sairaanhoitajaksi haluava

Siis hajin neljään amk:hon. terkkarilinja ja sairaanhoitaja linjoille. Vain eka hakutoive paikasta tuli kutsu, eli jos en tuonne pääse, niin onko mulla mahollisuuksia päästä muihin kun niistä ei erikseen kutsua ole tullut?
2306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luultavasti muut koulut käyttävät tuota valintakoetulosta, jonka teet siellä ykköspaikan koululla. Valintakoeyhteistyö on sana, mitä kannattaa etsiä koulujen sivuilta lisätiedoksi!

Äänestä

Jos olet esimerkiksi laittanut Terveydenhoidon ko:n ykkösvaihtoehdoksi, niin todennäköisesti sulla on mahdollisuus päästä sisään myös niihin sairaanhoitajapaikkoihin, koska niihin on yleensä terveydenhoidon ko:ta alhaisemmat pisterajat. Yleisesti terveydenhoitajilla ja sairaanhoitajilla on samanlainen pääsykoe, jolloin yhdessä paikassa tehty valintakoe käy kaikkiin valitsemiisi koulutusohjelmiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saikkarikshaluu kirjoitti:

Siis hajin neljään amk:hon. terkkarilinja ja sairaanhoitaja linjoille. Vain eka hakutoive paikasta tuli kutsu, eli jos en tuonne pääse, niin onko mulla mahollisuuksia päästä muihin kun niistä ei erikseen kutsua ole tullut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu