Hei, Minulla aikomus laittaa 500 000e asunto myyntiin. Mietin prosentteja mitä välittäjät pyytävät. Se on kauhea summa rahaa jos vain laittavat oikotielle ilmoituksen ja odottavat soittoja.
Paljonko oikeasti olette maksaneet vastaavanlaisessa tapauksessa?
Paljonko maksatte välittäjälle?
8
1428
Vastaukset
- utopiaa
välittäjälle joo en maksaisi senttiäkään.sen viellä sanon vaikka mikä oisi et saa tänä aikana järkevällä aikataululla myytyä .kukaan ei osta .olet myöhässä.se ois pitänyt tumpata vuosi pari sitten.odota 6-8 vuotta todennäköisesti se olisi mahdollista.ymmärrykseni mukaan asunto on helsingistä jos muualta voit unohtaa myynin kauaksiaikaa.
- ajat toiset
vain sadan tonnin vähänyli tekkee kauppansa mut 500000e asunnot on menneen talven lumia.odota vuosia niin saat sen käsistä.kukaan ei saa lainaa nyt tommosia summia.
- Vedä nyt vee päähäsi
"vain sadan tonnin vähänyli tekkee kauppansa"
Helsingin keskustan alueelta ei sadalla tonnilla saa kuin koirankopin, ja silti sielläkin tehdään kauppaa ihan koko ajan.
"kukaan ei saa lainaa nyt tommosia summia."
Voi jeesus mitä logiikkaa! Sinä siis oikeasti luulet että ihmiset ostelevat 500 000 euron asuntoja ENSIASUNNOIKSEEN??
Kuule olisikohan noiden kohderyhmä lähinnä ne, joilla on jo maksettu asunto, josta saa esim. 300 000. Täytyy ottaa vain 200 000 lainaa.
Mutta kai se siellä helvetinkuusessa on vaikea tällaisia asioita tajuta.
- kaiki myynyt jo
edelliset ovat paljolti oikeassa, tuon hintaista vaikea myydä,
jos ei ole hyvällä tontilla, tarkoitaa suuri tontti ja keskeisellä, rauhallisella paikalla,
hyväkuntoinen ja naapurit eivät kuulu.
Kyllä ostajilla on rahaa, mutta on myös paljon myytävänä tuon hintaisia.
Ainakin hyvä sopimus pitäisi tehdä ja itsekin olla "jämäkkä" ja miettiä myyhän puheita, ettei heti ala tinkimään kun on kuukausi katseltu, myyjät/välittäjät osaavat hyvin myös tinkimisen
pitäisi myös kysyä vähintään kolmelta arvio ja miettiä 2-3 yötä heidän puheitaan ja
sitä oikeaa arvoa, josta on pois tunnearvo, sillä eivät ne ensiostajat useinkaan seuraile talon myyntivaiheita jos hinta laskee, puoletkaan ei tule kolmatta kertaa katsomaan.
eikä se välittäjän palkkio ole suuri, kun oikeasti asioita ajattelet ja vertaat oikeisiin vaihtoehtoihin,
eivät kaikki ostajahuijarit edes yritä ostaa välittäjältä, mutta yksityisille he kyllä käyvät.
Välittäjällä ei paljoa ole laillista vastuuta, mutta kyllä silti "huijariostajat" ostajat heitä välttävät
minäkin laitoin rahani rahastoon, talletus maksoi 2 %, hallinnointi 3 %, säilytyspalkkio
kun nyt 6 kk kuluttua lunastin ottivat 2 %, kallista. toso kallista oli mutta käipä silti 24 % puolen vuoden sijoituksesta minullekin.- Tyynyn alla
Sinulla olet rahastosta saanut jotain tuottoakin nehän ovat täysin vastuuttomasti hoidettuja poikeuksetta kaikki - merkkisiä.
- Ei välittäjälle
Tyynyn alla kirjoitti:
Sinulla olet rahastosta saanut jotain tuottoakin nehän ovat täysin vastuuttomasti hoidettuja poikeuksetta kaikki - merkkisiä.
Yritä myydä ensi itse vaikka puolisen vuotta nettiasunto. com:ssa. Ellei mee kaupan, ota välittäjä, jolla on halvin välityspalkkio.
- Mara...
Meidän naapurissa myytiin omakotitalo hintaan 310000,- alkuperäinen pyynti 318000,- Välittäjä kuittasi tosi hyvän palkkion 12050,- kahden viikon työstä. Kuluja ei ollut paljon mitään, netissä ja pari lehti-ilmoitusta
- Myyty
Voin itse sanoa ns. arvoasunnon myyneenä, meidän välittäjän olleen erinomainen ja palkkionkin neuvottelimme siedettäväksi. Tottahan tuo on että välittäjillä on palkkiot isoja jos ostaja löytyy heti! Katselin kuitenkin useamman kuukauden vierestä, kun välittäjä juoksi esittelemässä vähän väliä ja yhtään viikonloppua ei jäänyt välistä. Ajattelin nyt tähän kirjoittaa kun aina tuntuu palstoilta löytyvän ainoastaan negatiivistä palautetta välittäjistä. kaveri löytyy Helsingistä Remaxilta (Luukkonen). Meilläkin kävi kylässä useampi välittäjä ennen kuin löysimme meitä tyydyttävän palvelukonseptin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303817Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83109Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322844Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122652Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322413- 411858
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611195"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821129Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361099Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 771096