Napoli on mainettaan parempi

Reissulaiska

Ostimme edulliset lentoliput Roomaan. Lentokentältä olimme varanneet edullisen (vain 63 e/7 henkeä) kyydin (The Shuttle service Voyager) Terminiin eli päärautatieasemalle. Siellä ostimme lippukoneesta junaliput Napoliin (á 10,90 e)ja noin kolmen tunnin rattoisan junamatkan jälkeen olimme Napolissa. Yövyimme kätevästi rautatieaseman lähellä olevassa B&B Cinquestellassa (tosi edullinen, siisti, huippuystävällinen omistaja, maukas aamupala jne.), josta lähdimme aamuisin tutustumaan eri nähtävyyksiin. Circumvesuviana -paikallisjunalla matkasimme Sorrentoon, josta edelleen (samalla lipulla) Positanon upeita maisemia katsomaan. Paluumatkalla pysähdyimme muutamaksi tunniksi Pompeijin rauniokaupunkiin.
Vietimme kolme kivaa päivää Napolissa, ja nautimme olostamme. Lokakuun lopussa ilmat ok ja väkeä vähän, joten ei tarvinnut edes jonottaa mihinkään. Suosittelen Napolia lämpimästi! Mutta liikenne oli sen verran sekavaa, että mieluummin suosittelen julkisia kulkuneuvoja kuin omaa autoa.

0

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka pistetty kylmäksi

        Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
        Kajaani
        22
        2297
      2. Mietin että

        Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
        Ikävä
        87
        1413
      3. Kaipaatko sinä

        Yhtään meidän katseita
        Ikävä
        116
        1208
      4. Oletko samaa mieltä

        Että on parempi olla erillään?
        Ikävä
        75
        1110
      5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

        HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        18
        889
      6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

        Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
        Sinkut
        249
        831
      7. Kirjallinen varoitus

        On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
        Äänekoski
        52
        822
      8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
        Kajaani
        202
        799
      9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

        Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
        Sonkajärvi
        17
        792
      10. Mun tuli yhtäkkiä

        Ikävä sua❤️...
        Ikävä
        34
        765
      Aihe