko perheen yhteinen joulukortti menee mummille (äidilleni ) ja ukkille (isälleni) Mammalle (mieheni äidille) Papalle(mieheni isälle)


      • Anna 35

        rupesin minäkin miettimään, kun oli päivällä aikaa selailla näitä sivuja. Ostamme jokaiselle kirjan. Palapelejä jokaiselle, vaikeusaste iän mukaan. Äiti tekee kaikille villaisia sukkia, itse en oikein ehdi käsitöitä tekemään. Edellisvuoden joulukorteista askartelemme uusiokortteja, eli liimaamme kortin värillisen kartongin päälle ja lähetämme eteenpäin (äitini idea). Toivottavasti kukaan ei ole saanut entistä korttiaan paluupostissa!!! Ideaa on kyllä joku kehunut. Joululimpun vien muutamille tutuille. Lapset saavat lahjan toisiltaan ja kummeilta. Olen jo antanut heille toivomuslistat omalta kummilapselta, josta saa valita vain yhden. Aina meillä Joulupukille kirje lähetetään ja hyödynnän sitä näin. Lelujakin on listalla ja usein saavat juuri sellaisen, jota ovat ensimmäiseksi listalle laittaneet.

        Mieheni kanssa lahjomme itseämme tänäkin jouluna kirjalla. Tänä vuonna saavat isovanhemmat perhekuvan meidän porukasta kehystettynä valmiiksi. Kummit saavat omasta kummilapsestaan myös viimeksi otetun synttärikuvan kehystettynä. Olen laittanut hyvinä pysyneistä lastenvaatteista paketteja vietäviksi Pelastusarmeijan pataan. Niihin on vain merkittävä koko ja tieto sisällöstä, ettei tarvitse pakettia avata. Koska teen aina isossa uunissa laatikkoruuat, niin äidille ja isälle tulee lahjaa siinä samalla. Kauppakierrokselle emme lähde enää joulukiireissä. Lasten kanssa käydään ostoksilla kerran ja kukin hankkii silloin toisille suunnitellut lahjat. Rahaa heillä on käytössä vain 50 euroa koululaisilla ja pienimmillä parikymppiä. Ostosmatka kyllä kestää melkein koko päivän, käymme syömässä "ulkona".

        Pikkupoikaa alkaa nukuttaa, mennään pesulle ja vellille. Mieheni on kattanut muille iltapalapöydän. Saamme karjalanpiirakoita ja munavoita teen kera.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3626
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2012
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      826
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      754
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      708
    7. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      692
    9. 35
      640
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      638
    Aihe