Elisamakin kuoli jo toukokuussa, aikaa sitten...kirjoitteli ja kyseli, joko Lieksassa ovat lumet sulaneet ja kertoi, että "täältä tullaan sinne". No, eipä taittu tullakaan, ihminen päättää Jumala säätää...
Kägönen hävisi myös jonnekin lienee Afrikkaan, mites äiti nyt jaksaa, onko vanhainkodissa yms.??
Entäs mumsku, hän kävi reippaana töissä jo, mutta sitten alkoi puoliso taas sairastamaan, liekö syöpä uusinut vai..? Miten mahtanevat mumskun ja perheensä asiat olla nyt, kukapa tietää, hiljaista on sillä rintamalla...
Kägönen hävisi myös jonnekin lienee Afrikkaan, mites äiti nyt jaksaa, onko vanhainkodissa yms.??
Entäs mumsku, hän kävi reippaana töissä jo, mutta sitten alkoi puoliso taas sairastamaan, liekö syöpä uusinut vai..? Miten mahtanevat mumskun ja perheensä asiat olla nyt, kukapa tietää, hiljaista on sillä rintamalla...
Vastaukset 85
Vanhimmat
-todella
... jos haluaisi tietää entisien ystäviensä tai keskustelukumppaniensa elämäntilanteesta - ei mielestäni - mielumminkin tervettä lähimmäisestä välittämistä. Toki uteliaisuus ei ole hyvästä, mutta tuskin tässä nyt siitä oli kysymys.
On myös hyvä kunnioittaa jokaisen kirjoittajan tilannetta. Jokainen kirjoittaa silloin kun voimiltansa jaksaa ja tahtoo, taikka muilta kiireiltä ehtii, ja joskus joku poistuu keskuudestamme lopullisesti tai ei enää muuten halua osallistua täällä. Syitä voi olla monia. Aika näyttää kuulemmeko näistä entisistä vakkareista vielä jotakin.
todela sAIRAS OLET JA TAIDAT OLLA JUURI SE KIUSAAJA JOKA KARKOITTAA KAIKKIA VAKKAREITA
kova ikävä noita ja erikoisesti jäin kaipaamaan elisamaa.löyty huumoria ja vaikka mitä. jannittää miten saa unta vai eikö olleskaan
On ikävä. Puhuivat jostain auto onnettomuudesta. Koko palsta tuntuu tyhjältä ja kuolleelta eikä millään ole mitään väliä. Elisama voi tule takaisin. Voi masennuksen masennus.
Lieksassa kaksi kuukautta jos tulisi. Olisin varmaan tuntenut hänet kaikesta siitä mitä kertoi täällä. Kesä ja heinäkuun odotin turhaan. Olen niin maassa.
Et sää menit tota varten kesäällä likesaan asumaan ja oottamaan. sähän oot aivan kipee tyyppi.
nilkkien kuninga ja kaikkien nilkkien äiti pysyy poissa täältä
On tainnut ikävä kyllä tuonen viikate viedä teistä monta. Itseäni pani taas ajattelemaan tuo erään julkkiksen kuolema siihen eturauhassyöpään. Veljelläni kun on sellainen. En tiedä pitäisikö ruveta ajattelemaan ettei hänellä ole monta vuotta aikaa. Jotenkin olette olleet enemmän mielessäni kaikki te syövästä kärsivät. Tällaisia ajatuksia ei ole yleensä mielessäni liikkunut. Älkää kuitenkaan kauhistuko en aio paljon tänne kirjoitella sillä en oikein osaa tällaisista asioita puhua. Olen aikuisikäni ollut sotilas ja se elämä ja keskutelunaiheet on siellä aika erilaista. Moni meistä miehistä ei puhu kuolemasta kuin humalassa. Toivon teille kaikille valoisampaa tulevaisuutta. Otatteko tuon possuflunssarokotuksen. Itse ajattelin ottaa kun liikun aluiella missä sitä on ja hygienia erittäin heikko. En tiedä koska sen sitten saa.
possupiikki saapi sitten olla rauhassa.
