Normaaleja käytöstapoja odotetaan

Harmillinen tapaus

Jos olet ainoana vammaisena työpaikalla, niin please, älä ala terrorisoimaan muita ei-vammaisia työntekijöitä siten että alat kertakaikkisen hygieniapaaston ja päälle päätteeksi vielä alat wc:ssä toteuttamaan itseäsi räiskimällä kusen kanssa!

Minun on vaikea ymmärtää miten noilla em. käyttäytymissysteemeillä luotaisiin sosiaalisia suhteita työyhteisössä. Kyse on kai siitä että ko. henkilö kokee alemmuutta ja kostaa tämän pahan tunteensa ei-toivottuna käyttäytymisenä. Jokainen järkeään hiukankin käyttävä ymmärtänee ettei tuollaisilla tavoilla ystäviä saa.

Miten tällaiseen käyttäytymiseen pitäisi puuttua ja kenen? Kukaanhan ei koskaan halua mennä sanomaan juuri näistä asioista ja kun kukaan ei tee mitään niin asiat sen kun pahenevat. Se, ettei asianomaiselle sanota ei tarkoita sitä etteikö selän takana puhuttaisi.

Normaalit käytöstavat ja hyvä hygienian hoitaminen kuuluvat jokaiselle, oli vammainen tai ei.

Em. esimerkillä en tarkoittanut etteikö myös ei-vammainen ihminen voisi näihin asioihin syyllistyä, mutta tässä valitettavassa tapauksessa on vammaisesta ihmisestä kyse.

4

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varsinkin jos tämä pissileikkejä vessassa harrastava on esimiehesi.

    • O shit

      Kerropas nyt ensinnäkin, onko sinulla mitään tietoa, miten vammaiset
      yleensä virtsaa, siis miehet tai naiset.
      Voin kertoa näin 20 kymmenen vuoden tetrana, että homma on
      välillä melkoisen sottaista, samaten tuo ulostaminen ei herran pieksut
      ei ole lasten katseltavaa, varsinkin jos myöhästyy edes pikkasen.

      • Harmillinen tapaus

        Voin kertoa sinulle että olen joskus ollut auttamassa vammaisia myös näissä vessa-asioissa joten tuttua on. Olen joskus vaihtanut vaippoja, toimittanut vatsaa jne. Aloituksessa mainittu henkilö kuitenkin on omatoiminen enkä usko että kyse on hänen tapauksessa ollut siitä että hygieninen wc-asiointi ei häneltä onnistuisi vaan jostain muusta "mielenosoituksesta".


    • että jotkut vammaiset kuvittelevat vamman olevan se juttu joka oikeuttaa käyttäytymään terveitä kohtaan paskamaisesti ja terrorisoimaan muita, ja samalla vaatimaan terveiltä hyvää ja kohteliasta käytöstä itselleen. voin kyllä kertoa, että noilla nimimerkin "Harmillinen tapaus" mainitsemilla asioilla ei saa muuta kun epäkohteliaan idiootin maineen paitsi itselle, niin myös muillekkin vammaisille hyvin helposti. Se on todella törkeää, joka ei missään tapauksessa ole terveiden vika

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe