Marsullani on entisen marsuni häkki. Häkin koko on 80cmX45cm. Marsu pääse kuitenkin joka päivä suunnilleen 14:00-18:30 välisen ajan jaloittelemaan sille tehtyyn aitaukseen, jonka koko on 95cmX95cm. Joskus se pääse 12:00-18:00 välisen ajan. Suunnitteluissa olisi kuitenkin rakentaa sellainen taso sille häkkiin. Häkki on varmaan liian pieni, mutta onko se vaarallista jos se pääsee joka päivä jaloittelemaan sinne aitaukseen?
Marsun häkki
EN OO VARMA
10931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Marsu on sitten muuten laumaeläin, eli tarvitsee ehdottomasti kaverin ja isomman häkin myös. Yhdelle tuo häkki on ihan ok, jos jaloittelee paljon. Maa-ja metsätalousministeriön asetuksen mukaan marsut ja muut laumaeläimet on pidettävä vähintään pareittain. Hanki toinen marsu niin marsusi on energisempi ja sitä on kivempi seurailla.
Kun otimme tuon marsun niin sillä ei ollut kaveria ja saimme sen ilmaiseksi, koska sen omistaja ei enää pystynyt pitämään sitä. En usko, että mun äiti antaa ottaaa toista. ( Meillä on niin paljon eläimiä ja tuolla marsulla on jo kohta 4 vuotta ikänään )
Oli marsu minkä ikäinen tahansa tai tilanne mikä tahansa, silti pätee se sääntö, että marsulla tulee olla vähintään kuulo-ja hajuyhteyden päässä vähintään yksi lajitoveri. Ihmisen tai muun lajisten eläinten seura ei korvaa tätä marsun ehdotonta perustarvetta.
Ja tuo häkki on sopiva yhdelle, mutta jos otat kaksi, osta väh. 100cm häkki, mielummin isompikin.
Meillä se ei ole mahdollista. Tuskin marsuni siitä kituu jos sillä ei ole lajitoveria. Haluaisin, että me ostettaisiin sille lajitoveri, mutta vanhempani eivät anna sillä meillä on jo paljon muitakin eläimiä. Meillä oli sille toveri noin vuosi tai puoli vuotta sitten, mutta lajitoveri kuoli vanhuuteen...
Puhukaa minun vanhemmilleni siitä lajitoverista, sillä minä en sitä päätä. Vanhempani eivät anna ottaa.
( En halua loukata ketään) Alla oleva linkki vie sionut nettikauppaa. Sieltä voi ostaa myös marsuille tarvikkeita ja ruokaa sekä virikkeitä. Nimi saattaa antaa sen kuvan, että se on nettikauppa vain koirille.
http://terrieri.net/
Inhoan tuota syytä: "mutta vanhempani eivät anna". Luovu marsustasi, sillä se todella kituu yksin. Kuvittele, jos joutuisit itse elää koko elämäsi yksin, ilman juttuseuraa. Et puhu marsua, eikä marsu puhu ihmistä. Suomen maa- ja metsätalouden sivulla lukee, että marsuja pitää pitää väh. pareittain. Myös esim. wikipediassa sanotaan, että marsuja olisi hyvä olla vähintään kaksi.
Niin, ja marsuille ei suositella dunia, osta kunnon kalterihäkki tai taikakuutioita. Taikakuutioita saa Hong Kong myymälöistä, 30kpl, maksaa n. 25e-35e. Yksi taikakuutio on kooltaan 37cmx37cm ja mukaan tulee kiinnikkeet jolla taikakuutiot saa häkiksi.
Me ostamme marsulle tämän häkin
http://www.lemmikkiexpress.fi/images/imac kani_0509_bc8.jpg
Kokoa 100cm tai 120cm
Ensin tarkistamme kuitenkin yhden kaupan. Ei puhuta tästä aiheesta enää. Olen saanut jo tietää haluamani. KIITOS
kuinka iso yhden marsun häkki tarvitsee olla?
110 pituus 60 leveys 45 korkeus tai kakksi kerroksinen mutta kannattaa ostaa iso häkki eikä kakksi kerrosta koska marsu voi tippua sieltä
vanhemmat ei halua marsua mitäteen koska haluan sen marsun
onko sulla sitä häkkii enää ? voisin ostaa