lähe heitteleen jonneski iha mihin vaan
Lapsonen joko olet keksinyt seurata minua tällekkin palstalle. Älä täällä viitsi pahoittaa ihmisten mieliä lapsellisella täysin perusteettomalla kaunallasi.
kuolleen,jos on saanut tarpeekseen törkyistä asioista.
sen elisaman vai miksi olet niin varma
Kyllä pahalta näyttää, koska Lieksaankin lupasi mennä ja kirjoitti niin monelle palstalle, mm. noille uskonnollisille, lemmikkipalstoille ja terveyspalstoille useillekin. Ja sitten yhtäkkiä loppuvat kaikki kirjoittelut kuin seinään. Enpä usko hänen niin täysin kyllästyneen kaikkeen, koko suomi24:n.........
Ja miksi hän ei mennytkään Lieksaan, joka oli hänelle kiinnostavaa seutua? Onko siihen muuta kuin yksi, se ennemmin mainittu syy?
Jos joku tosiaan tietää jotakin Elisamasta, niin antakoon tietonsa tänne palstalle. Syystä, että hän oli palstalainen, joka herätti niin ihastusta kuin vihastustakin ja täällä palstalla kaivatan häntä kovin.
Tosiaan kuopattu lopullisesti. Pidin hänestä kovasti vaikka hän oli todella värikäs persoona. Oli minullekin tukena monesti vaikeissakin tilanteissa riitti kun kerroin täällä. Tiedän kyllä senkin kuka hän oli. Hän oli hyvin värikäs ja heikkoja tukeva luonnossakin. Hyvin huomasit että kirjoitti moneen paikkaan ja kaikki loppui kerralla. En olisi uskonut miten siinnä käy ja niin yllättäen. Esiintyi joskus valtakunnallisissa medioissa.
Mutta kuka hän lopulta sitten oli, etkö voisi kertoa, koska sanot tietäväsi? Täällä kovasti odotetaan tuota tieoa. Ja miten hän poistui?
mediassa esiintyi? TV.ssä, radiossa ? Missä ohjelmissa, jos voit kertoa? Mitä syytä on pihdata tuollaista tietoa. En ymmärrä. Nimeä ei tarvitse kertoa vaan muita tietoja. Missä merkityksessä on ollut..? Asiantuntiako?
Ilmaista hänen henkilöllisyyttään koska hän itse myös halusi olla tuntematon. Omaiset ei varmaankaan pitäisi jos kertoisin ja sen verran olen hänelle velkaa kaikesta avusta että noudatan hänenkin ilmeistä toivetta. Ei ollut tavanomainen luonnollinen kuolema. Vastapuolella taisi olla promilleja veressä tai jotain muita huumaavia aineita. Rattijuoppjen rangaistuksen on nykyään liian lieviä. Olen hänen poikansa perhetuttu.
Tietää hänestä mahdollisimman paljon, ja miksi sitten pitäisi kertoa. En ymmärrä kuka ja mihin tarvitsee Elisaman henkilöllisyyttä. Voin minä vähän jotain paljastaa, mutta en sellaista jolla hänet voisi tunnistaa. Elisama esiintyi usein lehdissä ja joskus TV:ssä (myös ulkomaisissa). Häntä haastateltiin asiantuntijana ja hänen mielipiteestään oltiin kiinnostuneita. Hän oli myös hyvin kysytty luennoitsija syvällisen tietoutensa ja hyvin värikkään ja mieliinpainuvan esitystyylinsä takia. Yksityiselämässään hän oli erittäin vaatimaton ja sopuisa. Tapasin hänet livenä joskus siellä poikansa perheen luona, ja oli kuulemassa useita luentoja.
tuntee hänet ainakin tai on tuntenu ja hänen lisäkseen esilaman tuntee nikki
tuosta miten hänelle on käynyt. Olen kysellyt hänestä, mutta ihan mielenkiinnosta, ja kaipaan häntä, hän antoi tosi paljon tällekin palstalle.
