Jos olet ainoana vammaisena työpaikalla, niin please, älä ala terrorisoimaan muita ei-vammaisia työntekijöitä siten että alat kertakaikkisen hygieniapaaston ja päälle päätteeksi vielä alat wc:ssä toteuttamaan itseäsi räiskimällä kusen kanssa!
Minun on vaikea ymmärtää miten noilla em. käyttäytymissysteemeillä luotaisiin sosiaalisia suhteita työyhteisössä. Kyse on kai siitä että ko. henkilö kokee alemmuutta ja kostaa tämän pahan tunteensa ei-toivottuna käyttäytymisenä. Jokainen järkeään hiukankin käyttävä ymmärtänee ettei tuollaisilla tavoilla ystäviä saa.
Miten tällaiseen käyttäytymiseen pitäisi puuttua ja kenen? Kukaanhan ei koskaan halua mennä sanomaan juuri näistä asioista ja kun kukaan ei tee mitään niin asiat sen kun pahenevat. Se, ettei asianomaiselle sanota ei tarkoita sitä etteikö selän takana puhuttaisi.
Normaalit käytöstavat ja hyvä hygienian hoitaminen kuuluvat jokaiselle, oli vammainen tai ei.
Em. esimerkillä en tarkoittanut etteikö myös ei-vammainen ihminen voisi näihin asioihin syyllistyä, mutta tässä valitettavassa tapauksessa on vammaisesta ihmisestä kyse.
Normaaleja käytöstapoja odotetaan
4
362
Vastaukset
varsinkin jos tämä pissileikkejä vessassa harrastava on esimiehesi.
- O shit
Kerropas nyt ensinnäkin, onko sinulla mitään tietoa, miten vammaiset
yleensä virtsaa, siis miehet tai naiset.
Voin kertoa näin 20 kymmenen vuoden tetrana, että homma on
välillä melkoisen sottaista, samaten tuo ulostaminen ei herran pieksut
ei ole lasten katseltavaa, varsinkin jos myöhästyy edes pikkasen.- Harmillinen tapaus
Voin kertoa sinulle että olen joskus ollut auttamassa vammaisia myös näissä vessa-asioissa joten tuttua on. Olen joskus vaihtanut vaippoja, toimittanut vatsaa jne. Aloituksessa mainittu henkilö kuitenkin on omatoiminen enkä usko että kyse on hänen tapauksessa ollut siitä että hygieninen wc-asiointi ei häneltä onnistuisi vaan jostain muusta "mielenosoituksesta".
että jotkut vammaiset kuvittelevat vamman olevan se juttu joka oikeuttaa käyttäytymään terveitä kohtaan paskamaisesti ja terrorisoimaan muita, ja samalla vaatimaan terveiltä hyvää ja kohteliasta käytöstä itselleen. voin kyllä kertoa, että noilla nimimerkin "Harmillinen tapaus" mainitsemilla asioilla ei saa muuta kun epäkohteliaan idiootin maineen paitsi itselle, niin myös muillekkin vammaisille hyvin helposti. Se on todella törkeää, joka ei missään tapauksessa ole terveiden vika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h12656Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1052384Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42199Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441804- 311386
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141203- 1671073
Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201003Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden81964Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79863