Rahan vuoksi lähes kaikki kirjailijat kirjoittavat. En tunne kuin pari sellaista, joile sisällön sanoma olisi johtava arvo.
Se kuinka kirja myy, on itseisarvo joka pitäisi jopa unohtaa, mutta kun ei onnistu! Kustantajat ovat täysin lukkiutuneet myyntilukemien varaan ja se todella kaventaa kirjallisen ilmaisun kirjoa.
Hyvää sanomaa pitäisi voida jakaa ilmaiseksi. Netti ja sähköinen kirja tekee ilmaisjakelun mahdolliseksi.
Lukekaa vain hömppää, ostakaa hömppäkirjoja ja tukekaa näin turhuuden markkinoita :)
Rahan vuoksi lähes kaikki
3
410
Vastaukset
- työtön kirjailija
Kuinka saada kirjoittamisesta muuten palkkaa? Siinä tuhannen taalan kymysys.
- poika ja kahvikuppi
Suuresti arvostamani Tuula-liina Varis ei ainakaan kirjoita "rahan vuoksi".
Suomessa et kirjoja kirjoittamalla tuntipalkoille pääse. Varis on itse sanonut, että useimmat kirjailijat elävät puolisonsa tuloilla.
Eikös se ole päivänselvää?!? Näin pienellä kielialueella kaunokirjallisuutta myydään pieniä määriä. Jokunen tuhat. Runoja vielä vähemmän. Kustantamo ja kauppa vievät leijonanosan kolmenkympin hintaisesta opuksesta, kirjailijalle murusia; pari euroa. Onko reilua?
Lisäksi: kirjojen hinnasta olisi hyvä keskustella. Jos ohut kovakantinen kirja esim. 115 s. maksaa 31 euroa, panee miettimään kaksi kertaa, investoiko rahansa johonkin muuhun.
- miljoona € ?
77000 kävijä - yli 10 € liput. Siellä esiintyvien kirjailijoiden - yli 100 - pitäisi saada 1000 €.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713518
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851536Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251269- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192988- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk92794- 62745