Oli hyvä, että kerroit, nyt uskovat varmaan toisetkin palstalla miten asiat ovat.
Kiitos vielä sinulle, nyt loppuu tämä epätietoisuus hänen kohtalostaan.
lieksasta kun niin oottelit emisallaa vai olikoos teillä jotain tuttavuuksia niinku yhteisiä
Sulje nyt se suusi ja vähän äkkiä. Kuka antoi luvan paljastaa mitään. Hei te muut. Kuka haluaisi nimensä ja kaikki muutkin tiedot tänne kuoltuaan.
että se,mitä hän elisamasta jertoo - on edes totuus.
Jos noin kuuluisa henkilö olisi keväällä kuollut rattijuopon takia,siitä olisi kerrottu uutisissa ja lehdissä.
luulen etä jos olis ollu joku viihdejulkkis niin olisi kaikki iltalehdet pauhannu mutta jos oli vain joku asiantuntija jota haastateltiin erikoisalastaan niin tuskin olis ollu myyvä juttu.en ny tarkoita että olisi ollu lääkäri mutta jos olisi ollu lääkäri jota haastatellaan jonkin hänen alaan kuuluvan takia niin ei iltalehdet sellaselle korvaasa kallista vaikka kuolisi lentokoneen alle.
ollut lehdissä, vaikka ei olisi pintajulkkis ollutkaan. Olettaisin ja noin yleensä on, että lehdessä julkaistaan usein kuvallinen ilmoitus, jossa kerrotaan ihmisen urasta asiantuntijuudesta ym. Noin ainakin meillä päin tehdään ja noissa ei sanota aina mihin/miten on kuollut. Varmasti on ollut paikallisessa lehdessä uutinen että mies? kuollut rattijuopon yliajamana...tai sen seurauksena jos ei heti menehtynyt. Kaikki rattij. tapaukset on lehdessä, jos niihin liittyy kuolintapaus.
kertoa olevansa kenen tahansa tuttu, ammatiltaan sitä sun tätä jne.
Niinhän se on että ei se joka pyytää ole hassu vaan se joka maksaa.
Kaikkea ei kannata uskoa mitä netissä kirjoitetaan.
Ei kaikista mitään negrologeja julkaista. Siis edelliselle vain infoksi.
Elikä emme vieläkään tiedä miten asiat todellisuudessa ovat: onko Elisaman kuolema ollenkaan totta...Ehkä kirjoittaja vain huomasi menneensä liian pitkälle Elisaman kanssa,m ielipiteet kun joskus olivat todella, sanoisinko, räikeitä, ja menivät jopa vainoharhaisuuden puolelle. En halua tehdä mitään diagnooseja, mutta kun hän epäili toisinaan ihan hassuja. Ehkä kirjoittaja halusi päästä eroon koko hahmosta ja "kuoppasi" hänet!? Karmeata.
tuollaisiakin harhoja ihmisellä voi olla. tuo sinun teoriasi on jo pahempi kuin yksikään elisaman epäilyistä. kyllä tänne näköjään kaikenlaiset mielenterveyspotilaatkin on eksyny harhojaan kirjottamaan. mitä hän muka niin outoa kirjoitti, epäili vaan onko joku tosiaan syöpäpotilas. Ei mitään tuollasta kuin sinun epäilysi sulla on jo pohjanoteeraus. niin sinunhan on helppo kirjottaa mitä mielipiteitä vaan kun et uskalla kirjoittaa nikillä. jos hän olisi ollut sellanien kuin sanot niin kait hän olisi kirjoittanut epäilynsä nikittä. sinä vaan näyt olevan paljonkin pahempi. täällä on monet epäilly mitä vaan ja kenestä vaan. elisama kirjoitti niin monelle palstalle että ei tainnut tämä palsta olla niin painokas että olisi siksi häipyny. voisit puhua terapeutillesi tuosta pahasta harhasta ja heikosta ihmistuntemuksestasi.
Vähän huumorimielellä ja harmistuneenakin kirjoittelin äsken, ja tuli tosikkomainen vastaus! Ja myös nikittä, itsekin kirjoittaa.
Et sinä tiedä yhtään sen paremmin kuin minäkään, kuka Elisama oli tai on, turhaa käyt syyttelemään minua. Luulin itsesikin huomanneen hänen epäluuloisuutensa palstalla. Ihan sama mulle, mitä höpäjät, et tiiä yhtään mistään mitään, kunhan provoilet, jotta saisit riitaa vaan...en käy kanssasi riitelemään, eivät nämä asiat ole sen arvoisia.
ettei poliisi saa julkaista missään onnettomuudessa kuolleiden nimiä eikä kuvia. vain omaiset voi tehdä sen. näin on marjat. tietysti jos on joku suurjulkkis niin lehdistö penkoo ja kertoo ilman omaisten lupaa. siihen kyllä todella on oltava joku viihdejulkkis tai politikko
huumoriksi henkisesti terveeltä ihmiseltä. olet joko vaka
julkaista vaikka olisi tunnettu jossain mielessä. ei varmaan tuosta jukka lumiostakaan jota haastatellaan yhtenään sikaflunssan takia. jos hän kuolee niin ei varmaan ole mikään valtakunnan suuri uutisaihe. ei hänen kuolemansa kiinnostaisi muita kuin omaisia vaikka joku rattijuoppo ajaisi päälle.on se selvää.
No kyllä mainittaisiin sellainen, uutisissa, netissä, lehdissä ym. jos noin kävisi kuin kerroit. Taitaa olla sittenkin mielikuvitusta...
Ellei nyt sitten ole kyse jostain julkisuuden suurjulkusta, ja sitähän tämä henkilö EI ollut.
Ja negrologiinkin kysytään AINA lupa omaisilta.
Nimimerkki "satuja?"; luulet nyt enemmän kuin mitä tiedät.
Ja ainahan voi nimimerkin vaihtaa ja luoda uuden profiilin nettiin.
Voipi tehdä uuden profiilin eri nimimerkillä, olen samaa mieltä.
Onko Elisama-nimimerkillä esiintynyt siis tehnyt juuri noin? Tarkoitinkin juuri tuota. Ehkä hän kyllästyikin tuohon nimmariin juuri, ja "kuoppasi" sen, tätä olen tarkoittanut koko ajan!
voix antaa jonkun esimerki joka olis mainitu ei vaa o ketää hinkuli
pistanut galtsusta samon tein jos kerran olis kyllääntyny..on aika kaukaa haettu toi sun teoriasi...ehkä hän muutti marsiin ja asuu nyt siellä. älä naurata noilla pököpäisillä teorioillasi
Ettei omaisilla ole tunnusta eikä sitä toista sanaa joka tarvitaan niin ei kukaan voi poistt. hyvä niin sillä kuule varmistaa sen ettei häiriköt ota. Kyllä varmasti käyttäisi omaa nikkiä ainakin jossain kirjoituksissa, oli hän niin luotettu ja pidetty monella palstalla. väki arvosti kovasti ja anoti tunnustusta. Häiriköt tietysti riehui juuri tämän vuoksi.
Taisi olla ylläpidon luoma persoona jonka oli tarkoitus saada palsta vilkkaaksi, samoin kägönen ja moni muu muka rekattu vakkari.
Varsin tavallisii noi tollaset harhat vai oks tää joteski poikkeuksellinen.
nähnyt kägösen, koska oli hänen luonaan kylässä? Tuskin olisi mielikuvitushahmon luona voinut asustella kahteen otteeseen eräänä kesänä muutamia päiviä kerrallaan?
kellot-tintin kanssa sopia koko stoorin jos ei sitten ole sama henkilä ira elisama ja kägönen
kerropas miten asia on, oletko sinä sama henkilö kuin elisama ja kägönen?
Taiat ollakin oikea monipersoona.
Nyt kerrot heti, miten on, Ira!
