Onko kenelläkään tietoa sinisestä saksanpaimenkoirasta ? Netistä en löytänyt mitään sinisestä sakemannista.
Sininen saksanpaimenkoira
riva
136000
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aika harvinaisia ne on täälpäin, naapuril on kaksikin ja komeita yksilöitä. En oo kysyny et mistä se ne hommas. Ei kalliita ainakaan oo ollu ko silläkin kaks on.
..ollut kalliita,kun ovat virheellisiä.
ei ole mainintaa sinisestä väristä, niin valioyksilöiden kuin värivirheellisteenkään kohdalla ?? Onhan valkoisillekin "värivirheille" perustettu oma rotujärjestö, poikeaako sininen mitenkään esim: harmaasta ??
Kyllä sininen on sininen ja harmaa on harmaa,kaksi täysin eri väriä.Ja valkoinen paimen on ihan oma rotunsa,saksanpaimenkoiralla se on hylkäävä virhe.
VIRHEET
kaikki poikkeamat rotumääritelmästä luetaan virheiksi suhteutettuna virheen vakavuuteen.
VAKAVAT VIRHEET
Huomattavat pigmentti muutokset
HYLKÄÄVÄT VIRHEET
I.albinismi
J.valkea karvapeite(myäs tumma silmäisillä ja-kyntisillä)
Jokatapauksessa, meitä kiinnostaa saada mahdollisimman paljon tietoa, vaikuttaako sininen väri koiran terveyteen millään muotoa ?
Tähän kysymykseen emme edelleenkää ole saaneet mitään tietoa.
Olemme tietoisia sinisen värivirheellisyydestä. Meitä ei kiinnosta jalostus eikä näyttelyt.
Minulla on ollut ns. sininen sakemanni. Terveydellisesti ei ollut mitään poikkeavaa muihin sakemanni väreihin!Sukupuu oli ruotsista lähtöisin, mutta Turusta se hankittiin. Tosin se oli 1982, joten aikaa on jo todella paljon!Nykyään omistuksessa ns.musta sakemanni(mustanruskea)
mitä väliä sillä paljonko koira maksaa???
Ite en ainakaa ajattele koiraa rahassa!!!
ei koiria sais mun mielestä noin arvostella! Esim. joo tuo on valkonen ei siitä oo mitään hyötyä, ei voi viiä näyttelyyn .. ! Ehkä kaikkia ei kiinnosta viedä koiria näyttelyyn!
JOS ZEMMOIZEN ZAIS ZIIN ZE OLIZI HIENZOA OMIZAA ZELLAINEN.IHAN OIKEEZTI.ONK
EIKS NE OO MUSTAKELTAISIA KAIKKI.JOS ITTE
HANKKIS NKI
Sininen "riiviö" tuli kotiin vihdoin.Sinistä on vaan silmät.
On vieläkö haluat tietää? Käy katsomassa sivuillani In memorian siellä kuva Tarasta, sinisestä sp nartustamme! Ei iho ongelmia ei mitään terve loppuun asti 12v!
siis sivut on www.sarivilen.kokoomus.net/ in memorian