p2p verkoissa häirintää

dfsfj342

Olen huomannut että jossain torrenteissa on kauheesti häirintää ja omaa konetta on terrorisoitu verkossa hirveesti. Yritetty kaataa ja sillai. Lisäksi ovat saaneet tuhottua melkein valmiita torrentteja.

Kaikki oon saanu kuitenkin ladattua mutta tietoliikennettä on kyllä häiriköinti oikein olan takaa. Tietoliikenteen häirintähän on rikollista ja laitonta eli melkein on tehnyt mieli tehdä rikosilmoitus häirinnästä KRP:lle. Tuntuu että verkossa on jotain koneita jotka häiriköi ja pyrkii kaatamaan etenkin melkein valmiita torrentteja. Kannattaa ottaa varakopio. Ite olen ottanut eikä ole kadonnut kuin muutama mega.

Joka tapauksessa tuntuu auttavan kun vaihtaa ohjelmaa eli ne ilmeisesti ei huomaa sitä jos vaihtaa. Ubuntu Azureus on osoittautunut aika tehokkaaksi eli sitä eivät ole saaneet kaatumaan. Transmissionin ovat saaneet kaadettua pari kertaa. Jatkoin Transmissiolla ladattua Azureuksella ja pystyi lataamaan. Siis Linux. Linux on aika kestävä häirinnöllä. Windows konekin tuntuu kestävän aika paljon terrorismia jos on palomuurit kunnossa mutta sitten liikenne ei välttämät pelaa kauhean hyvin ainakin vuze valittaa että on portit kiinni.

8

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ewefs

      ei ole ollut mitään ongelmia xp utorrent ja vista utorrent.

      mitä muuten tarkoitat "kaatumisella"?

    • Lääkkeet ottamatta?

    • Vika on todennäköisemmin yhteyksissäsi, laitteissasi tai softassasi.

    • 22

      Riistäjä järjestöt saattavat panna feikkejä tiedostoja jakoon, mutta muuten pane koneesi kuntoon.

    • jaru..,,..

      Näin saattaa tulevaisuudessa käydä,mutta EI tällä hetkellä!!

    • NäinSeOn

      Joskus 50000 seediä, muka. Kun kattoo että 10000 on yritetty ottaa yhteyttä ja kaikki on muka down. Niin kyllä siinä on ihan selvästä häirinnästä kyse.

      Eikä ole todellakaan enää mikään uusi ilmiö.

    • uouoi

      Uskon että konettani vastaan on hyökätty järjestelmälisesti ja yritetty kaataa. Onneksi Linux on aika tukeva eli eivät saaneet kaadettu kuin transmissionin. Ilmeisesti vainosivat sitä. Pystyivät myös tuhoamaan jo ladatun tiedoston eli jonkinlainen laiton koneelle tunkeutuminen eli tietomurto kyseessä. Otan kuitenkin aina varakopion jo ladatusta tiedostosta aika ajoin eli oli helppo korjata.

    • VerkkoHäirikkö

      Tässä latasin justiin yhtä uutuutta ja oli täysin selvää, että latausta häiriköitiin ja yritettiin sabotoida monilla eri tavoilla.

      Tämä ei ole mikään uusi asia. Muistaakseni törmäsin tähän ongelmaan jo yli 5 vuotta sitten aikaisemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      3022
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      71
      2901
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1842
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1709
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1667
    6. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      26
      1642
    7. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1620
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1307
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1283
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1279
    Aihe