Oikein tosissasi vai kuinka voi joku olla noin hölmö. Kait nyt jokainen näi erot teksteissä. Ei tyyliä ja murretta kukaan voi niin vaihdella ja paljon muuta. Lopettakaa jo Iran vainoaminen sinä ja edellinen. Olette molemmat täysiä torvia oikein kieroja käyrätorvia. Erot näillä kirjoittajilla oli niin valtavat.
en ole koko asian suhteen edes tosissani, kunhan kirjoittelen aikani kuluksi ja palstan virkistykseksi kun se aikoo kuolla kokonaan. huvitti kun se edellinen heitti kai leikillään noiden kolmen olevan sama henkilö, ja siksi kirjoittelin noin. täällä on vallalla joku umpimielisyys, kukaan ei juurikaan enää kirjoita mitään tälle palstalle, ja heti haukutaan tyhmäksi torveksi yms. jos leikkiä yrittää laskea. mikähän teitä kaikkia vaivaa?
ovat sama henkilö ;-).
vai vitsiksikö tuo olikin tarkoitettu?!
palsta pysyy hengissä kun epäillään et kuka oli mitäkin ja kuka missä milloin ja miksi ja miksi ei :-). Keksikää omat kivat jutut, ei palsta voi pariin henkilöön perustua varsinkin kun he ovta päättäneet pysyä poissa.Elämä kulkee eteenpäin ja sakki vaihtuu.
ja arkeologeja täynnä koko palsta. koirat ensin hautaa luun ja arkeologit kaivaa sen ja sitten koirat haukkuu niitä ja toisiaan ja lopuksi vielä haukkuvat hautaamiaan luitakin-ihmeellisiä ootte
karavaani kulkee. Tämähän alkaa mennä mielenkiintoiseksi. Ties keneen minut vielä samaistetaankaan. Olisi tietysti kiva jos palsta eläisi jotenkin muutenkin kuin tällaisten aiheiden avulla mutta kun ainakin itsellä ei tahdo enää entiseen malliin irrota. Elämä menee tiputuksesta toiseen ja se väli istutaan apaattisena tuijottamassa tyhjyyteen
Omantunnonkysymys jos sopii. minua ja monia muita on alkanut viime aikoina vaivata oletko alkanut käyttää toistakin nikkiä. Olet luomassa uutta egoa jonkalainen olisit joskus halunnut olla. olithan nuorena kuuluisimpia Porin poikia kun alueesi Repo... pojat tappeli Toejoen poikia vastaan. Oletko tuo väkivaltaa uhkuva ja tihkuva WV= Werinen Viikinki. Hän on uusi tulokas ja suorastaan karmaiseva väkivaltatyyppi jo nikin ja galtsun mukaan. Hänhän on ilmeisesti joku tappaja tai ainakin jotain sellaista. En sano varmaksi ettei haasta oikeuteen tai pahemnpaa vaikka ota henkeä minulta. Rauhoita palstalaisia ja sano jos se olet sinä. Suomme sinulle kyllä tuon ilon sillä elämäsi on niin kovaa. Pelottaa vaan jos tuo Werinen Viikinki onkin aito.
Mikä ihmeen Werinen Viikinki?? Olenko taas pudonnut kärryiltä?
en ymmärrä minäkään ed.viestiä.
ja ainoastaan tätä omaa nikkiäni. En ihan ymmärtänyt tekstiäsi. Jos tarkoitat nimimerkkiä White Wiking niin minä en ole hänen viesteissään huomannut mitään epäasiallista ja galleriakin oli minusta ihan ok. Vähän erilailla suuntautunut kaveri kuin esim. minä mutta mahtuuhan meitä tänne. Hänkin kokee läheltä seuraten syövän joten tämä palsta on oikea osoite.
Vai Verinen Viikinki. Ei taida olla enkku vahvin vieras kielesi. White on suomeksi valkoinen eikä verinen. Kävin lukasemassa hänen juttujaan eikä ne minusta mitään pahoja ollut. Onko nyt niin että sinun psyykkesi ei kestä sairauttasi. Minusta aivan asiallinen tyyppi, vaikka on niinkuin Raspis sanoo hieman erilainen mutta näkee syöpää läheltä. Hänen nikkinsä on suomeksi Valkoinen viikinki. Taitaa olla joku taiteilijanimi joita nuo kamppailulajien harrastajat käyttää.
koko teijän höpinöitä ihan kahjoo touhuu
raspis oi uudessa alter egossa ja esiintyi välillä lääkärinä ja käytti nimeä elisama. tunnen raspin ja hän on todellisuudessa töissä terveydenhoitoalalla ja siksi tietää paljon siitä
kiusata Raspista ;-).
Tulukkee takasi teitä tarvittaan heti. Muuten palsta heittää veivisä. Apuva auttakee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
entisenä ahkerana kävijänä, tosin ilman omaa nimimerkkiä, toivon että tämä hieno kohtaamispaikka jaksaa pitää pintansa.
Minulle oli todella tärkeää sytostaattihoitojen aikana saada jutella täällä ja kuulla muiden kokemuksia ja elämisen menoa. Jos ei muuta jaksanut niin kuitenkin tietokoneen äärellä istua, hetken.
--
nykyään käyn hyvin satunnaisesti katsomassa 'kuulumisia' -- usein kontrollin lähestyessä... Ei ole tullut kirjoitettua, tokkopa olisi muille annettavaa kun elämisen kiireiset kiemurat täyttävät päivät.
Toivottavasti kaikki wakkarit jaksatte kirjoitella ja vaihtaa kuulumisia täällä, jutustelunne auttaa uusia palstalaisiakin varmasti.
sain kaikkein parasta mahdollista vertaistukea täällä! vieläkin lämpimästi siitä kiitän.
minuukki helpotti kun sai tänne kirjottaa ja lukee kokemuksista.. nyt ei enää oikeen oo kirjottamista kun on hoidot ohi... yritän ain jotai väsätä välillä :))
kiva kun olet tullut takaisin....kerromillasta siell murjaanien maassa oli kerro heti pliis
ole rekatun Karjalankägösen kirjoittama.Mihin lienee kadonnut koko kellotintti?
ainakin olevan sama
nyttis olevan samanlainen--kuin kenen?
joka kaipaa niitä vanhoja vakkareita on aivan selvään ilomantsin kägönen. on näköjään tullu takas ja pistelee nikittömänä juttua tänne
Onko hän se Ilomantsin Marita, vai kuka??
just hän lluulisin ja kukapa muu voisi olla kun puhuu tuota murretta.en tietty nää koneen ip numeroo että voisi varmistua mut tyylikin on sama vai kuis ite aattelet. voi tietty olla joku muukin ja ilmeisesti on muukin
Siis onko vai ei, koeta päättää.
päätin lopullisesti asian. päätön päätös asialle on että se olinkin minä. näin päätin
leikit kägöstä ja nyt kyllästyit
muni toisten pesdiin ja kyllvästy hautomaan
päissäsi vai muutenko vaan hourit
minäkin kaipaan kovasti ja zomia ja monia muita. mitähän heille kuuluu. vanhoissa vakkareissa oli monta tosi hyvää ihmistä
useimmat heistä jo olla täysin terveitä ja hyväniin. tuskin moni terve kirjoottaa mutta olis hyvä kun syövästä toipuneetkin kirjottasi
etkö sinä kägönen anna suoraan kysymykseen suora vastaus äläkä kiusaa meitä.
minä oon nägönen ja sie ooot
menee hienosti olosuhteisiin nähden. tulee varmaan kohta itsekkin laittamaan jotain tänne. eikös nimi mumsku ollut elisaman keksimä hänelle
Kiva, jos hänellä menee hyvin...täällä odotellaan hänen kuulumisiaan...
mumsku antaa kuulua itsestään ja samoin eräs toinen kauan kaivattu en vielä
mistäs tiedätte tuollaisia asioita, taidatte juksata.
Toivoisin sinun kirjoituksen olevan totta ja kun tuo toinen kaivattu olisi Elisama, niin tämä palstahan olisi kuin joululahjan saanut :-)
kyllä kägöstä hän on jo nähty ilomantsin raitilla