Mistä sen tietää? Pitääkö eläinlääkärin kuvata kallo, vai tunteeko sen sormilla tutkimalla?
Meille tuotiin isopäinen pentu. Kallo on ihan umpinaisen ja sileän tuntuinen. Pentu kävelee marssien ja silmissä on jotain vikaa. Katsoo pikkasen kieroon.
En halua kalliita tutkimuksia, jonka jälkeen sitten todetaan, että ei voida mitään.
Mistään ei löydy kunnon tietoa vesipäästä. Auttakaa!
Meille tuotiin isopäinen pentu. Kallo on ihan umpinaisen ja sileän tuntuinen. Pentu kävelee marssien ja silmissä on jotain vikaa. Katsoo pikkasen kieroon.
En halua kalliita tutkimuksia, jonka jälkeen sitten todetaan, että ei voida mitään.
Mistään ei löydy kunnon tietoa vesipäästä. Auttakaa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Entäpä jos kävisit aluksi vain näyttämässä eläinlääkärille? Kyllä he osaavat jo alustavasti sanoa onko jotain vikaa vai ei ja kuinka vakavalta näyttää. Ja neuvovat sitten eteenpäin. Ainakin parempi vaihtoehto kuin nettivastaus joltain maallikolta joka ei ole kyseistä hauvaa edes nähnyt...
Ota huomioon, että pennulla voi olla vähäisempikin vaiva kuin vesipää, ja silloin ihan tavallinenkin eläinlääkärikäynti voi tuoda avun, kotona pähkäily taas ei.
Koira on jo aiemmin tutkittu ja todettu vesipää. Kasvattajaa käsketty lopettaa koira. Laittoi kuitenkin vahingon kiertämään. Tulee noutamaan pennun tänään pois, ja jos ei tuu, aika on lopetukseen, minkä tietysti joudun itse maksamaan.
Ai että teille "tuotiin isopäinen pentu". Meillä on elämäni aikana ollut toistakymmentä koiraa eikä niitä kukaan ole meille tuonut. Kyllä ne on ihan itse pitänyt noutaa ja valita.
Mutta mistä sen tietää, ehkä jo huomenna soi ovikello ja joku työntää syliin isopäisen pennun...
Etkö osaa ajatella? Joissain murteissa "meille tuotiin" voi tarkoittaa, että me tuotiin meille. Ja mitä tällä nyt on väliä, kun asia on ratkennut? Älkää takertuko pikkuseikkoihin, ne aiheuttaa vaan ongelmia.
Todennäköisesti tässäkin asiassa eläinlääkäri on sanonut kasvattajalle, että ei saa myydä koiraa, koska koira sairas, niin kasvattaja ajatellettu, että sitten se pitää antaa. Vaikka eläinlääkäri oli tarkoittanut sekä että.
Vaikeita nää kaiken kirjaimellisesti ottavat ihmiset!
Kyllä meille vaan tuodaan, tai ne tulee itse. Ei niitä nyt kukaan hakemaan lähde. Bensakin maksaa. Mutta väärässä olit, ei tullut isopäistä pentua tänään... vaan pienipäinen sarvikuono yritti tunkea ovesta sisään... mutta ei päässyt, kun sillä oli niin pieni suu.
Viime syksynä joku veroherra toi naapuriimme karvaisen käärmeen. Ei se myrkyllinen ole, mutta sihisee yö kaudet ja käy katkomassa ihmisten pyörän pinnoja. Ollaan me siitä valitettu, mutta ei se älyä lähteä pois.
Aika määrä teillä koiria, jotka olette itse joutunut hakemaan. Eikö se ole eläinrääkkäystä hakea joku eläin kotiin? Voihan olla, ettei se olisi edes tahtonut tulla teille? Etenkin, kun teillä on jo täyttä.
On se varmaan niin, että ilman saasteen vaikuttaa eläimiin ja teillä tuntuu saasteita olevan paljon ilmassa. Meillä on onneksi eläimet suht terveitä (tulee itse, ei tarvitse noutaa) Ainoastaan kaloja joutuu itse noutamaan, kun ne ei hengitä kuivalla maalla.
No, nyt on pakko lopettaa, kun ovesta tuli äskön sisään lentävä kissa (ei ainakaan nälkään kuole, kun osaa lentää) Mä meen tekemään sille lipaston laatikkoon pesän, voi olla, että se jää meille asumaan.
Mutta, kyllä se siitä... teilläkin.