Ostolista?

Mitä pitäis ostaa "ostolista" tärkeintä ennen synnytyksiä...
* pinnansänky ok
* Turvakaukalo ok
* Vaatteet ok
* voide ok
* mitä muuta tarvikkeita tarvitaan?
4337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vaippoja
tuttipullo ja pari purkkia vastiketta, ihan vain varan vuoksi ja turvallisuuden tunnetta tuomaan
amme

Äänestä

-tuttipullo ja tutteja (myös siis tavallisia tutteja varmuuden vuoksi)

-paaaalllljoooooon puklurättejä eli niitä harsoliinoja, usko pois, niitä saa menemään :)

-kietaisubodyt on pikkuvauvoille kaikista helpoimpia pukea päälle.

-muovitettuja kosteussuojia pissa- ja pukluvahinkoja varten esim sohvalle ja sänkyyn, niitäkin tarvitaan yllättävän usein heti alussa.

-septidin-desinfiointiainetta napavarren puhdistusta varten (ja pumpulipuikkoja), vanulappuja kasvojen, silmien ja korvien tauksen ja kaulan putsausta varten.

-bepanthen on loistorasva ärtyneelle pyllyiholle (se pinkki versio)

-vaihtolakanat sänkyyn, reunasuoja

-vaihtopatjalle saattaa myös olla käyttöä, jos sattuu isompi "vesivahinko" tms nukkuessa, koska vaahtomuovipatja kuivuu todella hitaasti.

-Hoitoalusta (pehmeä), esim Prismasta saa kertakäyttökosteussuoja-alustoja, jonka voi muovisen alustan päälle laittaa, niin se ei ole vauvalle niin kylmä. Niitä alustoja voi toki käyttää pitkäänkin, ennen kuin tarvii pois heittää, ja on hyvä ottaa reissuunkin mukaan

-vaunut, sadesuoja niihin

-sitteri voi olla todella tarpeen

-apteekista lansinohia imetyksestä rikki meneviin nänneihin

-vaippoja valmiiksi ja reilusti :)

-juu, korviketta kannattaa olla muutama purkki varalla...nan1 on hellävaraisempi vatsalle kuin esim tutteli

Äänestä
  • kiitos, osittain niistä ei tullut mieleen.. kun annoit vihjeen :)

    Äänestä

Henni antoikin hyviä vinkkejä jo. Sitteriä meillä ei ollut (muutaman kerran pidettiin siinä tarkoituksessa turvakaukalossa), mutta kantoliina kyllä. Meillä todettiin käteväksi pieni viltti, jonka päällä vauva köllötteli kotona ja kyläreissuillakin. Sellainen, jonka voi pestä koneessa...

Itkuhälyttimen hankkisin, jos nukutat lasta ulkona.

Muutama imetykseen liittyvä juttu: Synnärille ottaisin mukaan jo varmuuden vuoksi
- rintakumin (alussa voi nänninpäät olla matalalla tai kipeytyä imetyksestä, jos heti ei löydy oikea imutekniikka)
- maidonkerääjän (että saa kaikki maitotipat talteen).
- liivinsuojia.
- Rintapumppu oli meillä myös tarpeen.

Nyt jos tulisi uusi vauva, hankkisin jämäkän imetystyynyn (en ikinä oppinut oikein rentoa imetysasentoa), mutta ilman sitä pärjää kyllä. Ja hyvin pärjää varmasti ilman noita kumeja ja kerääjiäkin, jos imetys lähtee hyvin alusta saakka (meillä hieman ongelmia hätäsektion ja lastenteho-osastoajan vuoksi).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensisynnyttäjä kirjoitti:

Mitä pitäis ostaa "ostolista" tärkeintä ennen synnytyksiä...
* pinnansänky ok
* Turvakaukalo ok
* Vaatteet ok
* voide ok
* mitä muuta tarvikkeita tarvitaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu