Tex Willerien laatu on kärsinyt.

Se on.

Nyt minä tämän jonnekkin päätän vuodattaa.

Minua oikeasti ärsyttää se, että tämän vuosikymmenen loppupuoliskon Tex Willerit ovat vain varjo siitä, mitä ne olivat vielä kymmenen vuotta sitten. Kaikkien oikeiden Willer-piirtäjien ja kuvittajien vaipuessa haudan lepoon jäljelle jäävät enää surkeat töhertelijät ja käsikirjoittajat, joiden jutut ovat Aku Ankan länkkäri-
seikkailuiden tasoa. Ja jos otat asian puheeksi, esim. Kvaakissa vastaasi tulee kymmeniä vihaisia "asiantuntijoita" jotka ovat sitä mieltä, että minä vain haluaisin jarrata kehitystä.

Ainoa lohdutukseni ovat satunnaisesti ilmestyvät klassikkotarinat, jotka ovat kuitenkin vain parin numeron mittaisia. Esimerkiksi suuret maestrot, kuten Carlo Marcello, Aurelio Galleppini, Jesus Blasco tai Guglielmo Letteri, jotka oikeasti osasivat piirtää. Ja mihin ovat jääneet ne elossa olevat mestarit, kuten Fabio Civitelli, G. Ticci, Vincenzo Monti jne. MISSÄ KAIKKI HEIDÄN VIIME AIKOINA TULLEET TEOKSET OVAT?!?

Minä tiedän, että niitä on, joten miksei Egmont ole julkaissut niitä?
Sieltä suolletaan vaan niitä surkeita"Uusien sukupolvien" Tex piirtäjiä, jotka töhertelevät kuvia, jotka ovat verrattavissa Spider Man, tai Batman sarjisten supersankari kuviin. Esimerkiksi tämä uusin Maxi Tex, Paholaisen Eskadroona, jonka piirtäjänä oli joku helkkarin COSSU, tai joku vastaava.

MIKSI NIITÄ JULKAISTAAN, JOS VARASTOSSA OLISI MYÖS OIKEIDEN PIIRTÄJIEN JA KÄSIKIRJOITTAJIEN SUOMENTAMATTOMIA TARINOITA!?!??!



Sori, mutta tää oli pakko purkaa johonkin.

0

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

        Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
        Ikävä
        88
        1323
      2. Puukotus Kajaanissa

        Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
        Kajaani
        41
        872
      3. Liikenneonnettumuus

        Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
        Ylitornio
        13
        807
      4. Mieti oikeasti

        Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
        Ikävä
        40
        798
      5. Pahin tapa satuttaa toista

        On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
        Ikävä
        81
        710
      6. Taasko sä vedit

        Suojamoodin päälle? Miehelle
        Ikävä
        90
        705
      7. Tiedoksi yhdelle naiselle

        että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
        Ikävä
        46
        698
      8. kene ajoi "kolarin"?

        "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
        Savonlinna
        17
        697
      9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

        Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
        Ikävä
        27
        647
      10. Mitä söpö

        Mies mietit?
        Ikävä
        58
        638
      11. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

        Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
        Ikävä
        94
        618
      12. 65
        610
      13. Miten uskallan sua nähdä

        Kun vaikutat suuttuneelta :(
        Ikävä
        43
        591
      14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

        Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
        Ikävä
        56
        575
      15. Jos kaivattusi on

        Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
        Ikävä
        47
        566
      16. Minä kyllä odotan nainen

        että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
        Ikävä
        43
        544
      17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

        Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
        Ikävä
        129
        537
      18. Taas henkirikos

        Kuka lienee nyt asialla.
        Ilomantsi
        9
        535
      19. Kylän tielle remonttia?

        Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
        Hyrynsalmi
        13
        512
      20. Suloinen ja herkkä

        Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
        Rakkaus ja rakastaminen
        31
        505
      Aihe