Koiran ummetus

kysyvä ja tyhmä

Ja sen hoitovihjeitä kaipailen. Meillä on vanha koira, joka jostakin syystä menee toisinaan ihan tukkoon, eli uloste ei kertakaikkiaan tule. Siis liikkuu paljon ja juo paljon, ja syökin periaatteessa aina samaa ruokaa. Lääkeinä on Rinexin virtsankarkailuun, sekä syö myös aktivait:ia höppänyyteen. Lisäksi syö lohiöljyä, jonka saa ruoan seassa. Terve ja iloinen muuten, vaivana vaan dementia.

Heti maanantaina kyllä soitan eläinlääkäriin ajan, mutta kiinnostaa muiden kokemukset. Mitä olette tehneet, ja mitä suosittelette. Rotu on pk. collie, ja ikää on 12. Sukupuoleltaan uros, ei leikattu. Elokuussa käytiin lääkärissä tarkastuksessa, ja kaikki oli hyvin, ainoastaan tosiaan alkaa dementia vaivata. Ummetusta ei ole jatkuvasti, vain harvakseltaan, on ollut jo joitakin vuosia. Ruokarytmi, ja ruokavalio on säännöllinen. Muutoinkin elämä suht samanlaista, eli liikunnan määrä ja muu.

4

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leseitä

      Ummetus vanhalla koiralla voi johtua peräsuolen kasvaimesta tai suurentuneesta eturauhasesta. Vie koira lääkäriin. Ruokaan kannattaa lisätä kuituja, esim. ruokalusikallinen leseitä veteen imeytettynä päivittäin. Akuutissa tilanteessa koiralle voi syöttää parafiiniöljyä (annostus 10 kiloiselle koiralle 1 tl kahdesti päivässä). Syökö koirasi raakoja luita? Nehän voivat kovettaa ulostetta..

      • apoteekki

        luultavasti lääke virtsankarkailuun on yski syy koiran ummetukseen.
        Se luultavasti sitoo jotenkin nestettä elimistöstä, joten ulostekin kovenee.
        Apteekin lääketietokeskus on hyvä monissa lääkekysymyksissä, seillä tietävät tarkalleen lääkkeiden sivuvaikutukset ja voiko niille joai tehdä tai kenties vaihtaa lääkettä jne.


      • aloittaja

        Tuolloin elokuussa tutkittiin mm. eturauhasta, ja suolistoa, silloin ei ollut mitään hälyyttäviä löydöksiä, joten isompia tarkentavia tutkimuksia ei tehty. Tänään sitten tutkitaan uudestaan tarkemmin, ja katsotaan lääkityksiä, ja niiden tarpeellisuutta uudestaan. Raakoja luita ei koira syö, mutta noita denta-stixejä kyllä. Mutta niitä on syönyt jo kauan säännöllisesti. Niinhän se on vanhalla iuhmiselläkin, että suolentoimintakin verkkanee, joten toivottavasti kyse on vain siitä. Tänään se kuitenkin toivottavasti selviää.


      • aloittaja
        aloittaja kirjoitti:

        Tuolloin elokuussa tutkittiin mm. eturauhasta, ja suolistoa, silloin ei ollut mitään hälyyttäviä löydöksiä, joten isompia tarkentavia tutkimuksia ei tehty. Tänään sitten tutkitaan uudestaan tarkemmin, ja katsotaan lääkityksiä, ja niiden tarpeellisuutta uudestaan. Raakoja luita ei koira syö, mutta noita denta-stixejä kyllä. Mutta niitä on syönyt jo kauan säännöllisesti. Niinhän se on vanhalla iuhmiselläkin, että suolentoimintakin verkkanee, joten toivottavasti kyse on vain siitä. Tänään se kuitenkin toivottavasti selviää.

        Paksusuolessa oli tyrää, joka ilmeisesti on alunperin ummetuksen aiheuttamaa, mutta nyt kuitenkin vielä sen verran pieni, että leikkaukseen ei ollut lääkäri halukas koiran korkean iän vuoksi. Eli seuraillaan, ja huolehditaan ruokavaliosta ravintomuutoksen sekä laksatiivien avulla, sekä tietysti edelleen muut elintavat, kuten liikunta ja nesteet. Jos tilanne pahenee, niin joudutaan harkitsemaan leikkausta uudestaan.

        Ei muuta löydöstä edelleenkään. Noiden lääkeiden ei pitäisi vaikuttaa, voi olla sattumaa, että oireilu paheni samoihin aikoihin, koska koiran vointi muutoinkin silloin muuttui aika nopeasti, eli voi olla sattumaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      192
      1321
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1138
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      864
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      860
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      745
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      702
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe